İnsanlar zamanında bilim adamlarının söylediği ‘ ideal uyku 8 saattir’ cümlesini alıp sanki 8 saat uyumazlarsa 3 gün dayanamayıp öleceklermiş gibi uyku saatini minimum 8 saat yapıp uyumaya başladı…

Her gün güneşin doğmasıyla beraber hava aydınlanıyor kuşlar ötmeye başlıyor karıncalar yuvalarından çıkıyor ancak dünyanın en mükemmel varlığı yatağında mışıl mışıl uyuyor.Tüm dünya bu düzene uygun hareket ederken birkaç kişi kuyuya taş atıyor ‘8 saat!!! diyor ve milyonlarca insan buna uyum sağlıyor.. 8 saat uyumazsa kendine gelemediğinden şikayetçi oluyor insanlar. Doktorlara gidiyorlar ve ‘’uyuyamıyorumaz uyuyorum doktor yardım et’’ diyorlar. Kimse bilmiyor 4 saatlik kaliteli uykunun yeterli olabileceğini. Ve kazandığı 4 saatte hedeflerine odaklanıp bir şeyler başarabileceğini… düşünsenize elinizde fazladan 4 saatiniz var ne yapardınız? Sağlıklı olmak için spor yapar ve ardından ilgi alanınıza giren bir kitap okuyabilirsiniz. Günde 8 saat uyuyarak ömrümüzün 3’te birini yatağa bağışlamayalım…

Tablolarının altına önce imzasını atan ve daha sonra o imzaya yakışır harika eserler ortaya koyan DA VİNCİ günde her 4 saatte bir toplam yarım saat uyurdu..

Saatlerce çalışıyor yazıyor düşünüyordu. Eline bir metal parçası alarak ahşap koltuğa oturuyor ve anında uykuya dalıyordu. Tam 15 dakikanın sonunda metal parça yere düşüyor ve metal parçanın sesiyle uyanıyordu. Bu metal parçayı bir nevi çalar saat gibi kullanıyordu büyük fizikçi İSAAC NEWTON.

Peki biz doğduğumuzda uyumamız gereken saat 4 saat olarak programlanmıştı da bunu nasıl 8 saate kadar çıkardık? Bu durum değişirken farkında bile değildik. Annelerimiz misafiri gelince TV’de dizisi başlayınca evde işleri olunca sürekli uyuttu bizleri daha bebekken. Ağladık… ağladık.. ancak onlar uykumuz geldiğinden ağlıyoruz sandı ama değildi. Zorla uyutulduğumuz için ağladık. Ağlayarak direnç gösterdik bu kez de sallayarak sersemlettiler uyumak zorunda kaldık.. geçmeden edemeyeceğim; sallanırken dandini dastana ve bostana danalar girdi onları bostancı kovaladı lahanayı yemesin diye… Bu söylenenlerin yerine ‘’sen büyüyünce insanlığa faydalı birisi olacaksın’’ vb söyleselerdi bunla bilinçaltımıza kaydedilecekti. Ve bebek olumlu şeyler duyarak büyüyecekti belkide ilerde bir bilim adamı olacaktı.

Kaliteli bir uykuya gelince yatmadan en az 2 saat önce bir şeyler yeme işlemi kesilmelidir. eğer kesilmezse beynimizdeki NRem bütün işinin arasında birde sindirimle uğraşmak sorunda kalacaktır ve buda bedenimizi öteki güne hazırlarken işini tam yapamayacağı anlamına gelir. Ertesi gün yorgun hissedeceğizdir. Diğer bir konu ise örtü yada yorganı baş kısmını da örtecek ve uyku boyunca karbondioksit alınacaktır. Oysaki beynin görevini tam yapması işçin oksijen şarttır. Bu ertesi gün yine tam dinlenememiş olma sebebidir.

Anlatmak istediğim 4 saat uyumayı başarabiliriz buna inanıyorum. Her gün olmasa bile 2 günde bir 15 dakika azaltarak saatimizi 4 saate çekebiliriz. Neden hayatımızın 3’te birini göz göre göre harcayalım ki? O zamanı verimli kullanabilmek dururken..

Erdal DEMİRKIRAN’ın ‘SADECE APTALLAR 8 SAAT UYUR’ adlı kitabından

ALINTIDIR.