27.Kendinize gereksiz yere acı çektirmekten kaçının.

Kendi kendimize nasıl acı çektirebildiğimize dair aslınd pek de hoş olmayan bir fıkra vardır. Bir adam çocuğun birinin sürekli olarak bir çekiçle başparmağına vurduğunu görmüş. En sonunda merakını yenememiş ve sormuş: "Canın yandığı halde neden sürekli parmağına vuruyorsun?" Çocuk şöyle demiş: " Çünkü durduğumda kendimi çok iyi hissediyorum."

Şaka bir yana bu öykü önemli bir gerçeği vurgulamaktadır; çocuğun çekiç ile kendi kendine acı çektirdiği gibi bizler de duygularımızla kendimize acı çektiririz.

Belki de duygusal tepkilerin kendiliğinden verildiğini düşünürüz; bir şey olur ve bu olay bizim belli bir şekilde davranmamıza neden olur. Ama aslında işler böyle yürümez. Duygular tamamen içten gelen bir durumdur. Başınıza bir olay geldiğinde bu hoşunuza gitmezse duygusal acı ile kendi kendinizi cezalandırırsınız.

Bu acı dolu duyguları kendinizin yarattığını kabul etmezseniz nedenini dış etmenlere bağlayıp kendinizi cezalandırılmış gibi hissedersiniz ve bu da hiç bir şeyi çözmez. Diğer yandan bu duyguyu kendinizin yarattığını kabul ettiğiniz zaman inanılmaz bir güç kazanırsınız. Yalnızca hiçbir işe yaramayan çözümler bulmaya çalışmayı bırakmakla kalmaz aynı zamanda ruhsal durumunuz hakkında karar vermek için dışarıdan gelen etmenlere güvenmemeyide öğrenirsiniz.

Anahtar düşünce: Kendimi cezalandırmayarak pek çok acıyı önleyebilirim.