Katılımcı sayısına ve sunuş tarzına uygun bir masa düzeni seçilmesi önemlidir. Kendinize ait olmayan bir salonda sunuş yapacaksanız yanlış masa düzeni ile karşılaşmamak için yeteri kadar önceden salonda bulunmalısınız.

SUNUCU ALANI - PLATFORM
İlk ve en öncelikli olarak kendi "yer" inizin uygun şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız. Büyük sayıda katılımcı varsa bir podyum üzerinde durarak sunuş yapmanızda yarar vardır. Öncelikle sizi fakat aynı zamanda yazı tahtası ve ekranı görmeleri daha kolaydır. Salonu düzenlerken tepegözün yerini tespit etmek vb. denemeler yapmak zorundasınız. Tepegözü bazen sahnenin önünde yere koymak en iyisidir.

BALIK SIRTI
Salonda masaya ihtiyacınız varsa 25-30 kişiden fazla gruplarda balık sırtı düzenleme tek seçenek olabilir. Bu düzenin yaraları şunlardır:
-Birbirinin arkasında çapraz şekilde otururlarsa katılımcılar sizi daha iyi görecektir.
-Masaların arka arkaya sıralanması şeklindeki okul düzenine göre daha fazla oturma yeri elde edersiniz.
-Dikkatler sunucuya daha iyi odaklanır.

U-BİÇİMİ
Çok kullanılan bir masa düzenidir katılımcı sayısı 25-30 ile sınırlı ise en iyi oturma şeklidir. Bu düzenin iyi yönü katılımcıların herhangi bir tartışma sırasında birbirini görebilmesidir. Kötü yönü ise sahnede çok aktıvite varsa başlarını çevirmelerinin gerekmesidir.

AÇIK V
Bu masa düzeninin iyi yönü U-biçimi ile aynıdır. En çok 20 katılımcı için kullanılabilir. Salonun arka bölümünde video kamera slayt projektörü gibi araçlara ihtiyacınız varsa kolaylık sağladığı için bu düzeni kullanmakta yarar vardır. Koltuklar masaların dış bölümüne konur.

YUVARLAK MASA
Sunuşların çoğunda bu masa düzeninden kaçınmak gerekir! Sunucu üzerindeki dikkat tamamen kaybolur. Sadece yuvarlak masa toplantıları için uygundur.

"SİNEMA DÜZENİ"
İzleyicilerin not almaları ve/veya herhangi bir yazılı malzeme kullanmaları gerekmediği kısa süreli sunuşlarda uzun sıralar halinde koltuklardan oluşan bu düzen uygun olabilir.