4.Sizi kösteklemeye yönelik çabalara kulak asmayın

Her ne kadar istemesek de bazen başkaları veya bizim hakkımızda kaba yorumlarda bulunan ve kendimizi kötü hissetmemize neden olan insanlarla karşılaşabiliriz. Bu tip insanları eleştirmemeli onlara yalnızca acımalıyız.

Bu insanlar sizi hayal kırıklığına uğratmayı ve kendinizi kötü hissettirmeyi denerler özellikle de sizin kolay bir hedef olduğunuzu anlarlarsa. Bunu yapmalarının nedeni tuzaklarına düşerek onlara bir üstünlük duygusu vermenizdir. Böylece kendi özsaygıları ile ilgili problemlerinden duydukları rahatsızlığı bertaraf ederler. Onlardan gelen yorumlara utanarak veya kızgınlıkla karşılık verirseniz tam da onların ummuş olduğu şeyi yapmış olursunuz; yani onların hakkınızdaki yorumlarını kendinizinkinden daha fazla önemsemiş olursunuz.

Kendinizle ilgili duygularınızdan tamamen emin olana kadar bu tip insanlardan olabildiğince uzak durun. Bir araya gelirseniz de akıllı cevaplar düşünmeye çalışıp onların tuzaklarına düşmeyin. Yalnızca gülümseyin ve sessiz kalın ya da “Oh gerçekten mi?” diyerek işinize devam edin. Çünkü onların öz saygısını arttırarak kendinizinkini azaltmaya hiç gerek yoktur.

Anahtar Düşünce: Sırf başka birisi kendini iyi hissetsin diye kendimi kötü hissetmeyi reddediyorum.