Özgüvenimi Nasıl Geliştirebilirim
Hepimiz belli kişilik özellikleri ile dünyaya geliriz. Kimi çocuk diğerlerinden daha girişken olurken kimisi biraz daha arka planda olmayı tercih eder. Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek çocuğun doğuştan getirdiği özelliklerden ziyade anne babanın doğru tutumları sayesinde olabilir.

Birçok insan özgüven belirli bir beceri ve performans alanıyla ilgili olmasına karşın kendisiyle ilgili yaptığı genel bir değerlendirmede kendini özgüveni yüksek ya da düşük buluyor. Bu durum kişinin kendini değerlendirirken odaklandığı alanlarla ilgilidir. Kişi eğer kendi özgüven derecesini değerlendirirken başarısız olduğu alanları dikkate alırsa kendini özgüveni düşük bir birey olarak değerlendiriyor.

Özgüven önemli bir kişisel özelliktir; yaşamla baş etmemizi ve sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırır. Özgüven kazanma süreci yaşamın önemli zorlukları ile başa çıkma gücüne sahip ve mutlu olmaya layık bir kişi olma deneyimidir.

Özgüven insana güç verir enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir. Başarı için ilham kaynağıdır. Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar.

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken bize güç verir. Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir.
Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir.

Birçoğumuz belirli zamanlarda belirli insanlarla ve belirli durumlarda kendimizi güvenli hissederken bazı durumlarda zamanlarda ve bazı insanların karşısında özgüvenimizi yitiririz. Kendimize olan güven duygumuzu nelerin etkilediğini doğru anlamamız gerekir.

Özgüveni yeterince gelişmemiş kişilerin kendileri hakkında kronikleşmiş bolca olumsuz düşünceleri vardır ve bu düşüncelerini kendi kişiliklerinin değişmez gerçekleri olarak algılar. Bu kişiler kendilerine inanmaz ve bir şeyler ters gittiğinde hep kendilerini suçlar. Sanki olumlu özellikleri hiç yoktur Yaşamlarında başarılar kazandıklarında birileri onları övdüklerinde teşekkür edip başarılarına sahip çıkmak yerine “Şans yardım etti” “Çok da önemli bir şey değildi zaten” gibi cümleler kurarlar. Ek olarak kendilerini ve ihtiyaçlarını savunma konusunda çok zorlanır ya da iletişimlerinde saldırgan bir tutuma bürünebilir.

Özgüveni eksik kişiler geleceğe de çok umutla bakamazlar ve bu nedenle de sıklıkla kaygılı depresif suçlu öfkeli hissedebilir. Bir başka deyişle özgüven düşüklüğünün kendisi başlı başına bir sorun olmakla beraber çoğu kez de depresyon soysal kaygı yeme bozuklukları gibi psikolojik sorunların ortaya çıkışı açısından bir risk faktörüdür.