Bilgini arttır

Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsan onun hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi edinmelisin. Ben ressam olacağım demekten daha kolay bir şey yoktur. Ama öncelikle boyaların nasıl karışacağı ve fırçalar hakkında bilgi edinilmeli. Yaratıcı olduğumuzda beynimizin ön korteksi (anılarımızın depolandığı yer) aktive olur. Çizmek istediğin şeyle ilgili bilgin olması o yüzden önemli. Ne kadar çok denersen hayal gücü devreye girdiği zaman kullanabileceğin o kadar çok bilgin olur.

Problem yarat

Ya… olursa ne olur? tarzındaki düşünceler beyni daha çok geliştirir. Kendi kendinize ‘ bir etkinlik için harika görünmem gerekseydi ve patlayan lastiğimi değiştirecek kadar bile vaktim olmasaydı ne olurdu?’ şeklinde sorular sorup sonrasında bu sorulara cevap vererek beyin gücünüzü geliştireblirsiniz.

Kelime oyunu oyna

Kelime oyunları beynin her iki tarafını da çalıştırır. Öreneğin bir g-harf seç saatini tam üç dakikaya ayarla ve bu süre içerisinde bu harfla başlayan kelimeler türet. Üç dakika daha tutup seçtiğin kelimeleri kategorilere ayır.

alıntı