Zeki olmaktan çok zeki görünmenin işe yaradığı yıllarda yaşıyoruz. Ne kadar gerçekten zeki olmak için çabalamanız gerektiğini düşünsek de meraklısına zeki görünmenin yollarını anlatalım dedik. İşte zeki görünme sanatının incelikleri.

Gözlük Takın: Kısacası inek imajı oluşturun. Bkz. Clark Kent'in akıllı çocuk imajı ve gözlükleri!

Takım Elbise Giyin: Keskin zekanızı dışa vururmuşçasına jilet gibi giyinin. Biraz da Barney Stinson'ı örnek alın!

Kitaplar Ve Filmler Hakkında Konuşabilin: Hatta kitaplar hakkında konuşabilmek için kitapların film uyarlamalarını izleyin.

Zeki İnsanları İyi Dinleyin: Bir konu hakkında yorum yapmanız gerektiğinde onların fikirlerini laflarını kullanın.

Zeki Görünen İnsanlarla Takılın : Zeki görünen bir insan olmaktansa zeki görünen bir grup insanın parçası olun ve etkiyi katlayın!

Bilmediğiniz Konular Hakkında Konuşmaktan Kaçının : Bilmediğiniz bir konu açıldığında kurnazlık edip konuyu iyi bildiğiniz bir alana çevirin.

Kendinize Güvenin: Normal dozlarda olmak suretiyle özgüven sahibi olun dikkat çekin ve daha akıllı görünün.


Hitabetinizi Geliştirin: Kendinizi dinletebilmek ve ciddiye alınmak için düzgün bir şekilde konuşmayı öğrenin.

Sözcüklerinizi İyi Seçin: Belli bir alanda zeki görünmeyi amaçlıyorsanız o alana ait anahtar terimleri günlük dilinize yerleştirin.

Kartvizit Edinin: Kartvizit sizin profesyonel kimliğiniz ve kendinizi anlatma biçiminizdir önemlidir!

İnternetteki Profilinizi Elden Geçirin: İşle meşgulken ya da kitap okurken çekilen fotoğraflarınızı internete yükleyin. İlgi alanlarınızı belirttiğiniz platformlarda de entelektüel seçimlerde bulunun.

Bilgi Stoklayın: Aylar harcayarak edineceğiniz bilgi birikimini saatler içinde internetten edinin. Wikipedia gibi sitelerden öğrendiğiniz yarım yamalak bilgileri cümlelerinize iyi yedirin bilgili görünün.

Aktif Bir Laptop Kullanıcısı Olun: Oyun bile oynasanız bir laptop ekranı arkasında gizemli bir dahi gibi durma ihtimaliniz yüksek.

Düşünüyor Gibi Poz Verin: Mesela kollarınızı bağlayın kaşlar çatık bir şekilde uzaklara bakın elinizle çenenizi ovalayın.

Laptop Çantası Taşıyın : Boş da olsa laptop çantası dışardan bakınca ne kadar meşgul bir iş insanı olduğunuza dolayısıyla da kıvrak zekanıza işaret eder.

alıntı