23.Farklı olmanın sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Zaman zaman bizi değersiz olduğumuza ikna etmek isteyen insanlarla karşılaşabiliriz. Bazı konularda onlardan farklı olduğumuz için bizi önemsiz bulurlar. Bu önemli farklılıklar görünüş davranış inanç din deri rengi etnik geçmiş ırk cinsel tercih cinsiyet gelir kalıtım veya diğer pek çok aşağı grup belirtisi olabilir.

İnsanlar neden bu kadar hastalıklı düşünürler? Çünkü eğer kendilerini diğerlerinden iyi olduklarına ikna ederlerse sahte bir özdeğer kazanırlar. Sözde bir alt düzey insan grubu oluşturarak kendilerini yüceltirler. Ne var ki bu aynı Satürn'ün yalnızca halkaları yüzünden kendisinin Mars'tan daha değerli bir gezegen olduğuna inanması gibidir.

Kim ne derse desin insan değerini belirleyen bir gösterge yoktur yalnızca kendilerini güvende hissetmeyen insanların rastgele kararları vardır. İnsan değeri ölçülecek bir mal değildir. Bu doğumda bize verilen ve ölünceye kadar sahip olduğumuz bir şeydir.

Ne zaman kendilerini iyi göstermek için sizi kötü göstermeye çalışan insanlarla birlikte olursanız şunu hatırlayın: Hiç kimse sizin izniniz olmadan size ikinci sınıf insan muamelesi yapamaz.

Anahtar Düşünce: Benimle ilgili hiçbir şey beni bir başkasından daha iyi veya daha kötü yapamaz.