48.Bütün düşüncelerinizi mükemmel olarak kabul edin.

Bazı düşüncelerimizi kirli veya kötü olarak kabul ederiz ve utandığımız için bunlardan kaçınırız. Diğer bazı düşüncelerimiz içinse kendimizi suçlu hissederiz. Ayrıca bunları düşündüğümüz için kötü ve kutsal değerlere karşı saygısız bir insan olduğumuzu düşünürüz. Kendimize "Bu irenç! Neden bunu düşünüyorum?" gibi şeyler söyleriz. İki ayrı kişiliğe sahipmiş gibi davranırız; yani İyi Ben'in görevi çizgi dışına çıkan Kötü Ben'e sahip çıkmaktır.

Düşündüğünüz herhangi bir şey için kendinizi suçlamamalısınız. Bütün düşünceleriniz uygundur. Yaptığınız herşeyin iyi bir nedeni vardır. Kalıtımınız geçmişiniz hayat deneyiminiz ve diğer faktörler fikirlerin üretiminde el birliği ederler. Düşünceleriniz için iyi nedenlere sahip olmanız bunları uygulamakta özgür olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü böyle yapmak sorun yaratabilir. Ama bu yine de ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün herhangi bir fikrinizi ifade ettiğiniz için kendinizi suçlamamanız anlamına gelir. Aslında herkesin aklında bir parça çöplük vardır. Pek çok insan bu fikirlerin kendine ait olmadığını düşünmek ister. Kendinizin veya hayatınızın herhangi bir kısmını reddetmek akıllıca değildir. Ne var ki var olan bir şeyin olmadığını farz etmek bunları yok etmez.

En iyisi; bu düşüncelerin kötü veya kirli olsalar dahi kandi düşünceleriniz olduğunu kabullenmektir. Daha sonra da bunları uygunluğunu yargılamadan günün temizleyici ışığına bırakın.

Anahtar düşünce: Her düşüncemi ifade gerektiren geçerli bir parçam olarak kabul ediyorum.