Epiktetos yirmi asır önce demiştir ki:

"Kader eninde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızınn bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer. Bunu bilen kimseye kızmaz gücenmez kimseyi asağılamaz kimseyi itham etmez kimseden nefret etmez kimseye kin tutmaz.

Bunu bilen karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir."

Düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile düşmanlarınızdan daha değerlidir. Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.

Aristo şöyle diyor:
"ideal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük işareti bir iyiliğe muhtaç duruma düşmek ise bir zaaf işaretidir."

Karsılaşacağımız nankörlükten dolayı üzülmemek icin hazırlıklı olalım. Karşılık beklemeden iyilik yapalım.

Mutluluk minnet beklemekte değil minnet gösterilmesinden rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir...

8 özel Armagan

1) Dinleme...
Ama gercekten dinleyin. Kesmeden hayal kurmadan vereceğiniz cevabı düşünmeden... Can kulağıyla dinleyin.

2) Sevgi...
Kucaklamalar öpücükler sırt sıvazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler aileniz ve dostlarınıza olan sevginizi daha açık göstermenizi sağlayabilir.
3) Kahkaha... Fıkra anlatın neşeli hikâyeleri paylaşın. Bu armağanınız "seninle birlikte gülmeyi seviyorum" anlamına gelir.
4) Yazılı bir not... Basit bir "Yardımın için teşekkürler" notu ya da belki bir şiir... Kısa elle yazılmış bir not bazen ömür boyu hatırlanır.

5) iltifat... Basit içtenlikle söylenen bir söz ("Bu renk sana ne çok yakışmış" "Harika bir iş çıkardın" "Yemek nefis olmuş" gibi) karşınızdakinin içini aydınlatır.
6) iyilik... Her gün rutininizi kırıp birisine hoş nazik bir şey yapın.
7) Yalnızlık... Bazen tek istedigimiz yalnız kalmaktır. Bu anlara duyarlı olun ve ihtiyacı olana yalnız kalma armağanını verin.

8)Neşeli bir yapı... Birine tatlı bir söz söylemek gibisi yoktur. Selâm vermek veya teşekkür etmek o kadar zor mu?

alıntı