Japonya'da bir hastanede sekreter olarak görev yapan Mamiko Ishikawa 'Birisiyle ilk kez karşılaştığım zaman hemen kan grubunu sorarım. Böylelikle kişiliğini bana söylemiş olur' diyor.

KARİYER İÇİN ÖNEMLİ

30 yıldır kan grubu ile karakter arasındaki ilişkiyi ölçen araştırmacı Toshitaka Nomi 'Dünya bu gerçeği tanımalı ve bununla yaşamalı. Bu alanda çalışmalar ilerlerse eğitim insan kaynakları yönetimi gibi alanlarda gelişmeler kaydedilir. Mesela A grubu mükemmel organizatör 0 grubu ise güçlü liderlik özelliğine sahip olur' dedi.

A GRUBU

Mükemmel organizatör

Kurallara uyan

Gururlu kişilik

Stresli şehir hayatını seven

B GRUBU

Gerçekçi

Çekingen

Mesafeli

Yaratıcı

Duygusal

Soğuk

0 GRUBU

Lider vasıflı ileri görüşlü

İradesine hakim

Başarı odaklı azimli

Ilımlı ve şefkat gösteren

0 grubu Japonya'yı kurtardı

Bilim adamı Toshitaka Nomi 'AB grubu iş yaşamında gerçekçi ve soğuk özel yaşamında yaratıcı ve duygu dolu olur. Bu tip insanlar dekoratör veya gurme olabilir.

B grubu kişisel özgürlüğünü toplum düzeninden daha üstün tutar. 2'nci Dünya Savaşı'ndan sonra Japon ekonomisinin hızlı yükselişini 0 grubunu bağlıyorum. Çünkü Japonların yüzde 31'i 0 grubu. Yani lider kişilikli insanlar' dedi.

Duygusal JFK savaşı önlemişti

ABD eski Başkanı Ronald Reagan 0 kan grubuna sahip. Yani liderlik özelliği ön planda olan biri. Reagan liderlik özelliği sayesinde neo-liberal akımın dünyaya yayan politikacı olmuştu.

ABD eski Başkanı John F. Kennedy AB grubuna mensup. İş yaşamında gerçekçi ve soğukkanlı özel yaşamında yaratıcı ve duygu dolu. Kennedy ABD'nin Sovyetlerle girdiği Küba krizi sırasında soğukkanlılığı ile mutlak bir savaşı önlemişti. Özel hayatında ise başta ABD'li sarışın aktris Marlyin Monroe olmak üzere birçok kadınla birliktelik yaşamıştı.