46.Haklarınızı savunun.

Siz henüz rastlamamış olabilirsiniz ama herkes için en iyinin ne olacağını bildiğine inanan insanlar vardır. Onlar kendilerinin sizden daha zeki veya erdemli olduklarını düşünürler. Ve sizin için neyin en iyi olduğunu sizden daha iyi bildiklerine inanırlar.

Bu tip insanlara her alanda rastlayabilirsiniz. Yasa ve politika yapıyorlarsa kendi kişisel görüşlerini ve prensiplerini yansıtmaya çalışırlar. Bunlar da sizinkilerden oldukça farklı olabilir.

Böyle insanlar bazı fikirlerinin sizin için ne kadar uygunsuz ve can sıkıcı olabileceğini ya da kişisel haklarınıza tecavüz etmiş olduklarını umursamazlar. Onların tek kaygısı kendi fikirlerini yüceltmektir.

Hat safhadaki kendini beğenmişlikleri yüzünden çok önemli bir gerçeği göz ardı ederler: Diğer insanlara da aynı hakkı verdiğiniz sürece uygun bulduğunuz biçimde yaşamak sizin hakkınızdır. Ayrıca ne yaptığını başkalarını değil yalnızca sizi ilgilendirir. Size nasıl yaşayacağınızı söyleyenlerin yanlış yönlendirilmiş olduklarını söylemenin bilmem bir gereği var mı? Ayrıca onlara izin verirseniz daha da yanlış yönlendirilirsiniz.

Anahtar düşünce: Diğer insanların haklarına saygı duyduğum sürece tercih ettiğim gibi yaşamak benim en doğal hakkım.