Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hayata Yeniden Başlamak İçin

  Hayatının gerçekten arzuladığı şekilde gitmediğini düşünüp yeni ve beyaz bir sayfa açmaya hayata adeta yeniden başlamaya karar veren bir insanın karşılaştığı en büyük direnç –inanın ya da inanmayın- kendisinden gelir. Çoğu kez yeniden başlama kararının önündeki en önemli engel o kararı verecek olan kişinin kendisidir.

  İsteyerek ya da istemeyerek işini eşini yaşantısını köklü alışkanlıklarını ilişki tarzlarını değiştirmeye ve hayata yeni bir başlangıç yapmaya karar veren çoğu insan bu kararları ile güvenlik ve güvenilirliklerinin tehlikeye düşeceğinden korkarlar. İyi ve güçlü oldukları konulardaki avantajlarını yitireceklerini düşünürler. Yeniden başladıklarında yine başarısız olacaklarından endişe duyarlar. Bu duyguların etkisiyle bir süre sonra aslında mevcut durumlarından çok fazla şikâyet etmemeleri gerektiğini düşünmeye bile başlarlar. Ve yeniden başlama kararlarını başka bir zamana erteler eskiyi sürdürürler.

  Bu süreçte ve sonuçta neden olarak gösterilebilecek hemen hiçbir dışsal faktör bulunmamaktadır. İnsanlar genellikle dışardan değişimlerini engelleyen bir uyarı almazlar. Değişme kararlarına karşı çıkan bir kimse hemen hemen yok gibidir. Belki bazıları o insanın her şeye yeniden başlayabileceğine inanmazlar ve bunu açıkça belli ederler ama karara karşı durmazlar.

  Yeniden başlamanın en büyük zorluğu eskiyi unutmaktır. Eskiye elveda demeden yeniye hoş geldin deme şansı yoktur. Bir insanın yıllardır kullandığı bir eşyasını atması alıştığı şehirden taşınması bir dostundan ayrılması eski bir alışkanlığından vazgeçmesi hiç de kolay değildir. Bazılarımızın yıllardır biriktirdiği gazete dergi koleksiyonları birgün gerekir diye atmadığı eşyaları bilgileri çok eskimiş ansiklopedileri kitapları toplayıp eskiciye vermek ya da çöpe atmak çok ama çok zor bir karardır.

  Kimileri bu zor kararı kolaylaştırmanın yolunun uygulamayı çok hızlı hatta anlık bir olay olarak gerçekleştirmek olduğunu düşünür. Karar kesin uygulama derhal olmalıdır. Köprüler atılmalı gemiler yakılmalıdır. Ancak bu tahmin edilenden daha fazla üzüntüye moral bozukluğuna ve mutsuzluğa yol açabilir derin ve kalıcı duygusal izler bırakabilir.

  Eskiyi geride bırakmanın ve üzüntüsüz bir şekilde yeniden başlamanın bir yolu “veda töreni” düzenlemek eskiye “vefa borcunu” ödeyerek onu tarihe uğurlamaktır. Eskinin kendisi için bir zamanlar ne kadar önemli olduğunu söylemek onu yüceltmek en azından vicdan azabı duymayı önleyecektir. Eskinin bir simgesini belgesini anı oluşturacak küçük bir parçasını bir köşeye yerleştirmek ya da bir zaman kapsülüne yerleştirip toprağa gömmek ve belki bunlar için dostlar arasında bir tören düzenlemek eskinin artık çok geride kaldığını en azından insanın kendisine çok açık bir şekilde anlatabilir. Bu tür bir etkinliğin ilk bakışta gereksiz ve çocukça olduğu düşünülse de aslında insanın kendine yas tutmak için bir fırsat vermesidir. Bu yapılmadığında insan daha fazla suçluluk burukluk güvensizlik duyguları hatta bir tür bunalım yaşayabilir. Geride bıraktıklarına bir “elveda” demek onu rahatlatacak derin bir nefes almasını ve gözlerini geleceğe çevirmesini sağlayacaktır.

  Hayata yeniden başlamayı şüphesiz sıfır noktasından başlamak olarak görmemek gerekir. Geçmişin bütün tecrübeleri bilgi ve becerileri yaşanmış acı ve tatlı anıları yerinde durmaktadır. Bu aşamada bir hafıza kaybı söz konusu değildir. Yaşamlarında yeni beyaz bir sayfa açanlar oraya ne yazacaklarını çok düşünmezler. Eski karalanmış sararmış belki yırtılmış sayfalardakileri temize çekerler. Gereksiz uzatılmış yazıları kısaltırlar anlamsız satırları atarlar. Düşünmeden yazılmış ifadeleri yeniden düşünerek ifade ederler. Daha önce yazmak isteyip de yazamadıklarını ya da yazmaya cesaret edemedikleri yazmaya başlarlar.

  Hayata yeniden başlamak gerçek ve güçlü bir istekle başlar. İçinde bir arzu bir tutku hissetmeyen bir insan cesaret gerektiren böyle bir başlangıcı kolay yapamaz. Daha sonra o insanın kararını açık ve net bir şekilde vermesi iradesini ortaya koyması gerekir. Karar vermek sonuçlarıyla sorumluluklarıyla bir seçim yapmak seçenekler arasındaki tercihini açıkça ifade etmektir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken ise kararda direnmek ortaya çıkan sorunlarla engellerle baş etmektir. Kararı dostlara açıklamak neden böyle bir karar alındığını onlarla paylaşmak bir anlamda kontrol mekanizması oluşturmaktır. Dostların daha sonra bu kararla ilgili sorunlarına cevap verememe endişesi insanın kararını sahiplenmesi ve uygulaması için önemli bir neden oluşturacaktır.

  Bütün bunların ötesinde bir insanın hayatındaki köklü değişikliklere ilişkin kararlarında ve uygulamalarında başarılı olması için en önemli ihtiyacı disiplindir. Yapması gerekenleri ısrarla ve kararlılıkla yerine getirmesi bahaneler uydurmaması ödün vermemesi küçük (ya da büyük) engelleri geri dönmek için nedenler olarak görmemesi gerekir.

  Kısaca hayata yeniden başlamak güçlü bir istek kesin bir karar kararlılık ve disiplin gerektirir. Böyle bir isteği ya da ihtiyacı olduğunu düşünenler öncelikle bütün bunların kendilerinde var olup olmadığına bakmalıdırlar

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Birbirimizi anlamak için biraz daha gayret edip şu noktaları dikkate almalıyız!

  İşte insanların birbirini yanlış anlamasına neden olan kritik 9 iletişim sorunu:
  Unutmayınız ki
  • Sizin düşündüğünüz
  • Sizin söylemek istediğiniz
  • Söylediğinizi sandığınız
  • Söylediğiniz
  • Karşınızdakinin duymak istediği
  • Onun duyduğu
  • Onun anlamak istediği
  • Onun anladığını sandığı
  • Onun anladığı


  arasında farklar vardır.
  Bir daha başlayabilseydim yaşama

  ikincisinde daha çok hata yapardım.

  Kusursuz olmaya çalışmazdım

  Sırt üstü yatardım neşeli olurdum

  İlkinde olmadığım kadar çok az şeyi

  Ciddiyetle yapardım.

  O kadar temiz olmazdım

  Daha çok risk alır daha çok seyahat eder

  Güneşin doğuşunu daha fazla seyreder

  Daha çok dağa tırmanır daha çok nehir aşardım.

  Görmediğim yerlere gider

  Daha çok dondurma daha az bezelye yerdim.

  Sorunlarım daha gerçekçi olurdu

  Hayali problemlerim ise daha az.

  Hayatın her anını gerçekçi ve üretken yaşayan insanlardandım.

  Elbette mutlu anlarım oldu ama

  Yeniden başlayabilseydim eğer

  Yalnız mutlu anlarımın olmasına çalışırdım.

  Farkında mısınız bilmem; yaşam budur zaten:

  Anlar sadece anlar Sizde anı yaşayın

  ''Şimdi'' yi yakalayın.

  Termometresi bir şise suyu şemsiyesi

  Ve paraşütümü almadan

  Dışarı çıkmayan insanlardandım.

  Eğer yeniden başlayabilseydim

  İlkbaharda ayakkabılarımı fırlatıp atardım.

  sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.

  Bilinmeyen yollar keşfeder güneşin tadına varır

  Çocuklarla oynardım

  Bir şansım daha olsaydı eğer


  Jorge Luis Borge
  Ne dersiniz olabilir mi bir şansımız daha?
  Veya daha beklemeli miyiz?..
  Tabiiki hayır.

  Şu andan itibaren yeni bir hayata başlamanın tam zamanı!

  Daha az üzülmeli daha çok sevinmeli ve en önemlisi mutluluk yaşamımızın ana amacı olmalı.

  Unutmayın! Herşey ama herşey sizin elinizde.

  ''Nasıl yaşamam gerektiğini anlamaya başladığımda
  nasıl ölmekte olduğumu gördüm...'' L.V

  Her doğan güneşle birlikte yeni bir hayat başlar. Aslında her dakika yeni bir hayat başlar.

  Hiçbir zamanhiçbirşey için geç kalmış değilsiniz.

  Haydi o zaman yeni başlangıçlara; daha mutlu yaşamaya...

  Bedenimize ruhumuza ve çevremize saygılı yeni bir hayata merhaba.

  Durmayın hemen başlayın


  ****

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş