Görüşmemizi olumlu ya da olumsuz olarak nitelendirebilir misiniz?

Bu tip bir soruya mülakatçı görüşmenin olumsuz geçtiğini düşündüğü anlarda başvurmaktadır. Bu soru ile mülakatçı kötü giden mülakatı kurtarman için son bir şans vermektedir. Kötü giden bir mülakat için oldukça iyiydi demek yanlış bir cevap olacaktır. Mülakatçı bu şekilde cevap verirsen değerlendirme yeteneğinin gelişmediğini düşünebilir. Vurgulamak istediğim başka şeyler de var şu sorunuzu tekrar yanıtlamak istiyorum benzeri geri dönüşler ve aranan niteliklere uygunluğunu belirten yeni cümleler ile bu sorunun üstesinden gelebilir olumsuz geçmiş mülakatı olumlu yönde etkileyebilirsin.

Gördüğün gibi stres mülakatında yöneltilen sorular gerçekten zor sorular. Fakat hazırlıklı olup bu soruların üstesinden rahatlıkla gelebilirsin. Neye ne şekilde cevap verebileceğini önceden bilmek zaten en başında kendine güvenini artıracak görüşmenin de olumlu geçmesini sağlayacaktır.

İşvereni ne kadar tanıyorsun?

İş araştırması yaptın ve ön yazılarını hazırlayarak beğendiğin birkaç ilana başvuruda bulundun. Şimdi CV’n dolayısıyla kaderin işverenin elinde. Şöyle bir incelediler CV’ni ve olumlu bir aday olabileceğini düşündüler. Hemen seni aradılar ve x gününde x saatte x yerde bir görüşme verdiler. İşte en kritik saat bu saat olacak. Çünkü işveren bu görüşmeden çıkaracağı sonuca göre seni işe alıp almamaya karar verecek. Peki senin yapman gerekenler neler? Yapman gerekenlerden bazıları şunlar: Sorulan sorulara verebileceğin muhtemel cevapları düşünmeli ve kendini hazırlamalısın başvurduğun pozisyon hakkında bilgi edinmelisin ve firmayı yakından tanımalısın. Şimdi “firmayı yakından tanıma” kriterine yakından bakacağız ve neden önemli olduğunu öğreneceğiz.