40.Suçluluk duygusuna "Hayır" deyin.

Suçluluk duygusu zehirli ve zararlı bir duygudur. Çünkü başarılarınızı vurgulamak yerine hatalarınızı vurgular. Daha da kötüsü bu acı verici duygu içinizden gelen değerlilik duygusunu inkar etmenize sebep olur.

Suçluluk duygusunu anlık yaşamak ve bir son verebilmek güzel bir şey. Ama bu çok ender böyle olur. Çoğumuz kronik suçluluk duygusunu yaşarız ve bu duygu gün boyunca içimizi kemirir.

Suçluluk duygusu doğal bir duygu değildir fakat bunu hissedebilme yeteneği ile doğarız. Suçluluk duygusu bizi istedikleri biçimde davranmaya yöneltmek isteyen otorite figürleri tarafından çocukken öğretilir bize. Onaylamadıkları davranışları suçluluk ve utanç duygusuyla özdeşleştirerek bizim her zaman onların istedikleri şekilde davranmamızı sağlarlar.

Maalesef bu eğitimden dolayı gerçekten veya bilerek zararlı bir şey yapmadığımız zamanlarda bile kendimizi suçlu hissederiz. Ancak tekrar düşündüğümüzde anlarız ki suçlu hissetmemizin sebebi yalnızca kişisel tercihler ve suç öğretmenlerimizin ahmaklığındandır.

Suçluluk duygusu yararlı mıdır? Bazı davranışları tekrar etmemenizi sağladığı doğrudur. Ama samimi pişmanlık da duygusal olarak yıpratmadan bize aynı dersi verebilir. Sonuç olarak suçluluk duygusu yararlı bir şeye hizmet etmez. Duygusal acı verir ve sizi değersiz olduğunuza inandırır. Bir tek bu bile suçluluk duymaya bir son vermeniz için geçerli bir nedendir.

Anahtar düşünce: Suçluluk duygusu bana yardımcı olmaz aleyhime çalışır.