16.İnsanların Size “onları incittiğinizi” niçin söylediklerini düşünün

Bazen insanların sizden gerçekdışı beklentileri olabilir ve eğer onların istediklerini gerçekleştirmezseniz incindiklerini söylerler. Sizi düşüncesizlik kabalık ve bilinçli olarak saygısızlık yapmakla suçlarlar.

Bu tip insanlar sizi tuzaklarına düşürürlerse oyunda üstünlüğü ele geçirdiklerini ve en ufak bir açığınızda sizi yenebileceklerini bilirler. Kendileri kurbanmış gibi davranırken sizi kurban durumuna düşürürler. Amaçları ise size rahatsızlık vermektir böylece önceliklerinizi bir kenara bırakarak onların istediği gibi davranırsınız. Eğer mahcup olup özür dilerseniz oyunu onlar kazanır. Bu da gelecekte daha çok onların istediği gibi yaşayacaksınız demektir.

Herhangi bir insanın davranışlarınızı değiştirmenizi istemeye hakkı var mıdır? Eğer onlarla bir anlaşma yapmamışsanız veya davranışlarınızı kontrol etmeleri için onlara bir yetki vermemişseniz bu sorunun cevabı “HAYIR”dır. Hiç kimse sizden hoş veya zararsız davranışlar haricinde bir şey bekleyemez. Yalnızca diğer insanları memnun etmek adına kendi önceliklerinizi göz ardı etmenin bir anlamı yoktur.

Anahtar Düşünce: Kendim ile ilgili beklentilerim her şeyden önemlidir.