Kendini Geliştirme Nedir
Hayatında unutmaktan şikayetçi olan öğrendiklerinin kalıcı olmasını isteyen sevdiği ve aklında tutmak istediği her şeyi aklında tutmayı hedefleyen herkes; başarı oranlarını yükseltmeyi düşünen öğrenciler; iç disiplin odaklanamama motivasyon ve özgüven eksikliği duyan öğrenciler; konsantrasyon zihinsel rahatlama hedefe yönlenme ihtiyacı duyan tüm öğrenciler; hiçbir sorunu olmayan ve kendini aşmak isteyen her öğrenci; ilk öğretimden yüksek lisans öğrencilerine kadar tüm öğrenciler katılabilir. Sadece öğrenciler değil hayat boyu öğrenmenin farkında olan iş ve özel hayatında bilginin değerinin farkında olan ve bilgi çağının hızına yetişmek isteyen herkes katılabilir.

Hafıza teknikleri dediğimizde aklımıza kolay-eğlenceli ve daha kalıcı öğrenme şekli gelir. Hafıza teknikleri beynin çalışma prensibine uygun olarak bilgiyi kaydetme depolama ve zamanı geldiğinde geri çağırmak yani hatırlama aşamalarını boşluk bırakmadan tamamladığı için etkilidir.

Öğrenme kapasitesi ilk altı yılda çok daha ön plandadır. Çocuğa ne verilecekse bu dönemde verilmelidir. Anaokulu eğitimi önemlidir. Yapbozlar çocukların beyin gelişimi için yararlıdır. İleri yaşlarda da bulmaca çözmek bol rakamlı şifreleri ve sayıları akılda tutmak ya da ezberlemek faydalıdır. Telefon numarası ezberlemekte de fayda vardır. Basit matematik hesaplarını kafadan çözmek de önemlidir. Bunları yapamayanların bol bol kitap okumaları gerekir. Okuyan beyin geç bunar. Bu egzersizler beyinde kısa yollar oluşturur. Kısa yollar yaratmak pratik yaşam için önemlidir. Mesela öğrenciler bir sorunun yanıtını kolay hatırlamak için cevap maddelerinin satır başlıklarına harf koyar ve ondan kelime üretir. Böyle kelimeler türetmek de yapılması gereken bir egzersizdir.

Yaşam boyu hep bir şeyler ararız ancak yaşamda ne aradığımızın farkında olmalıyız ne aradığının faikında olan insan bir bakıştan bile değişik duygular hisseder içi ısınır ve kendini daha güçlü hisseder yaşamdan keyif alır daha yaratıcı daha üretken ve daha kararlı olur.

İnsanlar kendilerini beğenen yaratıklardır yaşama bağlılığın nedeni yaşamın zorluklarıyla mücadele etmenin gücünü beğeni duygularından alırlar insanlar her ne durumda olursa olsunlar kendilerinde beğendikleri mutlaka bir şeyler bulurlar. İnsanların genellikle kendilerinde beğendikleri fiziki özellikleridir bu içgüdüsel duyguyu herkes yaşar sokağa her çıkışımızda izlendiğimizi hissederiz bir de insanın yaptıklarını beğenmesi vardır düşüncelerini beğenen yeteneklerini beğenen beceri sanatını beğenen başarılarını beğenen insanlar vardır. Asıl beğeni burada başlıyor. İnsanın kendisini beğenmesi ile birlikte yaptıklarını beğenmesi çok önemlidir yani insan hem kendini hem de yaptıklarını beğenmelidir hele yaptıkları başkaları tarafından da beğeniliyorsa kişisel beğeniler insanda pozitif enerji üretir.