Pencereni döven güneş yamalıysa eğer hayatı sevmeyen yanlarını nadasa bırakmalısın. Kinlerini şüphelerini intikam çığlıkları atan yanlarını nadasa bıraktığın sürece uçurmaktan zevk aldığın uçurtmanın kontrolü hep sende
olacaktır.

İnsanları dinlemeyi dene.

Kendilerine göre geçerli nedenlerinin olduğunu ve onları anlayamamaktaki sebepleri göreceksin. İyi bir dinleyici olmadan iyi bir arkadaş ve dolayısıyla iyi bir yaren olamayacaksın. Dertlerini dinleyen dostlarının dertlerini dinlemeden onların iç dünyalarına ulaşamazsın. İç dünyalarını bilmediğin insanlara dost olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Birini dinlemek karşınızdakine olan saygınızdan ziyade kendinize olan saygınızdan kaynaklanmaktadır. Kendine saygını kazanmadan insanlara doğru değerlerini veremez ve seni beklemekte olan sıkıntı tasa huzur ve sevinçleri hazmedemezsin.

Bütün bunları yaparken sevmeyi severek yapmayı denemelisin. Kendine saygın varsa ve birilerini seviyorsan eğer konu ne olursa olsun konuşulanı yutarcasına dinledikten sonra seni sen eden değerlerinle birlikte kendini ifade edebilirsin.

Konuşmak için doğru zamanı bekle

Her doğruyu bilmek hakkın ama her doğruyu her yerde beyan etmek hakkın değildir. Doğru anı beklemeli kendini doğru sözcüklerle ifade etmelisin. Doğruyu yanlış yerde kullanmak rüzgara karşı tükürmekten farsız olacaktır. Oysa ki susmak yanlış yaptığın manasına gelmemektedir.
“Kişi dilinin altında saklıdır” kıssası gereğince kendi değerini belli eden sözcükleri sen seçecek ve yine sana değer biçilmesini sağlayacaksındır. Senin değerini başkaları değil sen belirleyeceksindir. Konuştukların senin temel değerlerini beyan eden şeyler olmalıdır. Rüzgara göre harman savurmak insanın elinde olanlara verdiği değerin göstergesidir. Tufanda savuracağın harman samanı ayıklamaktan öte hasadını yele vermek olacaktır.

Kendine ait bir duruşun bir bakışın bir söyleyişin olsun.


Susmak gelişen olaylara katılmamak ve ortama ayak uydurmadan olduğun noktayı terk etmemekte bir söylev biçimidir. Sana bakanlar alışıla gelen yaşamların insanı olmadığını anlayabilmelidirler. Her yele yelken açmadığını her güzele gönül bağlamadığını ve kendine ait bir duruşun olduğunu bilmelidirler.

Değişen zamanın Yanlışlarıyla değişen insanı değil doğrularıyla değişen insanı olmalısın. Değişmezlik yaratıcıya hastır. İnsan zamanın akıcılığıyla birlikte doğrularını ve doğrulara ulaşan patikaları değiştirebilmeli ama hep doğrudan yana olmalıdır. Hak ve özgürlüklere saygıda en önde olmalısın. Haksızlıklar karşısında duruşun değişmemekle beraber karışmaya veya müdahaleye hakkın olmayan durumlarda kendine engel olabilmen erdeminin göstergesi olacaktır.

Doğru değişmeyen çizgisiyle ayrı bir perspektiftir. Kimin lisanından dökülürse dökülsün ve kim tarafından eyleme aktarılırsa aktarılsın doğru değişmeyecektir.

Bir mesele hakkında eksik bilgilerinin olması senin doğru ile arandaki mesafeyi belirleyecektir. Eksik bilgi ile elde edilen ve karar kılınan sonuç doğru olmayacaktır. Eksik bilgi ile tam doğruyu elde edemezsin.

Yaptıklarının bir karşılığı olması gerekmiyor ama toplum er yada geç sana gereken değeri verecektir. fark edilmen ve anlaşılman zaman alsa da taraf olduğun değerler hep doğrular olmalıdır. Yerin altındaki cevher değerini yitirmediği gibi yerin üzerindeki parıltılı metaller cevher kıymetini alamayacaklardır.

Doğrunun bilinmesini ve anlaşılmasını zamana bırakmalısın


Gecelerinde güneşi göremeyenler onun için “koca bir yalanmış” dediler ve sabah oluncaya kadar bu dedikleri uğruna nice doğruları yalanladırlar. Saatler şafakları vururken kendi yalanlarında boğulmamak için perdelerini güneşe açmadılar.
Şafaklar hep vardı ve güneşin varlığının en büyük ispatı idiler.

Şafakları beklemekten bıkma ve yeter ki saatlerini doğruya ve iyiliklere kur er yada geç gelecek ruhunu serinleten yağmurları getirecektir. İşaretçiler doğruyu bazen kestirme yoldan değil güvenli olması adına uzaklardan gösterirler.

Saatini bana değil doğruya ayarladıysan eğer deveran eden akrep ve yelkovan bizim lehimize işliyor demektir.

Vakit hep doğruydu yanlış olan bizim saatlerimizdi…

Sen doğru zamanı ben doğru saati buluncaya kadar karamsarlık kapımızı döverdi.

Sevgili sen doğru zamanı bulurken benim de doğru saati görmemi sağladın

ALINTIDIR.