Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sıra Dışı Kariyer Hikayeleri

  Ev kadınlığından patronluğa


  Onlar evhanımıydılar. Ama şimdi patron oldular. Bakın nasıl?

  Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri aracılığıyla Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunca (TESK) yürütülen Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi kapsamında Eskişehir'de eğitim alan 64 yaşındaki kadın kendi iş yerini açtı.

  Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESESOB) tarafından mart ayından bu yana sürdürülen Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi meyvelerini vermeye başladı.

  ESESOB'un TESK ve AB işbirliği ile hayata geçirdiği eğitimlere katılarak sertifikasını alan kadın girişimci Ayşe Müjgan Kara düzenlenen törenle kendi iş yerini açtı.

  Ayşe Müjgan Kara'nın Dorlion adlı iş yeri ticari araç kullanıcıları için yasal bir zorunluluk olan psiko teknik değerlendirme hizmeti alanında faaliyet gösterecek.

  Kara'nın iş yeri açılışını yapan ESESOB Başkanı Ekrem Birsen başarının ''başaracağım'' diye yola çıkanların olduğunu belirterek bu projenin iyi niyet azim ve kararlılık ile yapılan hiçbir çalışmanın boşa gitmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

  Büyük önem verdikleri ve destekledikleri projenin 25 ay gibi kısa bir sürede beklentilerin çok üstünde bir performans sağlayıp kentin ticari hayatına yeni üretim birimleri kazandırmaya başladığını anlatan Birsen ''Bu vesileyle Ayşe Müjgan Kara nezdinde tüm kadın girişimcilerimizi ve projede emeği geçenleri yürekten kutluyorum'' dedi.

  Açılışta Saatçiler Odası Başkanı Ayhan Oskaylar Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Beytullah Solak Minibüsçüler Odası Başkanı Nezir Kök Birlik Denetim Kurulu Üyesi Zeynel Ulucan ve iş adamı Harun Karacan katıldı.

  Alıntıdır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ahmet Zorlu'nun Sıfırdan Zirveye Başarı öyküsü

  ÇIRAKLIĞINI YAPMADIĞIN İŞİN PATRONU OLAMAZSIN
  Gözlerinden enerji fışkırıyor…
  Ellerini masanın üstünden kaldırıp oturduğu koltuğa biraz daha yaslanıp kendinden emin bir sesle “Çıraklığını yapmadığınız bir işin patronluğunu yapamazsınız! Sanayici olarak yetişmişiz. Bilmediğimiz işlere girmeyiz. Dürüst olup cesaretli kararlar verdikten sonra başarı peşinden gelir insanın. Yatırımlarımız planladığımızdan bir gün sonrasına gecikmedi hep daha önce gerçekleştirdik” deyip ardından ekliyor:

  “İlk fabrikamızı Bursa’da kurduk. Dokuma üzerineydi. Daha sonra iplik ihtiyacımız oldu bulamadık.Agro boyası yaptırıyoruz doğru dürüst gelmez renk tutmaz. İhracat için bunlar önemli.

  Malı üretebilmem için bu ipliğe ihtiyacım oluyor. Acilen bir iplik fabrikası kurma kararı verdim. Finansmandan yana sıkıntımız olmadı çok şükür çünkü senelerden beri gelen bir altyapımız bilgimiz vardı. İplik fabrikasının temelini atıp üretim yapmam 6 ayımı aldı. Ama nasıl yaptım onu bir de bana sorun. İdare binamı en sona bıraktım. Patronun oturacağı yer bizde en son gelir. Önce üretim yeri tamamlanır üretim kazanır idari binayı yapar. Eğer önce idari binayı yapıp üretimi sonraya bırakırsanız nalları dikersiniz. Onun için biz nalları dikmedik. ”

  Bu sözler sıfırdan zirveye tırmanmayı başarmış Zorlu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’ya ait.

  Tırnaklarıyla kazıyarak geldiği noktayı hazmetmiş.

  Sakin duruyor! Ne yaptığından emin bir tonda anlatıyor:

  “Ben ‘Hayat Okulu’nda okudum. Başka bir okulda okumadığıma da pişman değilim. Onların üniversiteyi bitirdikleri tarihte ben 25 yaşında fabrika kurdum. Okul bitiren fabrika kurabilir mi ama ben kurdum. Fason imalatını 17-18 yaşlarındayken öğrendim. İplikçiden ip alır boyahane ile anlaşır imalat takibi yapardım. 18 yaşında birisine bunu yaptıramazsınız.
  Benim oğlum 17 yaşında ona da bu işler önceden hayal gibi geliyordu. 2 sene pazarlamaya gitti hayat felsefesi değişti. Okul teori ama yaşam pratik istiyor. En azından bu denge yüzde 80 pratik yüzde 20 teori olmalı. Makine Mühendisi yanınıza gelip iş istiyor ama bir ustanın yaptığı işi yapamıyor. Onun için salt teori ile bu işler olmaz. Şimdi biz büyüdüğümüz kadar büyüdük sıra bunları sindirmeye geldi. Şimdi 4 büyük gruba ayrıldık. İki yıl sonra 50. yılımızı kutlayacağız. Mühim olan 100-200 senelik bir grup olabilmek. Bizim grubun en önemli özelliği hızlı karar verebilmesi. Kararı verdin mi de yarın uygulamalısın. Aylarca uzatma geciktirme olmaz.

  Denetleyemediğin şirket senin değildir. Mal sahibi ayrı gözle bakar yönetici ayrı gözle bakar. Başkalarının hakkını gasp etmeyeceksin. Verdiğiniz sözü yapacak yapamayacağınız sözü de vermeyeceksiniz. Söz verdin mi de ne pahasına olursa olsun yapacaksın. Annem babam bize derdi ki haram yemeyeceksin yedin mi bir şekilde çıkar. Vestel’in tüm makina parkı yeniledik. Tekstil de öyle. Avrupa’nın en büyük polyester üreten grubuyuz.”

  BABADAĞ’DAN ZİRVEYE

  Ahmet Nazif Zorlu’nun sıfırdan zirveye giden yolda katettiği kilometre taşlarına gelince…

  Ahmet Nazif Zorlu Denizli’nin el dokumalarıyla ünlü Babadağ ilçesinde 1944 yılında dünyaya gelir. Ahmet Zorlu’nun ailesi de kasabanın diğer aileleri gibi tekstil işiyle uğraşmaktadır.

  Aile bireyleri evdeki dokuma tezgahında Denizli bölgesine özgü çizgili çarşaf dokumaktadır. Baba Zorlu’nun 1950’lilerde ticaret işiyle uğraşmaya başlaması “Ticaret ateşini”nin daha çocuk denecek yaşta Ahmet Zorlu’nun yüreğine düşmesine neden olur.

  İlkokuldan sonra okulu bırakarak bir yandan evdeki dokuma tezgahında diğer yandan da babasının dükkanında çalışmaya başlar.

  14’ünde tek başına ticaret yapabileceğine inanır; ama yaşını küçük bulan babası onunla aynı inancı paylaşmaz.

  Ve yaşamı Karadeniz pazarını keşfe çıkan amcasının eve yüklü siparişlerle geri dönmesiyle değişir. 15 yaşına geldiğinde amcasıyla birlikte Bursa Ankara ve Samsun’u kapsayan bir iş gezisine çıkar. Trabzon son durakları olur. Orada bir dükkan açmaya karar verirler. Yaşıtları daha sokakta oyun oynarken Ahmet Nazif 1960 yılında ailenin Trabzon’da açtığı dükkanın başına geçip çarşaf ve havlu satmaya başlar. O yıl 700 bin liralık satış gerçekleştiren Zorlu’yu kötü bir sürpriz beklemektedir.

  Bilançoda 10 bin lira zarar gözükmektedir.

  O an aklından geçenleri şöyle anlatır:
  “Beni bir korku aldı babama ne cevap verecektim. Bu acı hayat dersi ona tedbirli olmayı ve ne olursa olsun başarısızlıklar karşısında yılmamayı öğretti. Başarısız damgasını yiyerek kasabaya geri dönmek istemiyordum. O günden sonra dükkanda satamadığım malları pazar günleri kentin pazarında satmaya çalıştım.”

  PAZARDAKİ BOŞLUK

  Asker dönüşü üç yıl daha çalıştığı ve “İkinci memleketim” dediği Trabzon ona dar gelir. “Benim İstanbul gibi büyük bir kentte çalışmam gerekir” der ve yola düşer. İstanbul’da fason imalat yapmayı kafasına koyan Zorlu işe pazarda bir boşluk aramakla koyulur. Çarşaf işini en ince ayrıntısına kadar bilmektedir. Bir İtalyan dergisinde gördüğü desenli nevresim takımı onun ilham kaynağı olur.

  O günlerde Türkiye’de çarşaf üreten tek firma Mensucat Santral’dir.

  Fakat onların çarşafı 1 metre 80 santim enindedir.

  Ve o ilk defa 2 metre 20 santim eninde çarşaf üretir…

  Zorlu’nun Türk tüketicisine tanıştırdığı renkli ve desenli nevresim arkadaşları tarafından “Nevresim dediğin askerde kullanılır” yorumuna yol açar. Taç marka nevresimleri 1971 yılında piyasaya sürer. Zorlu bu başarısı karşısında sabit yatırıma gitme kararı aldıysa da Santral Mensucat’ın Edirne’de Lale fabrikasını kurması onu bu fikrinden caydırır.

  Bursa’dan aldığı 24 tane hazır dokuma tezgahında çarşaf işinin yanı sıra orlon masa örtüsü işine de yönelir.

  Avrupa’dan getirttiği örneklerden esinlenerek yaptırdığı masa örtüleri büyük ilgi görür.

  Türk halkı renkli çarşafa adeta dolanmıştır.

  Artık mevcut kapasite talebi karşılamaya yetmemektedir.
  Bunun üzerine 1975 yılında Bursa’da Korteks’i kurmaya karar verir.

  Sonraki yıllarda dünyanın en büyük entegre iplik ve dokuma tesislerinden birisi olmayı başaran Korteks’in yatırımı o yıl patlak veren döviz krizi nedeniyle yarım kalır. 1980 yılına gelindiğindeyse Zorlu’nun Bursa’daki fabrikasında 400 dokuma tezgahı çalışmaktaydı.

  Yakaladığı fırsatı iyi değerlendiren Zorlu nevresim pazarının yüzde 60’ını ele geçirir. Yüzde 50 kar marjıyla çalışır.

  Zorlu o dönemde elde ettiği başarı için “Ne demişler ilk vuran okçudur” değerlendirmesini yapıyor.

  PAZARI KOKLAMAK

  Başarılı bir sanayicinin burnunun iyi koku alması gerektiğine inandığını söyleyen Zorlu o dönemlerde tül perdenin kokusunu almaya başlar:

  “1980’lerde doğru dürüst tül perde yoktu olanlarda Avrupa’dan ithal ediliyordu.

  Bursa’daki Korteks tesislerinde yarım kalan yatırım Almanya’ya sipariş verilen 12 adet tül makinası ile hız kazandı. Siparişimi duyan Alman ‘Bu kadar çok makinayla ne yapacaksın altı tane alsan sana yeter’ dedi.”

  O siparişin ardından 8 tane daha tül makinası ısmarlayan Zorlu ertesi yıl ihracata başlar. Rakiplerinin üretimi hala mekanikken onun 100 adet elektronik makinası vardı. Bu hayli iddialı bir rakamdı. Çünkü o dönemde Avrupa’nın en büyük fabrikasında bile en fazla 20 makina vardı.

  Sonrasında yıllık tül perde üretimi 150 milyon metrakareye ulaşan Korteks üretiminin yüzde 40’ını ihraç eder. Almanya ve Amerika ağırlıklı olmak üzere Güney Afrika japonya ve Singapur’da onun perdeleri pencereleri süslemeye başlar.

  O ise en büyük silahının ürününün kalitesi olduğunun farkındadır:

  “Müşterilerimizin hemen hepsi tavsiye üzerine geldi. Alman müşteri Fransız’a İngiliz Amerikalı’ya tavsiye etti. Bizde böylece dünyaya açıldık. Başlangıçta ‘Türk malı’ ile yanyana anılmaya alışılmış olan kalitesiz imajını yıkmak için çok çaba harcadık. Amerikalı bir müşteriye görüşmeye gittiğimde bir Türk’le çalışmak istemediğini söyledi. Ben sırf onu ikna etmek için farklı desen ve modelde perdeler ürettim. Bu iş için de cepten 200 bin dolara yakın masraf ettim.”

  Bu çabaları boşa gitmez onu Amerika’da 100 milyon dolarlık iş hacmine ulaştırır.

  GÜZ GÜLLERİ

  Diğer bir kilometre taşına gelince…
  1994 yılıdır…

  Türk ekonomisinin uzun yıllardır yaşadığı krizli ortamın kangrene dönüştüğü günlerdir. Adı pek medyada duyulmamış bir isim Bayraktar Holding İhlas Garanti Bankası ve Sabancı gibi devleri geride bırakıp Vestel’i satın alır.

  İşdünyasının birçok önemli şirketini geride bırakan bu isim Ahmet Nazif Zorlu’dan başkası değildir.

  Bir anda kamuoyunun gündemine giren bu isim kamuoyunda ciddi merak uyandırır. Sonradan dünyanın en büyük tül perde üreticisi olduğunun farkına varılan bu isimle Denizbank’ın yönetim katında sohbet ederken “1980’li yılların başında aldığımız tedbirlerin semeresini görüyoruz.

  Bugün grubumuz 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Bu küçümsenecek bir rakam değildir.

  Bunun 250 milyon dolarını tekstilden 700-750 milyon dolarını da elektronik ve beyaz eşyadan gerçekleştiriyoruz” demişti.

  Zorlu Vestel ile katettikleri mesafeyi olumlu buluyor:

  “1990’lı yılların başında tekstilden başka dallarda da faaliyet göstermek için araştırmalar yaptık. Karşımıza Vestel çıktı.

  Vestel’i aldığımızda büyük bir üretimi yoktu. İmajı da kötüydü. 1994’te 350 bin televizyon üretirken inşallah 2001’de hedeflediğimiz 6 milyon televizyonu üretiyor olacağız. 7 milyon 700 binlik bir kapasiteye sahibiz. Kalanını bilgisayar ve monitör için kullanmayı düşünüyoruz. Bu da küçümsenecek bir kapasite değil. Dünyada bir çatı altında bunların hepsini üreten en büyük üretici kuruluş olarak bir tek biz varız. Bir çatı altında böylesi bir kapasiteye sahip olmak ve üretim yapmak kolay değil.”

  AKILCI YOL

  Büyüme çizgisinde akılcı bir planı takip ettiklerini söylüyor:

  “Tabii insanlarda bir ideal vardır. Bu ideali gerçekleştirmek için vargücüyle çalışır. Akılcı işler yapar. Biz planlı programlı işler yaptık. Holdinge bağlı kurumlarımız daha ileri gidecektir diyoruz. Onun için bizim holdingimiz Türkiye’ye mal olmuş bir kurumdur. 16 bin çalışanımız var. Bunların aileleri yan sanayisi şusu busunu da içine katarsanız 200 bin kişi buradan ekmek yiyor demektir. Öğrenim işin teori yanıdır. İnsanlar daima kendilerine ne yapmak istediklerini sormalılar. Sonra da onu gerçekleştirmek için vargüçleriyle çalışmalılar. Şimdi bir şeyi yaparken iyi düşünmek lazım. Ar-Ge’ye önem vermek lazım.

  Elektroniğe girdiğimizde bize dediler ki ‘Televizyon firmalarının çoğu batıyor ne işin var bu sektörde!’ Kendi kendime sordum ‘O halde Uzak Doğusu ABD’si Avrupa’sı bu işi ne diye yapıyor. O zaman onlar yapıyorlarsa ben niye yapmayayım?’ dedim ve bu işe soyundum. Vestel’i aldıktan iki hafta sonra Uzak Doğu’ya gittim orada neler yapıldığını görmeye. Elektronik sektörünü inceledim. Onlar yapıyorsa bende yaparım dedim ve bu işe giriştim. Vestel’i alır almaz da piyasada ne kadar bozuk hatalı ürün varsa hepsini değiştirttim. O zamanki genel müdürüm karşı çıkmıştı bu isteğime batarız demişti. Bende ona asıl onları iyi ve sağlam olanları ile değiştirmezsek o zaman batarız demiştim.

  Neticede piyasadaki 5 bin tane bozuk Vestel toplatıldı ve yenileri ile değiştirildi. Sonra da ürünlere 3 yıl garantiyi ilk biz getirdik. Yine müdürlerim karşı çıktı batarız dediler görüldüğü gibi batmadık büyüdük geliştik.”

  Geçen yıllar onu haklı çıkarır.
  Sezgileri onu yanıltmaz.

  Sorduğumda “Evet sezgilerim güçlüdür” deyip geleceğe dönük öngörülerini şöyle sıralıyor:

  “Her büyük grubun kendine seçtiği alanlar var. Bizim de kendimize göre seçtiğimiz dallarımız var. Analar ne Sabancılar ne Koçlar doğurur. Ben Denizli’nin Babadağ ilçesinden çıkıp gelmiş ilkokul mezunu bir insanım. Bu ülke daha çok Sabancılar Koçlar çıkarır. Sony’nin hayatını okudum. Bir mühendis bugün dünyada söz sahibi servetini hesap edemezsiniz.

  Onları gördüm ya da dışarıya gittiğimde kendimi bir hiç olarak görüyorum. Ama dışarıdan gelip tesislerimi gezdikleri vakit ‘Yaptıklarınız imkansız gibi bir şey’ diyorlar. Örneğin perde. Perdesiz ev olur mu; olmaz. Ben 1980 senesinde onun kararını verdim. Çarşafçıydım ama perdesiz ev olmaz diyerek bu işe girdim. Televizyonsuz ev olmaz diyerek elektronik sektörüne girdim. Şimdi bilgisayarsız ev olmayacak diyorum. İlerde her evde de bilgisayar olacak.”

  Ve Ahmet Nazif Zorlu “Büyüyeceğimiz kadar büyüdük” diyor ve kendi tabiriyle hazmetme dönemini yaşıyor.

  GENÇ YAŞTA KOKU ALMAYI ÖĞRENDİM

   İkokuldan sonra okumadım. Başlangıçta lisan zorluğum oldu ama şimdi onu da aştım. Eğer İngilizce biliyor olsaydım işin başında bazı kazıklar yemezdim. Yanımda götürdüğüm tercümanlar bile yaptığım işten komisyon aldılar.

   Yaşam okulda öğretilenlere pek benzemez. Önemli olan pratik yapmak. Ben ticaret hayatından çok şey öğrendim. Okusaydım bu noktaya gelmem bir on senemi daha alırdı.

   25 yaşında büyük kararlar alıp yatırımlar yaptım. Genç yaşta iş dünyasında koku almayı öğrendim. 24 saat çalıştığım günler olmuştur.

  Malesef cumartesi pazarları da çalışırım.

   En büyük zevkim spor. Yürürüm kayak yaparım yüzerim. 6 ay deniz kenarında kal deseler kalır ve yüzerim.

   Okumamış olmaktan pişmanlık duymadım ama tüm çocuklarımı da okuttum. Ama bir lisanı tam olarak öğrenebilseydim hiç gam çekmeyecektim. Bir keresinde Fransa’da bir fiyat verdim tercüman bunu nasıl söyleyeceğini bilemedi. Kızardı bozardı. Verdiğim fiyatın yarısıydı.

  HİÇBİR ZAMAN TOKATÇI OLMADIM

   Sanayicilik kolay iş değil. İyi bir piyasa araştırması yapmadan bir işe girmem. Merdivenleri birer birer çıktım. Sanayicilik büyük özen isteyen bir uğraş. Yatırımını ufak bir bebek gibi göreceksin. Ona gereken ihtimam ve özeni göstereceksin. Sanayici parasını asla yastık altına koymamalı yatırımlarını durdurmayı bir gün olsun aklının ucundan geçirmemeli.

   Kaliteye önem vermek şart. Aksi halde en gelişmiş robotları kullansan bile ürünün başarılı olamaz. Fabrikada disiplin çok önemli. Bekçiden genel müdüre kadar herkes işine sahip çıkmalı.

   Hiçbir zaman tokatçı olmadım. Bir kavgaya giriyorsan sonuna kadar mücadele edeceksin. İki tokat atıp kaçmak ne insanlığa ne de erkekliğe yakışır. Bizde insanlar yükseldiğinde “Kimleri çarptı acaba?” diye düşünülüyor. Kimse nasıl başarılı olduğunuzu merak etmiyor. Benimki gibi pek çok kuruluş olsa bu ülke zarar mı görür!

   Ben yükselmek için çok çalıştım. Önemli olan zirveye çıkmak değil çıkılan zirveden geri inmemek. Bunun için gereken fedekarlığı göstermek lazım.

   Son söz benim. Sinirli bir patronum. Biraz da sert mizaçlıyım. Titizlik bizim ilkemiz. İşçim bunu bilir ve ona göre davranır. Çalışanın yanındayım ona destek olurum. Bütün kararları kendim alırım. Bilgiler de bende toplanır. 1987’den bu yana kurumsallaşmaya önem verdik. Ama yine de bütün yatırım kararlarını ben veririm.

  Alıntıdır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Sakıp Sabancı
  Hacı Ömer Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Eski Başkanı

  Sakıp Sabancı 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.Sakıp Sabancı iş hayatına 1948'de Akbank'ta stajyer memur olarak başladı.

  Üç yılını zatürree hastalığıyla geçirmek zorunda kalan Sabancı hastalığı nedeniyle liseyi bitiremeden okulu bıraktı ve BosSa Un Fabrikası'nda veznedar olarak çalışmaya başladı.

  Sırasıyla çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. Babasının 1966yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holding'in yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Halen bu görevi yanında Holding'e bağlı çok sayıda kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve Murahhas Üyeliklerini yapmaktadır.1964 yılından itibaren 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Sakıp Sabancı 1987-1990 yılları arasında Yüksek İştişare Konseyi Başkanlığını yaptı. Son dönemlerde sosyal ve kültürel içerikli çalışmalara yoğun zaman ayıran Sabancı Türkiye'nin 52 yerleşim merkezinde 111 kalıcı eğitim sağlıkspor ve kültür tesisi meydana getiren Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın başkanıdır.Sakıp Sabancı evli ve üç çocuk babasıdır..

  1933 - 7 Nisan 1933 tarihinde Hacı Ömer Sabancı (1906-1966) ve Sadıka Sabancı (1910-1988)'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu. Kardeşleri İhsan (1931-1979) Hacı (1935-1998) Şevket Erol ve Özdemir (1941-1996) Sabancı'dır.

  1948 - AKBANK'da 25 lira aylıkla "stajyer memur" olarak çalışmaya başladı. Bankada yazı makinesi hesap makinesi kullanmayı tahsil fişi tediye fişi ve makbuz kesmeyi öğrendi.
  İlk kez İstanbul'a geldi Sirkeci'deki Özipek Palas Oteli'nde kaldı.

  1950 - Üç yıl üstüste zatürre hastalığı geçirmesi nedeni ile liseyi bitiremeden okuldan ayrıldı ve aynı yıl kurulan BOSSA Un Fabrikası'nda veznedar oldu maaşı 50 liraya çıktı.

  1955 - BOSSA Un Fabrikası'na ticaret müdürü oldu. Aynı yıl ikinci el Pontiac marka beyaz spor bir otomobil satın aldı.

  1957 - Teyzesinin kızı Türkan Civelek ile BOSSA fabrikasının bahçesinde yapılan bir düğün töreni ile evlendi. BOSSA tekstil fabrikasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

  1964 - Büyük kızı Dilek dünyaya geldi. Adana Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

  1966 - Babası Hacı Ömer Sabancı İstanbul'da vefat etti. Aynı yıl Türkiye'deki ilk poliester elyaf ve iplik fabrikası SASA kuruldu.

  1967 - Kardeşleriyle birlikte HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.'yi kurarak Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

  Topluluk şirketlerinden ilk olarak Akçimento hisse senetleri halka arz edildi.

  1970 - İkinci çocuğu Metin dünyaya geldi.Zihinsel özürlü olarak dünyaya gelen Metin Sabancı'nın tedavisi için Amerika ve Avrupa'da pekçok hastane ve doktora başvuruldu. Tamamen iyileşme olanağı olmayan bu hastalıktan muzdarip pekçok gence yardım için 1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi kuruldu.

  1973 - Küçük kızı Sevil dünyaya geldi.

  1974 - O dönemler Sabancı Holding Genel Koordinatörü olarak görev yapan Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ısrarı üzerine Sabancı Holding İstanbul'a taşındı. Anne Sadıka Sabancı'nın bütün malvarlığını bağışlaması ve Sabancı kardeşlerin katkılarıyla Hacı Ömer Sabancı Vakfı VAKSA kuruldu. Vakıf bugün toplam 53 yerleşim merkezinde 112 kalıcı esere sahip Türkiye'nin en büyük aile vakfıdır.

  İzmit Köseköy'de LASSA (BRİSA) kuruldu.

  1981 - Türk sermayesi ile yurtdışındaki ilk banka AKINTERNATIONAL BANK ( Sabancı Bank Plc.) Londra'da kuruldu.

  Amerika'da Houston'da ilk kez kalp kapakçığı ameliyatı oldu.

  1984 - İlk onursal doktorası Eskişehir Anadolu Universitesi tarafından verildi.

  İsveç'te Stockholm'de Uluslararası Ticaret Odası Kongresi'nde Türkiye'yi temsil etti.

  1985 - ABD eski Başkanı Jimmy Carter ve eşi Sakıp ve Türkan Sabancı'yı Emirgan'daki evlerinde ziyaret etti.

  Türk ekonomisindeki gelişmeleri Avrupa'daki uluslararası firmaların ve bankaların temsilcileri ile Türkiye ile iş yapan İsviçre bankaları ve İsviçre firmalarının temsilcilerine aktarmak amacıyla İsviçre-Türk Derneği'nin Cenevre'de düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katıldı.
  "İşte Hayatım" isimli ilk kitabı yayınlandı.

  Mimar Sinan konusunda Fransa'nın ünlü Sorbonne Üniversitesi'nde konferans verdi.

  1986 - TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

  1987 - Şimdi Belçika Kralı olan Prens Albert İstanbul'a gelerek Sakıp Sabancı'ya Emirgan'daki evi Atlı Köşk'te "Belçika Kraliyet Nişanı" takdim etti.

  Sabancı ve DuPont ortaklığıyla ilk yüzde 50/50 "joint venture" şirket DUSA kuruldu.

  TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı oldu.
  Sakıp Sabancı ve eşi ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşini Beyaz Saray'da ziyaret etti.

  1988 - Sakıp Sabancı ve eşi ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşini Beyaz Saray'da ikinci kez ziyaret etti.

  1989 - Babası Hacı Ömer Sabancı zamanında toplanmaya başlanan Resim ve Hat koleksiyonlarının sergilenmesi için SSCB Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Moskova'da bir sergi açıldı. Bu sergi sonraki yıllarda dünyanın en önemli müzelerinde segilenecek "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi" için bir mihenk taşı oldu.

  Amerika'da Houston'da ikinci kez kalp ameliyatı oldu.

  1992 - Japon hükümeti tarafından Sakıp Sabancı'ya "Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı" takdim edildi.

  1993 - 1988 yılında temeli atılan SABANCI CENTER açıldı.

  1994 -Japon Toyota ve Mitsui ile yüzde 50/50 ortak olarak Türk otomotiv sanayiine yeni bir pencere açacak TOYOTASA fabrikası Adapazarı'nda açıldı.

  1996 - Kardeşi Özdemir Sabancı elim bir saldırıda hayatını kaybetti.

  1997 - Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile onurlandırıldı.

  Dünyaca ünlü gıda devi Fransız Danone ile yüzde 50-50 ortaklıkla DANONESA kuruldu. Fransız Hipermarket zinciri Carrefour ve Sabancı ortaklığı ile CARREFOURSA Hipermarket Zinciri kuruldu.

  1998 - "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi" New York'ta Metropolitan Müzesi'nde sergilendi. Böylece Metropolitan Müzesi'nde sergilenen ilk özel koleksiyon ünvanına sahip oldu.

  Du Pont firması ile ortaklaşa Arjantin ve Brezilya'daki endüstriyel iplik ve kord bezi fabrikaları satın alındı.

  Kardeşi Hacı Sabancı vefat etti.

  1999 - 170 Milyon dolarlık yatırımla Türk eğitimine yeni bir soluk getirmesi hedeflenen SABANCI ÜNİVERSİTESİ İstanbul'da açıldı.
  Çukurova Üniversitesi tarafından onbirinci onursal doktorası takdim edildi.

  2000 - "Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi" Paris'te Louvre Müzesi'nde sergilendi.

  2001 - Sabancı ve DuPont'un yüzde 50-50 ortaklığıyla 4 kıtada toplam 16 fabrika ile faaliyet gösteren DUPONTSA ve DUSA INTERNATIONAL şirketleri kuruldu.

  Sakıp Sabancı ve ailesi ABD Başkanı Bill Clinton'ın davetlisi olarak Beyaz Saray'a gittiler.

  Fransız Hükümeti"Altın Harfler" koleksiyonunun Louvre Müzesi'nde sergilenmesini gerçekleştirerek Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa'nın önde gelen şirketlerinden Danone Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı Elysée Sarayı'nda yapılan törenle Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Sakıp Sabancı'ya "Légion d'honneur" şeref nişanı takdim edildi.

  Sakıp Sabancı öldü

  Hacı Ömer Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı 10 Nisan 2004 tarihinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 12 Nisan 2004 tarihinde Devlet töreniyle defnedilen Sakıp Sabancı'nın cenazesine siyaset ve sanat dünyasının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.


  Alıntıdır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Vehbi Koç

  Vehbi Koç ( 20.07.1901)- (1996)
  --------------------------------------------------------------------------------
  Vehbi Koç 1901 yılında Ankara’da Çoraklık semtindeki yazlık evde “üzüme alaca düştüğü” günlerde doğdu. Doğduğu günü hiç bilmedi.

  Annesi “üzüme alaca düştüğü günlerde” deyince sonradan çocuklarıyla birlikte 20 Temmuz’u doğum günü kabul etti.Soyu Kütükçüzadeler olarak anılan ana tarafından 600 Koçzadeler olarak anılan baba tarafından da 250 yıllık Ankaralı ailelere dayanıyordu. Babası Koçzade Hacı Mustafa Efendi annesi Kütükçüzade Fatma Hanım’ın ilk çocuğuydu. Sonra iki kardeşi daha doğdu. Zehra ve Hüsniye
  Koçzade Ahmet Vehbi 5 yaşında mahalle mektebine başladı. Hacı Bayram Camii’nin yanındaki "Topal Hoca’nın Mektebi"nde ilk tedrisini aldı. Mahalle Mektebi’nden sonra yine Hacı Bayram Camii’nin yanında kiralık bir evde ders görülen ilkokula başladı. Bu okulu birincilikle bitirdi. Daha sonra bugün Tıp Fakültesi İhtisas Hastanesi’nin bulunduğu yerde olan "Taş Mektep" denilen Ankara İdadi’sine (lise) gitti. Ancak idadi hayatı uzun sürmedi.

  Dedesi Koçzade Hacı Mehmet Efendi ile Vilayet Meclisi Umumi Azalığı yapmış Ankara’da iyi tanınmış zaman zaman taahhüt işlerine girmiş buğday ticaretiyle uğraşmış hareketli bir insandı. Babası medreseye devam etmiş hoca olmuş ancak bu konuda çalışmamıştı. Babası o günlerde Ankara’nın en güzel caddelerinden biri olan Karaoğlan Caddesi (bugünkü Anafartalar Caddesi) üzerinde olan evlerinin altındaki dört dükkanı ticaret yapan gayrimüslimlere kiralık vermişti.O zamanlarda tüm Osmanlı’da olduğu gibi Ankara’da da ticaret gayrimüslimlerin elindeydi. Müslüman Türkler ülkenin sahibi olmakla birlikte çoğunlukla ticaret erbabının emrinde çalışan basit hayat süren kimselerdi. En güzel binalar en güzel mağazalar en güzel yazlıklar ticaret yapan gayrimüslimlerindi.Bu Koçzade Ahmet Vehbi’nin dikkatini daha çok küçükken çekmişti. Fakir sayılmazlardı. Geçim sıkıntısı çekmiyorlardı. Kışlık evlerinin yanında Çoraklık semtinde doğduğu yazlık evleri de vardı. Ama bir gariplik hissediyordu. Sünnet olduğunda babası ona bir eşek hediye etti. Çok sevindi. Ama eşeğiyle yazlık evlerine giderken ilk hüznünü yaşadı. Zira onun gibi yazlık evlerine giden gayrimüslim çocukları daha güzel eşekleriyle yolda onu sürekli geçmişlerdi. Üstelik güzel arabalarıyla imrendirmişlerdi. Eşeğine daha hızlı gitsin diye babasının atının arpasından yedirdi. Ama fayda etmedi hayvan ne kulaklarını dikti ne de bir canlılık emaresi gösterdi. Bu içine işledi.

  Ticarete atılmaya karar verdi: "Eğer Allah bana 50.000 liralık bir servet verirse beş katlı güzel bir mağaza açacağım" diye kendi kendine söz verdi. Okuldan ayrılmaya karar verdi. Ancak anne ve babası "katiyyen olmaz" dediler.Israr etti. Ailesi dayanamadı ve Kütükçüzade Hacı Rıfat Efendi’nin yazdığı dilekçeyle hayatında yeni bir sayfa açıldı: "Diyki maişet (geçim darlığı) dolayısıyla mektebimi terk etmek mecburiyetinde kaldım. Lazım gelen tasdiknamenin verilmesini rica ederim. Ahmet Vehbi"

  Okuldan ayrıldı. 15 yaşındaydı. Dedesi ve babasıyla görüşerek esnaflığa başladı. Karaoğlan Caddesi'nde oturdukları evin altındaki dükkan bir sandık ayakkabı lastiği bir sandık şeker bir kaç teker kaşar peyniri zeytin makarna gibi mallarla bakkal dükkanı haline getirildi ve üzerine "Koçzade Hacı Mustafa Rahmi" tabelası kondu. Sermayeleri 120 liraydı.

  Onun görevi dükkanı açmak süpürmek tozlanan malları temizlemek müşterilerin aldığı malları tartmak ya da saymak mangalı yakmak camekanları temizlemekti. Kısacası hademe satıcı ve muhasebeci görevlerini bir arada yürütüyordu. Babası tezgah başında oturup satılan malların parasını alırdı. Zaman geçip piyasada iş yapanları gördükçe ustalaştı. Güzel mallar getirip satmaya başladı. Artık İstanbul’a mal almaya da o gidiyordu. Ayakkabı lastiği işine girdi. Müşteri gelir çamurlu ayağını uzatır o da temizler ve ayağına lastiği geçirirdi. Bir çift lastiğin maliyeti 200 kuruştu ve 225 kuruşa satıp 25 kuruş kazanıyordu. İki yıl daha böyle gitti. Sonra bakkallık işleri az gelmeye başladı. Yine ticaret yapan gayrimüslimleri izledi. Kösele işi cazip geldi. Ankara’daki en büyük kösele satıcısı gayrimüslim bir tüccarın yanındaki Kosti adlı satıcıyla anlaştı ve kösele işine girdi. İyi iş yaptı. Bir süre sonra kösele işi de az geldi.

  Ayakkabı yapımında kullanılan malzemeler için ikinci bir dükkan daha açmaya karar verdi.

  Kösele dükkanına bitişik kendilerine ait dükkanı ayakkabı hırdavat mağazası olarak açtı. Bir süre sonra yine gayrimüslim bir tezgahtar olan Hiya Elmalaki ile anlaştı ve aktariye işine girdi. Artık kösele hırdavat ve aktariye işlerini yapıyordu. Her çeşit iplik makara baharat bardak fincan tabak ayna boncuk satıyordu.

  O günlerde İstanbul işgal edildi. Tarih 16 Mart 1919’du. Kurtuluş Savaşı başladı. Atatürk’ü ilk o günlerde gördü. İstanbul’un işgalinden sonra vatanseverlerin yavaş yavaş Ankara’ya geldiği günlerde Atatürk Adnan ve Halide Edip Adıvar’ı karşılamak için istasyona gitmişti. Koçzade Ahmet Vehbi de o gün biriken halkın arasında Atatürk’ü görebilmişti.

  O dönemde askerlik çağına gelenlerden önce subay olacaklar askere alınırdı. Koçzade Ahmet Vehbi'yi lise mezunu olmadığı için askere almadılar. Ancak Kurtuluş Savaşı sırasında o da birşeyler yapmak istiyordu. Büyük Millet Meclisi açıldıktan sonra Genel Sekreter Recep Peker’e bir dilekçe vererek Meclis’te bir memuriyet istedi. Ve 1920 yazında Meclis Matbaası’nda Cevat Fehmi Başkut'un yanında musahhih yardımcısı olarak işe başladı.

  Bir süre sonra da Muhafız Kıt’a Kumandanlığı’nda askere gitti. Askerden döndükten sonra yine işlerin başına geçti. Hem vatandaşın ihtiyacını hem de ordunun ihtiyacı olan malzemeleri getiriyordu. Ordu mal bedelinin yüzde 60’ını öder geri kalanı için “Tekalif-i Harbiye” denilen bir borç makbuzu verirdi. O da bu makbuzlarla mal verdi. Ve zaferden sonra hükümet bütün borçları ödedi.

  Artık Cumhuriyet ilan edilmişti. Her şey değişiyordu. En azından umut doluydu.1925’in sonlarında 24 yaşına gelmişti. Anne ve babası onu evlendirmeye karar verdi. Gelin adayı da teyzesinin kızıydı. Aile içinden evlilik geleneğine “pek de iyi bakmıyordu” ama karşı gelmedi. Sadberk Hanım ile nişanlandılar. 1926’nın ilk haftasında düğün yapıldı. Cuma günü başlayan düğüne Ankara’nın tanınmış kişileri İstiklal Mahkemesi Başkanı ve üyeleri de geldi. Münir Nurettin Bey (Selçuk) ve Riyaseticumhur Musiki Heyeti şarkılar söyledi. Düğünde o kadar yorulmuştu ki gelinin yüzünü açmayı unuttu.

  Uyarılar üzerine yüzünü açtı ve Sadberk Hanım’ın yüzünü ilk defa o zaman gördü. 47 yıl sürecek mutlu bir beraberliğin minnettarlığın ilk adımı o gün atıldı.

  Evlenmişti. Artık daha çok çalışıyordu. Rakipleri arasında ün yapmaya başlamış babasının tam güvenini almıştı. Koçzade Hacı Mustafa Rahmi Efendi 1917’de kurdukları Koçzade Hacı Mustafa Rahmi firmasını 1926 yılında ona devretti. Böylece Koçzade Ahmet Vehbi firması kurulmuş oldu. Bir yıl sonra da babası öldü. Dükkanları yol genişletmesi nedeniyle yıkılmıştı.

  Yerine şimdiki Koç Han’ı yaptırdı. Artık esnaflıktan çıkmış tüccar sınıfına girmişti. İşleri iyi gidiyor ilerlemek yükselmek istiyordu. Ankara Ticaret Odası’nda ikinci başkan olmuş ilk çocuğu Semahat Koç (Arsel) doğmuştu. Bu arada Ford ve Standart Oil’in (Mobil) Ankara Temsilciliklerini almış taahhüt işlerine girmeye başlamıştı. Otomobil ve petrol işine girmişti. Ankara dar geliyordu. Bütün isteği İstanbul’da bir mağaza açmaktı.

  Artık koşmanın zamanı gelmişti...
  1931 yılında ilk Avrupa yolculuğuna çıktı. Trenle yaptığı bu seyahatte dış dünyayı tanımaya başladı. Budapeşte Viyana Berlin ve Paris’i gördü. Ama o günlerde içini bir evham kapladı.

  Babasının ve kayınpederinin genç denilecek yaşlarda ölmesi onu korkutmuştu. Paris’te devrin tanınmış kalp doktoru Dr. Vacquez’e muayene oldu. Kalbinin sağlam olduğunu öğrenince çok sevindi. 1934 yılında İstanbul’da ilk teşebbüsüne başladı. Bu aynı zamanda onun ilk sanayi teşebbüsüydü. Haliç Sütlüce’de Hovagimyan Biraderler’in kurduğu boru fabrikasına ortak oldu. Ancak daha işin başında hesaplar iyi yapılmadığı için iş battı. Böyle bir iki tecrübe geçirdikten sonra “Başkalarının kurduğu işe ortak olmam kendi kurduğum işe ortak ararım” kararını verdi.1937’de İstanbul’da ilk şubesini açtı. Fermenciler’de 100 bin lira sermayeli Vehbi Koç ve Ortakları Kolektif Şirketi faaliyete geçti. 1938’de de Koç Ticaret Anonim Şirketi’ni kurdu.Artık ülkenin sayılı ticaret adamlarından biri haline gelmişti. 1930 yılında oğlu Rahmi Koç 1938’de kızı Sevgi Koç (Gönül) ve 1941’de de kızı Suna Koç (Kıraç) doğmuştu. Artık dört çocuk babası bir ticaret adamıydı.1944 yılı yıllar boyunca başarılı bir şekilde sürecek bir işbirliğinin başlangıcı oldu.

  Otomobil işinde daha da gelişmek için iyi bir yönetici arıyordu. Sonunda Bernar Nahum’la tanıştı ve onu transfer etti. 1944 başlarında Bernar Nahum Koç Ticaret A.Ş. Otomobil Şubesi Müdürü oldu. Böylece uzun yıllar sürecek bir işbirliği ve dostluk başladı.

  Bu arada İkinci Dünya Savaşı devam ediyordu. 1945’te savaş sonrası ticarette öncelik kazanmak için New York'ta Ram Commercial Corporation şirketini kurdu. Ama bu şirket istediği sonucu vermedi. Bu arada lastik firması U.S. Rubber (Uniroyal) firmasının temsilciliğini aldı. Savaş sonrası ilk Amerika seyahatine çıktı. 52 gün kaldığı bu ülkede gördüğü herşey onu etkiledi.

  102 katlı Empire State binası yollar binalar fabrikalar mağazalar araçlar herşey ama herşey bambaşka bir dünyanın görüntüsü gibiydi. Burada işadamlarının zamanı nasıl kullandıklarını iş görüşmelerini nasıl yaptıklarını gördü. Bir anlamda “işadamlığı stajı” gibiydi Amerika seyahati. Bu seyahatte Ford’la ilişkilerini geliştirdi ama Henry Ford’la görüşmeye muvaffak olamadı. General Electric’i Türkiye'de ampul fabrikası kurmaya ikna etti. Ama içindeki evham Amerika’da da peşini bırakmadı. Önce Ford Hospital’da daha sonra Chicago’da ünlü Mayo Clinic’te muayene oldu. Yine sağlam çıktı biraz rahatladı.

  Türkiye’ye döndükten sonra Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ısrarıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni kurulan Parti Divanı’na (Kırklar Meclisi) girdi. 1947’de kendi sermayesiyle ilk sanayi teşebbüsüne girişti. Ankara Oksijen Sanayi Şirketi’ni kurdu. Ardından bir yıl sonra da General Electric Ampul Fabrikası’nı kurdu.Artık ticaretten sanayiye kayıyordu.

  Bunda çocukluk yıllarının etkisi büyüktü. O çok iyi bir gözlemciydi. Ticarete ticareti çok iyi yapan gayrimüslimleri izleyerek girmiş hep en kazançlı işleri seçmişti. Sanayiye girerken de ülkenin insanların ihtiyaçlarını gözledi.

  Artık o ülkesinin en büyük sanayicilerinden biri idi ...

  1954’te demir mobilya işi yapmak üzere Arçelik’i kurdu. İsrail’li Amcor firmasıyla anlaşma yaparak onlardan kompresör alıp buzdolabı üretmeye başladı. Buzdolabı işi geliştikçe Arçelik demir mobilya işinden çekildi ve yavaş yavaş elektrikli ev aletleri endüstrisine geçti. Üstüne üstlük General Electric’le yaptığı anlaşma çerçevesinde ürettiği Arçelik buzdolapları General Electric markasıyla yakın doğu ülkelerine ihraç edilmeye başlandı. Artık sanayi yatırımları birbirini izliyordu. Daha sonra Bozkurt Mensucat Demirdöküm Türkay Aygaz Gazal Türk Elektrik Endüstrisi Siemens ile kablo fabrikaları kuruldu ve FIAT lisansıyla traktör üretimine geçildi. 1956 başlarında Ford’un 34 yakın doğu ülkesi acentaları arasında açtığı yarışmayı Ankara Acentası olarak Koç kazandı. Amerika’ya davet edildi. Bu yolculuğa Bernar Nahum ve Kenan İnal ile birlikte çıktı. Bernar Nahum’la birlikte geliştirdikleri plan Türkiye’de otomobil endüstrisinin kurulması bunun için de önce montaj endüstrisinin başlamasıydı. Bir otomobil montaj fabrikası kuracaklardı. Bunun için Başbakan Adnan Menderes’ten Ford Başkanı Henry Ford II’ye böyle bir yatırıma hükümetin destek vereceğini belirten bir mektup aldı. 9 Kasım 1956’da Ford’la biraraya geldiler. Ardından birlikte yemek yediler. Ama Ford daha önceki olumsuz tecrübelerinden dolayı Türkiye’de bir ortak yatırıma girme yanlısı değildi. Ancak böyle bir işi kredi vererek desteklemeye taraftardı.Vehbi Koç Türkiye’ye döndü sanayi yatırımları birbirini izlerken otomobil işini kovalıyordu. Ama Ford’un şartları güç geldiğinden onlardan kredi almadı. Krediyi hükümetten istedi. Kendi başına bu işi başaracağına söz verdi. Yeni fabrikanın adı Otosan olacaktı. Arsa alındı makinalar sipariş edildi. Fabrikaya otomobil acentaları da ortak edildi. 2 Ağustos 1960 günü fabrika işletmeye açıldı. Bir kaç yıl sonra yerli bir otomobil üretmek için çalışmalar başladı. Bir akşam Ankara’da Otokoç Şirketi’nde olan Bernar Nahum ve Rahmi Koç’un dikkatini yedek parça almak üzere gelen bir bayiinin pikabı çekti. Araba saç olmayan bir maddeden fiberglass-cam elyafından yapılmıştı. Kısa bir araştırmadan sonra fiberglass için İngiliz Reliant teknik aksam olarak da Ford ile yerli otomobil üretimi için anlaşma yapıldı. Çalışmalara başlandı.

  İşleri artık çok büyümüştü. Türkiye’nin dünya ölçüsünde tanınmış başarılı olmuş bir işadamıydı. Ancak kurumsallaşmayı başaramamıştı. En büyük endişesi müesseselerinin kendisinden sonra devam ettirilememesiydi. Topluluğun devamını sağlamak daha randımanlı bir organizasyona ulaşmak müşterek hizmet ve masraflardan tasarruf etmek iş arkadaşlarını bünyesine katarak sosyal adalet ilkelerini hayata geçirmek ve Topluluğun serbest kalacak varlığını ülke yararına olacak yeni teşebbüslere daha kuvvetle yöneltmek istiyordu.

  Şirketler daha fazla büyümeden temellerini sağlamlaştırmak şirketlerin birbiriyle bağlantısını güçlendirmek modern yönetim prensipleriyle yönetilmelerini ve en önemlisi sürekliliklerini sağlamak istiyordu. Bazı ülkelerde çok büyük çok köklü firmaların kurucularının ölümünden sonra parçalanıp silinip gitmeleri onu çok üzüyordu. Çocuklarına güveni vardı. Onların devralacakları müesseseleri zedelemeden yürüteceklerinden ve kendilerinden sonrakilere devredeceklerinden kuşkusu yoktu. Ama daha sonraki kuşaklar için şimdiden aynı ümit ve güveni besleyemiyordu.Çözüm kurumsallaşmaydı. Amerikalı bir danışmanlık firmasıyla anlaştı. Uzmanlar geldi topluluğu inceledi ve bir rapor hazırladı.

  Holding Kuruluyor
  Şirketlerin Koç Ailesi elindeki hisselerinin kurulacak bir Holding’e devredilmesiyle şirketleri bu Holding’e ortak etmek bütün iş arkadaşlarına Holding’den pay ayırmak bu suretle Holding’e gerçek ve halka açık bir anonim şirket vasfını kazandırmak en doğru çözüm olarak ortaya çıkmıştı. Ailenin Holding’deki çoğunluk hissesini yönetimde dengelemek için kurulacak bir Vakfa da Holding’den hisse vermek ve bu hisseye yönetimde daha kuvvetli bir mevkii ayırmak da devamlılığı destekleyecekti.Ancak Holding kurmanın önünde yasal engeller vardı. 1961 yılı başlarında Kurumlar Vergisi Yasası’nda yapılan değişiklikle bu sorun ortadan kalktı. Ve Holding projesini yakın dostu Hulki Alisbah hazırladı ve danışman firmanın değerlendirmeleri doğrultusunda son şeklini verdi. Holding esas mukavelesi 20 Kasım 1963 günü Divan Oteli’nde kurucular tarafından imzalandı. Kurucu ortaklar şunlardı:

  Koç Ailesi’nden; Vehbi Koç Sadberk KoçSemahat Arsel Rahmi M.KoçSevgi Gönül Suna Koç Çiğdem Koç şirket müdürlerinden; Hulki AlisbahDr.Nusret Arsel Ziya Bengü Adnan Berkay İsak de EskinazisErdoğan Gönül Kenan İnal Can Kıraç Muhterem Kolay İsrael Menaşe Bernar Nahum Behçet Osmanağaoğlu Fazıl Öziş ve Hüseyin Sermet.

  Ancak çok istediği Holding esas mukavelesini Vehbi Koç imzalayamadı. O sırada çok önemli bir Avrupa seyahatindeydi ve onun adına Hulki Alisbah imzaladı.

  Artık kurumsallaşmayı başarmıştı. İçi rahattı. Sanki daha hızlı koşuyordu.

  1964 yılında Uniroyal Lastiklerini Türkiye’de üretmeye başladı. 1966 yılı Şubat’ında çalışmaları 1960’ların başında başlayan yerli otomobil üretimi konusunda hükümet imalatın yıl sonuna kadar gerçekleşmesi ve 26 bin 800 liradan satılması şartıyla izin verdi. Çalışmalar hızlandı. İlk Türk arabasının adı için 100 bin kişinin cevap verdiği geniş bir anket yapıldı. Ve yıl sonunda "Anadol" piyasaya çıktı. 1967'de uzun yıllar planladığı bir yatırımı gerçekleştirdi.Tat Konserve Sanayii’ni kurdu. İlk düşüncesi 1946 yılında ortaya çıkan konserve ve meyve suyu projesi 21 yıl sonra Heinz firmasının teknik desteği İsviçre’li Migros Türkiye Şeker Fabrikaları ve Şeker Sigorta ortaklığıyla hayata geçti.Ardından 1968 yılında İtalyan FIAT firmasıyla anlaşılarak yeni bir otomobil fabrikası kurulmasına başlandı. Fabrika 12 Şubat 1971 günü açıldı. Yine bir anketle yeni arabanın adı "Murat" olarak belirlendi. 1970’li yıllar ülkedeki çalkantılara rağmen Koç Holding’in ve Vehbi Koç’un hızlı gelişme ve “kök salma” dönemi oldu. 1972’de yine bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk dış ticaret şirketi Ram Dış Ticaret’i kurdu. Koç Yatırım ve Pazarlama A.Ş. halka açıldı Türkiye’nin ilk süpermarketlerinden Migros Koç Topluluğu’na katıldı. Özel sektörün ilk araştırma geliştirme birimi Koç AR-GE’yi kurdu. 1980’lere gelindiğinde Koç Holding her alanda büyük yatırımları olan büyük bir topluluktu artık. Ve 80’lerde Topluluk “olgunluk dönemi”ni yaşıyordu.Vehbi Koç 1984 yılında Koç Holding İdare Meclisi Başkanlığı’nı oğlu Rahmi Koç’a devrederek aktif olarak yönetimden çekildi. Ama çalışmayı bir an bile bırakmayan bir insan olarak Koç Holding Şeref Başkanı sıfatıyla çalışmalarını sürdürdü. Ve zamanının büyük bölümünü vakıf ve hayır işlerine yönlendirdi.Ford’la 60 yıla yaklaşan birliktelik Türkiye'de ilk Ford otomobil üretimini getirdi. Hemen ardından American Express Company ortaklığında Koç Amerikan Bank’la bankacılık sektörüne girildi. 1990’larda küçük bir bakkal dükkanından yola çıkan Vehbi Koç dünya çapında bir topluluk yaratmıştı. Çocukluğunda evlerde gaz lambaları yakılırdı. Yiyecekler evin en soğuk yerindeki tel dolaba konurdu. Yazın da kuyuya sarkıtılırdı. Bahçelerdeki fırınlarda ekmek mangallarda yemek pişerdi. Bir yerden bir yere gitmek için ya yürünür ya da eşeğe ata binilirdi. Çamaşır yıkamak için çay kenarına gidilir çaydan su alınır kazanda kaynatılan çamaşırlar yıkanırdı. Mahalle çeşmesinden taşınan suyla bulaşıklar yıkanırdı. Ailece yıkanmak için ocakta su ısıtılır ya da ayda bir hamama gidilirdi. Kışın saç soba kurulur ya da mangal yakılırdı. Temiz hava ancak açılan kapılardan girerdi. Kış şiddetli olduğu zaman pencere kenarları hamurla sıvanırdı. Bütün bu anılar ona insanların ihtiyaçlarının neler olduğunu gösterdi. Ve bu ihtiyaçların giderilmesi yolunda adımlar atarak Türk insanını çağdaş ürünlerle tanıştıran o oldu.Bu çabaları onu dünya çapında ödüllerle tanıştırdı. İşadamı olarak yıllarca Ankara Ticaret Odası Başkanlığı’nı yürütmüştü. Türkiye’nin müteşebbis insanlarına örnek olmuştu. Ve küçük bir bakkal dükkanından bir dünya devi yaratmıştı. 1987 yılında Milletlerarası Ticaret Odası onu “Dünyada Yılın İşadamı” seçti. Ödülünü Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi’den törenle aldı. 1994 yılında ise Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’ndaki çalışmaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Planlaması Ödülü’nü Genel Sekreter Boutros Boutros Ghali’nin elinden aldı.

  Vehbi Koç sadece iş dünyasındaki başarılarıyla öne çıkmadı. Sosyal faaliyetleriyle de örnek oldu. Özellikle Avrupa ve Amerika seyahatlerinde büyük işadamlarının eğitim ve sağlık alanındaki faaliyetlerle isimlerini ölümsüzleştirmelerinden etkilendi. “İşe başlayıp biraz para kazandıktan sonra mahallesinde çarşısında halk arasında muhtaç olanlara yardım etmekten mutlu olduğunu” söylerdi. Ve 1948 yılında bir adım atmak istedi. Pek çok kişi cami yaptırmasını önerirken o yine “toplumsal ihtiyacı” görerek öğrenci yurdu yaptırdı. Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdu 1951 yılında hizmete girdi. 1960 yılında çocuk hastanesi olarak Ankara Valiliği’ne kiraya verdiği binayı çocuk hastanesi olarak kullanılmak üzere Hazine’ye bağışladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Bankası Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Vehbi Koç Kitaplık ve Araştırma Binası ODTÜ Vehbi Koç Öğrenci Yurdu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü Amiral Bristol Hastanesi Vehbi Koç Kanser Pavyonu Taksim Atatürk Kitaplığı Vehbi Koç ve Ankara Araştırmalar Merkezi onun sosyal alandaki faaliyetlerinin birer örnekleriydi.

  Daha sonra sosyal faaliyetlerini de kurumsallaştırma yoluna gitti. İlk olarak 1967 yılında bir yurt dışı seyahatten aldığı ilham ile çelenk bağışlarını eğitime yönlendirmek üzere Türk Eğitim Vakfı’nın kuruluşuna öncülük yaptı. Ardından 1969 yılında eğitim sağlık ve kültür alanında faaliyet göstermek üzere Vehbi Koç Vakfı’nı kurdu. Türkiye'nin nüfus ve aile sağlığı sorununu gören Vehbi Koç 1985 yılında Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nı kurdu ve ölümüne kadar başkanlığını yürüttü. Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı TEMA’nın bir numaralı kurucu üyesi oldu. Artık sosyal çalışmalarını bu vakıflar aracılığıyla yürütecekti. Bu çalışmalarla 100 bine yakın öğrenci öğrenim imkanı buldu. Tüm bunların ardından Koç Özel Lisese Koç Üniversitesi ve Sadberk Hanım Müzesi ve geldi.

  95 yıllık başarılarla dolu bir ömre çok şey sığdırmıştı Vehbi Koç.

  Türk insanının başarı simgesi olmuştu. Türkiye’yi insanını hep ilklerle hep çağdaş ürünlerle tanıştırmıştı.

  Ülkesinin yaşadığı her aşamanın tanığıydı. Bir Cumhuriyet Çınarıydı

  Ülkesiyle var olan ülkesiyle gelişen ülkesini geliştiren bir çınar

  “Devletim ve ülkem varoldukça ben de varım diyen bir çınar....


  Alıntıdır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Kadir Has

  KADİR HAS 1921 Yılında Nuri-Zekiye HAS'ın evladı olarak Kayseri'de doğdu.

  1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Kayseri'nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Has ile 1942 yılında evlendi. Babası Nuri HAS yorulma bilmez çalışkanlığı azmi ve dirayeti ile Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginleri ve AKBANK'ın kurucuları arasında yer aldı.

  Kadir HAS evlendikten sonra hemen iş hayatına atıldı. Ailesinden tevarüs ettiği özellik ve varlık yanında girişimci zihniyetli çalışkanlığı ve azmi sayesinde kamyon ve traktör pazarlama yani ağırlığı otomotiv ticaretine yönelik iş hayatı ile Adana'da
  kısa sürede sayılı iş adamları arasında yer aldı. 1960 yılında İstanbul'a yerleşen Kadir HAS ağırlığı otomotiv sanayine yönelik işler olmak üzere dürüstlüğü azmi ve güvenilir kişiliği ile İstanbul'da yine sayılı ve varlıklı iş adamları arasında yer aldı.

  Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası'nı kurdu ve bu kuruluşun uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini yürüttü. Ülkemizde ilk olarak Coca-Cola Fabrikasını kurdu. Koç ailesi ile Bursa'da "Karsan" adıyla Peugeot marka Minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların meşhur Michelin Lastikleri'nin Türkiye Distrübütörlüğünü üstlendi. Ayrıca benzeri çeşitli ticari kuruluşları gerçekleştirdi. Kadir HAS Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahiptir. Kadir HAS dirayetli yönetimi sayesinde kurduğu ve geliştirdiği ticari kuruluşların hepsinde hiçbir ihtilafa düşmeden büyük bir başarı sağladı ve her işten alnının akı ile çıktı.

  Kadir HAS'a eğitime ve öğretime verdiği önemli katkılarla gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunnun 16 Nisan 1998 tarihli kararıyla

  01 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Bilimleri Onursal Doktora Ünvanı Marmara Üniversitesi Senatosunca 8 Temmuz 1997 tarihli kararıyla 30 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Bilimleri Onursal Doktora Ünvanı Erciyas Üniversitesi Senatosunun 25.10.1999

  tarihli kararı ile 11.Kasım.1999 tarihinde İşletme Onursal Doktora Ünvanı Lefke Avrupa Universitesi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) tarafından 13.Ekim.1997 tarihli kararla İşletme Onursal Doktora Ünvanı verilmiştir.

  Kadir HAS ve Rezan HAS 1991 yılında kurdukları "Kadir HAS Vakfı" ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere ülke kalkınmasına yönelik çok önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi ayrıca vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

  Diğer bir deyimle ülkesinden kazandıklarını yine ülkesine vermenin en büyük onur ve vefa borcu olduğuna inanmaktadırlar.

  Kendi adı ile kurulmuş bulunan Kadir Has Üniversitesinin eğitimine başlayıp gelişmesini görmek en büyük tutkusu idi. Has 23 Mart 2007 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

  Alıntıdır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş