Yeni bir öğretim yılının başı sayılan şu günlerde birçok öğrenci için yazılılar vizeler sözlüler ödevler derken yoğun geçecek günler yavaş yavaş başlıyor. Her insan yaşı ve işi ne olursa olsun; yoğun bir çalışma içindedir. Gerek öğrencilik gerekse iş hayatı içinde çalışmanın hedefi başarılı olmaktır. Herkes başarılı olmak ister. Arzu etmek başarının ilk şartıdır fakat başarının gerektirdiği gayret gösterilmez ve çalışma yapılmazsa başarılı olmak mümkün değildir. Nasıl çalışacağımızı ve bunun sonucunda başarıyı nasıl yakalayacağımızı bilmemiz gerekir. İşte bu konuda bilinmesi gereken bazı noktalar...
Özet
Başarının sözlük anlamı başarılan üstesinden gelinen iştir. Einstein başarıyı şöyle formülleştiriyor.
A=x+y+z
A= Başarı x = Çalışma Y= Yerinde ve zamanında davranma z= Dinlenme
Etkili çalışma
Etkili çalışmak zamanı belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı olarak kullanmaktır. Etkili çalışma programı içinde daima eğlenmeye dinlenmeye aileye sevdiklerine zaman ayırmaya ve hobilere yer vardır.
Dikkatinizi toparlayın
Şu anda bu satırları okurken aynı zamanda çevrenizde olup bitenleri gözlemeye ve başkalarının konuşmalarını anlamaya çalışın. Dikkatiniz değişik noktalara yöneleceğinden okuduğunuzu anlamakta güçlük çekeceksiniz. Dikkatinizi hangi noktaya yoğunlaştıracağınıza karar verip seçici olarak algılamaya başlayın. Böylece başarılı olma yolunda büyük bir adım atmış olursunuz...
İlk şart; amaç belirleme
Belirlenmiş “kişisel amaçlar” olmadan başarılı olmak mümkün değildir.
Başarılı olabilmek için mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması kişinin buna inanması ve bu amaca yönelik yıllık aylık ve haftalık programların düzenlenmesi ön şartlardır.
Günlük ve haftalık program içinde amacına vakit ayırmayan kişi “amaç sahibi” değil “hayal sahibi”dir. Unutmamak gerekir ki “amaçlar davranışları başlatır sonuçlar da bu davranışları sürdürür.”
Örnek amaçlar listesi
Hayat amaçları listesi
1. Bilgisayar mühendisi olmak
2. İngilizceyi öğrenmek
3. Okul basketbol takımına girmek. Bir yıllık amaçlar listesi
1. Lisete mat. bölümüne gitmek
2. İng. kur atlamak
3. vb... faaliyetler Bir aylık amaçlar listesi
1. Mat. dersinden geçer not almak
2. İngilizce yayınlar okumak bir öykü kitabı bitirmek
Başarı için program yapmak şarttır
“Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz.” Bunun için öncelikle başarmaya kararlı olmak gerekiyor. Bilginin en büyük güç olduğu bir yüzyıldayız ve bilgi hayatımızı sürekli değiştirmektedir. Ancak başarılı insanlar bu değişimi yakalayabilirler. Bunun için de tek anahtar çalışmaktır. Ama programlı planlı çalışmak...
Planlı çalışmanın ilkeleri öğrencinin neyi ne zaman nasıl yapacağının tesbit edilmesidir.
Planlı çalışmaya başlarken nelere öncelik verilir?
* Beş dakika içinde vaktinizi ne gibi şeylerle boşa
harcadığınızı düşünün ve bunların bir listesini yapın.
* Bu liste üzerinde biraz düşünün sonra vakti boşa
harcamanın size neye malolduğuna karar verin.
* Listenizdeki kolaylıkla vazgeçeceğiniz üç adet vakit kaybettirici etkinliği yazın ve vazgeçin.
* Bunu sık sık tekrarlayın.
Ali’yi tanıyor musunuz?
“Ali pazar sabahı saat 8.30’da uyandı. Bu hafta sonu önceki haftalardan kalan eksikliklerini tamamlamak arzusundaydı. Bu sebeple cuma akşamı TV izledi müzik dinledi. Cumartesi günü de arkadaşlarıyla gezindi zamanın nasıl akıp gittiğini farketmedi. Ders çalışmadığı için biraz rahatsızlık duydu ancak içinden gelen huzursuzluğu “önümde koskoca bir pazar var” diyerek bastırdı.
Bu şartlar altında uyanan Ali kahvaltısını yaptı. Gazetelerini okudu. Saat 10.30 olmuştu. TV’deki sabah filmine bakıp odasına geçmek istedi. Fakat film öylesine güzeldi ki önündeki koca günü düşünerek izlemekte bir sakınca görmedi. Film bittiğinde öğle yemeğinin saati de neredeyse gelmişti. Yemeğini yedi sohbetini etti ve çalışma odasına yöneldi. Bir süre sonra haftanın en önemli maçının ekrana geldiğini duydu. Bu maçı izlemek için insanların birbirini çiğneyip dünyanın parasını verdiklerini düşününce ayağına kadar gelen bu maçı izlememenin büyük bir kayıp olacağına karar verdi. Derken çay saati geldi. Ali’nin üstüne bir ağırlık çöktü. Dinlenmeye karar verdi...
Saat 18.00 sıralarında Ali içindeki huzursuzluğu bastırmaya gayret ederek uyandığında TV’de sevdiği dizi de başlamıştı. Sonunda önemli gördüğü 2 dersi çalışmaya karar verdi. Akşam yemeğinden sonra da vakit iyice geç olmuştu. Böyle giderse uykusuz bir hafta geçirecekti. Bu sebeple Ali kendi kendine şöyle dedi: “Bugün çalışamadım ama söz yarın çalışacağım.” Yarı sıkıntılı yarı uykulu odasının yolunu tuttu. Ancak çalışmak için değil uyumak için.”
Psikolog Dr. Acar Baltaş’ın “içimizdeki tembellik” üzerine yazdığı bir hikâyesidir okuduğunuz bu yazı.
Sayın Baltaş yazısının sonunda da hepimize şöyle soruyor: “Hepimiz bu Ali’yle zaman zaman karşılaşmıyor muyuz?” Cevap: Maalesef evet. Bazen Ali’nin tam kendisi oluyoruz.
Sevgili Gençler aklımızda öncelikli işlerimiz varken onların yerine zevk aldığımız meşgalelerimizle uğraşırsak eğer tam anlamıyla rahat huzurlu olmamız mümkün değildir. Üstelik bunun sonucunda kayıplarımız büyük olur telafisi güç durumlara düşebiliriz.
Haydi henüz vakit erkenken planlı-sistemli çalışalım yarınlarımızı garanti altına alalım.
Sağlıklı ve başarılı bir hafta geçirmeniz dileğiyle...
Başarılı öğrencilerin özellikleri
Ders çalışmak için her gün mutlaka belli bir süre ayırırlar.
Tek başlarına çalışırlar.
Bir ödevi bitirdikten sonra mutlaka zevk aldıkları bir şeyi yaparak kendilerini ödüllendirirler.
Bir konuyu öğrenmeden yeni bir konuya geçmezler.
Verilen ödevleri teslim tarihinden çok önce bölüm bölüm hazırlamaya başlarlar.
Her hafta mutlaka spora herhangi bir hobiye zaman ayırırlar.
Çalışmalarını planlı programlı bir şekilde yürütürler.
Amaçlarınızı gözden geçirin
İster kendi işinizi yapın ister bir firmada yükselmeyi hedefleyin günümüzde artık bilgi gerçek sermaye ve bilginin peşinde koşmayanlara ekmek yok. Amacını belirlememiş bir kişinin de rüzgara kapılmış bir o yana bir bu yana savrulan yapraklardan bir farkı yok. Bu sebeple öncelikle ilgi alanlarınızı keşfedin ve kendinize 10 yıllık hedefler koyun. Örneğin; bilgisayar mühendisi olacağım ya da huhukçu olacağım gibi. Sonra uzaktan yakına gelin. Bunun için; üniversite sınavını kazanmam lazım lise son sınıfa başarı ile gelmem lazım ders çalışmam lazım yazılıya hazırlanmam lazım”” gibi yıllık- aylık- haftalık ve günlük planlarınızı yapın. Hedefinizi sürekli görebileceğiniz bir yere asın. Hedeflerinizi iyi belirlemezseniz ders çalışmak okumak yazmak hatta okul gitmek size çok anlamsız gelir.

Ailenize karşı sorumlusunuz
Evlatlar her ana babanın gururudur. Birlikte daha güzel günlerin olması ancak o evlatların bugün kendilerine verilen emeğin kıymetini bilmeleri ile mümkündür.

Arkadaş seçimine dikkat
Unutmayın insan insanın kurdudur ve dersle okulla alakası olmayan bir arkadaş rahatlıkla insanı yoldan çıkartabilir. Zira insan tabiatı gereği rahat olanı seçmeye meyillidir. Ancak acısı geçte olsa çıkar.

Bilgiyi takip edin
Sadece ders çalışmak başarı için tek başına yeterli değildir. Bol bol kitap okuyun. Özellikle üniversite sınavında yoruma yönelik soruların çözümünde ve ilerki hayatınızda olaylara değişik açılardan bakmanızda çok büyük faydalar sağlar.

Yabancı dil öğrenin
Unutmayın artık başka bir lisana hakim olmayan kişiler için iş hayatında başarılı olma şansı çok zor. İleride en iyi fırsatlar; gençlikte kendinizi bilgi ve beceri ile ne kadar donattığınız ile alakalı olarak karşınıza çıkacaklar.

Teknolojiden uzak kalmayın
Bilgisayar internet artık herkesin elinin altında. Teknolojik alanda kim bilir daha ne ilerlemeler olacak? Çağı sürekli takip edin.

Beslenmenize dikkat edin
Dengesiz beslenmenin fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde olumsuz bir çok etkisi var. Gereksiz kilo unutkanlık dalgınlık orantılı bir gelişmenin olamaması hep dengesiz beslenmenin sonuçları. Unutmayın “ sağlam kafa sağlam vücutta olur”. Sporunda gelişimimiz ve ruh sağlığımız üzerinde çok önemli bir yeri vardır. Spor beynin endorfin salgısını artırarak mutlu ve huzurlu olmamızı da sağlar..

Gereksiz işle uğraşmayın
Gereksiz işlerle ne kadar uğraşıyorsunuz telefonda çarşıda pazarda arkadaş sohbetlerinde TV karşısında gereksiz yere ne kadar zamanınız geçiyor?

Hobileriniz olsun
Sporla resimle müzikle el sanatlarıyla yada sizi rahatlatan herhangi bir hobiyle uğraşmanın hem sosyalleşmenize hem de dinlenerek daha motivasyonu yüksek çalışmanıza faydası vardır. Tabi ki ölçüsünü iyi ayarlayarak...

Çalışırken konsantre olun
TV karşısında yatarak yüksek sesle müzik dinleyerek ya da sık sık masanın başından kalkıp bir şeylerle oyalanarak çalışmanın kimseye bir faydası olmaz. Ders çalışırken çok konsantre olmak gerekir.

Anlamaya çalışın
Öğretmenlerinizden arkadaşlarınızdan hiç çekinmeden tekrarını isteyin. Aksi halde ileride sıkıntısını siz çekersiniz.
Hiçbir çalışmayı son dakikaya bırakmayın. Sınav zamanı günde 12 saat çalışmak yerine düzenli olarak günde 3-4 saat çalışmak çok daha faydalıdır. Bilgiler karışmaz.

Profesyonel bir golfçüden başarı için tavsiyeler
İstanbul İzzet Baysal Lisesi öğrencilerinden Güzin; okulların açıldığı şu günlerde faydası olur düşüncesiyle Golf Ustası Arnold Palmer ‘in başarı ile ilgili düşüncelerini içeren şu metni bizlerle paylaşmak istemiş. Haftanın konusuyla da yakından alakalı olan bu güzel yazıyı sizlerle paylaşıyor kendisine çok teşekkür ediyoruz.

“Yenildiğinizi düşünüyorsanız yenilmişsinizdir. Cesur olmadığınızı düşünüyorsanız korkaksınızdır. Kazanmak istiyor fakat kazanamayacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle kazanamazsınız demektir. Kaybedeceğinizi düşünüyorsanız çoktan kaybetmişsinizdir.

Dışarıdaki dünyaya çıktığınızda anlayacaksınız ki başarı ancak onu istediğiniz takdirde gelecektir. Herşey insanın kafasında biter.

Alt edildiğinizi düşünüyorsanız alt edilmişsinizdir. Yükselmek için yüksek düşünmelisiniz. Bir ödülü kazanmadan önce kendinizden emin olmalısınız. Yaşam savaşını kazanan her zaman en güçlü ya da en hızlı olan değildir. Er ya da geç kazanan kişi kazanacağını önceden düşünebilen kişidir. “
Haftanın Sözü
Hayatta zorluklarla karşılaşmadan ve bunları bertaraf etmeden başarının elde edildiği bir durak yoktur.
Samuel Smiles
Tehlikeli bir yaratık!
Oldum bittim tembel insanı sevmem. İster kadın olsun isterse erkek...
Kafasını çalıştırmalı bedenini çalıştırmalı insan dediğin. Fikir üretmeli iş üretmeli...
Bilgisayar çağındayız. Ama neye yarar? Birkaç gerekli iş dışında oyun için kullanıyoruz onu da ne yazık ki!
“Çet” midir nedir sabahtan gece yarılarına kadar karşılıklı yazışarak ipe sapa gelmez bir sürü gevezelik yapıyorlar.
Telefonu televizyonu dergiyi gazeteyi dedikoduya nasıl alet etmişsek bilgisayarı da o duruma getirdik işte!
Çocuklar yeni yetme gençler neyse de evli barklı olanlar da öyle... Üniversite bitirenler de...
Vaktini boşa harcayan herkesi ayıplıyorum!
İşleriyle ilgili konularda kafa yormayı sevmiyor insanlarımız. “Nasıl daha iyi yapabilirim? Nasıl daha başarılı olabilriim?” diye sormuyorlar araştırmıyorlar hiç.
Dikilen bir çiçek bir fidan bile gelişip güzelleşmek için emek istiyor. Su istiyor gübre istiyor. Sevmezseniz ve bir emek vermezseniz ne çiçek bekleyin ne de meyve...
Her şey karşılıklı...
Çalışmak yorulmak ve sonra mutlu olmak...
Bomboş oturan bir insanın kafasında hep kuşkular dolaşır: “Acaba şöyle mi?.. Acaba böyle mi? Neden geldi? Neden gitti?..”
Bir sürü olumsuz düşünce...
Dolar dolar da bir gün taşıverir bardağı ve saldırıya geçer.
Görmüyor musunuz çevrenizde böyle tipleri?
Boş insandan uzak durun! Çalışmayan insan tehlikelidir. Ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz.
Yalnız kendisi için değil çevresindekiler için de zararlı bir yaratıktır o!

Hedefe ulaşmak için
Sevgili Aslı; gazetemize ve köşemize göstermiş olduğun ilgiye çok memnun oldum.
Sayfamız o sana yansıyan içtenliği dostluğu sizin gibi samimi duygular içinde bize yazan görüşlerini belirtip merak ettiklerini soran okurlarımızdan alıyor. Yani sizler birer aynasanız ve biz sizlerin içten satırlarınızda nasıl olmamız gerektiğini görüyoruz. Mektubunda yazmış olduğun şu cümleler de durumu zaten çok güzel özetliyor: “Ben hepimizi Türkiye’nin her bir yanına dağılmış yürekleri birlikte atan sorunları paylaşacak kadar mütevazı yardımsever insanlardan örülü bir aile olarak görüyorum.”
Sorduğun soruya gelince; Amacını belirlediğini ve bu amaca ulaşmak için nasıl bir çaba harcaman gerektiğini sormuşsun. Son günlerde sık sık karşılaştığım bu soruya senin şahsında merak eden tüm okuyucularımz adına cevap vermek istiyorum;
* Hayatta başarılı olabilmenin ilk yolu hedefini-amacını belirlemektir.
* Bu nedenle amacına ulaşmak için öncelikle yapman gerekenler nelerdir bunların bir listesini çıkar.
* Derslerine günü gününe çalış ve okulda işlenen her konunun ardından kendine bir test uygula.
* Üniversite sınavlarında çıkan soruları takip et.
* Yabancı dile mutlaka önem ver. Sakın “nasıl olsa öğrenirim” diye ihmal etme. Gelecekte bu yüzden çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirsin.
* Sporla uğraş bol bol kitap oku ve hobilerin olsun. Kendini sosyal olarak da yetiştir.
* Mesleğinde başarılı ve mutlu olan insanlarla görüş onların da fikirlerini al ve bu fikirlere değer ver.
Başarılı mutlu ve sağlıklı günler diliyorum...