Hayatımıza baktığınız da “AAAA ben bu olayları sürekli yaşıyorum. Hep aynı tip insanlarla karşılaşıyorum” diyorsanız. Öncelikle yapmanız gereken TEPKİLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN.

Tepkileriniz sizi yönetmesin siz tepkilerinizi yönetin. Karşınızda ki insana kızıyorsanız Benim neye ihtiyaçım var diye kendinize sorun. Her olumsuz duygu karşılaşılmamış bir ihtiyaçtan doğar.

Neye ihtiyaçınız olduğunu veya hangi ihtiyaçınızın karşılanmadığı için sinirlendiğinizi bulduğunuz da karşınızda ki kişiye “Şuna ihtiyacım vardı ve bu ihtiyacım karşılanmadığı için şu davranışın karşısında sinirlendim” gibi Kızdığınız kişi ile iletişim kurun.

Hayatınız daki inançlarınızı listeleyin. Beyniniz herşeyi geneller bir erkekten veya bayandan darbe yediğinizde “Bütün erkekler “kadınlar” kötüdür.” yada “Bütün patronlar kötüdür” diyebiliriz. Oysa bu düşünceler ile yola devam eden bizleriz.

Varsayımlarda bulunmayın. “Bana çicek getirmedi demek ki beni sevmiyor” demek yerine neden çicek getirmediğini öğrenmeye anlamaya çalışın.

Beklediğiniz şeyi önce siz verin. İlgi bekliyorsanız İLGİ anlayış bekliyorsanız ANLAYIŞ… Yani bulmak istediğiniz şeyi önce siz yaratın. Küçük de olsa neleri değiştirebileçeğinize bakın… RUTİNİ KIRIN.

alıntı