Bu kalıp NLP'de yer alır ve kişide çok güçlü bir şekilde yerleşmemiş alışkanlıkların davranışların ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Tabi öncelikli olarak bir uzman eşliğinde yapılması tavsiye edilir.Teknik uygulanırken aşağıda sıralanan aşamalar takip edilmelidir. (Daha önce Vip bölümde paylaştığım resim silme duygu yok etme sprey boya gibi sesli uygulamaları örnek alabilirsiniz.)

1. Benzer her çalışmanın ilk adımı olan rahat bir çalışma ortamı gereklidir. Sakin ve sessiz bir yer rahat bir atmosfer yaratılmalıdır.

2. Değiştirmek istediğiniz alışkanlığı davranışı belirleyin. Bu davranışın aynısını tüm detaylarıyla zihninizde canlandırın.

3. Gerçeklesmesi istenilen değişime ait davranış biçiminin detaylı durumu parlak büyük canlı yoğun biçimde canlandırılmalı.

4. Bu iki görüntüye sahip olduktan sonra zihninizdeki ekranın sol üst köşesine değiştirmek istediğiniz resmi canlı ve büyük bir şekilde yerleştirin. Sağ alt köşeye ise olmak istediğiniz görüntünün siyah beyaz resmini koyun. Ardından büyük bir hızla önce sol üstteki olumsuz resmi siyah beyaza dönüştürürken sağ alttaki küçük olumlu resmi gerçekmiş gibi canlı ve parlak bir şekilde büyütün. Değitirilmesi istenilen davranışı ifade eden resim hızla küçültülürken renkleri soldurulmalı ekranın sag alt kösesinde bulunan resim ekranı tüm canlılığıyla kaplamalıdır. Bu uygulama sırasında "Tamam" "Oldu" gibi pekiştirici komutlarla durumu kuvvetlendirebilirsiniz. Hatta bedene dokunularak çapa atılabilmesi de mümkündür.

5.Gözler açılarak birkaç saniye farklı şeylere odaklanılmalı ve kalıp 8-10 defa tekrarlanmalıdır.

Sevgiler..