Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Başarı Taktikleri...

  KARIŞIKLIK VERİMLİ ÇALIŞMANIN DÜŞMANIDIR!


  Aklınızı ve Çalışma Ortamınızı Karışıklıklardan Kurtarın Karışıklıklar Sizi Yavaşlatır.

  Bu yazımızda verimliliğimizi etkileyen önemli konulardan birine karışıklığa değinmek istiyorum. Burada karışıklıktan kastettiğim sadece bulamadığınız bir kağıt ya da sürekli olarak karıştırdığınız çekmeceniz ya da bundan sonra ne yapacağınıza karar verirken yaşadığınız sıkıntı değildir. Yaşamınızdaki karışıklıklar; yapılacak çok işinizin olmasından olmaması gereken yerlerde olan eşyalarınıza kadar çeşitli biçimlerde oluşabilir. Bu esasında bir akıl karışıklığı durumudur.

  Başarısızlık kafa karışıklığı ve dengede olamama halidir.

  İş hayatında çok daha başarılı olması gerekirken karışık çalışma alışkanlıkları nedeniyle hak ettikleri yere ulaşamayan birçok insan tanıdım. Bu durum kendime şu soruyu sormama yol açtı: Düzenlilik bazı insanlara genetik bir hediye mi yoksa çevresel bir faktör mü ? yani sonradan mı kazanılıyor ?

  Dağınık olmalarını bilinçli bir davranış gibi gösteren kişiler tanıdım. Hatta birisi dağınıklığını yaratıcılığına bağlıyordu. Dağınık insanlar doğuştan yaratıcıdırlar gibi bir tezi vardı.

  Gerçeği söylemek gerekirse organizasyon yeteneği ne tamamen genetik ne de çevresel; sonradan biraz çaba ve eğitimle öğrenilen bir disiplin.

  Düzenli olmak zaman içinde aynı ata binmeyi öğrenmek gibi yavaş yavaş öğrenilen bir beceridir bir davranış ve alışkanlıklar bütünüdür. Çok düzensiz birinin yardımla ve uygun bir eğitimle organize olabileceğine inanıyorum ancak bu sigarayı bırakmak gibi zorlu bir süreç ve irade gerekiyor.

  Çevrenizdeki ve zihninizdeki karışıklıktan kurtulduğunuz takdirde hayatınız ve zamanınız üzerinde daha fazla kontrol imkanına kavuşur ve yaşamınızda kaosa daha az yer verirsiniz daha üretken olursunuz stres düzeyiniz düşer ve daha az kaynak para zaman diğer kaynaklar- tüketirsiniz. Böylece yapmak istediğiniz şeyleri yapmak için yaşamınız içinde boşluklar yaratabilirsiniz.
  Size garanti edebileceğim mesaj şudur: Düzenli olmak dağınık yaşamaktan daha kolaydır !

  Peki nasıl daha organize olunur?

  Öncelikle karışıklığın içinden kendinizi kurtarmadan önce yaşamınızda neler yapmak istediğinizi belirleyin. Hayatınızın ana alanlarında kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin. Hedef belirlemenin karışıklıktan kurtulmakla ne ilgisi var? diye düşünebilirsiniz. Bence çok ilgili. Başı karışıklıktan kurtulamayan insanların esasında geleceğe yönelik hedefleri ve amaçları yoktur. Günlük yaşarlar. Bu durum sadece zihin karışıklığına yol açmaz. Aynı zamanda çevrenizde karışır. Çünkü eşyalar kırtasiye malzemeleri kitaplarınız bunların hepsi sizin hedeflerinize doğru yapacağınız yolculuk sırasında size destek verecek olan orkestra üyeleridir.

  Dolayısıyla düzene girmeye doğru ilk adım; çeşitli yönleriyle ve aşamalarıyla yaşamdan ne istediğimize karar vermektir. Bu kararı ne kadar çabuk verirseniz zihin karışıklığından o kadar çabuk kurtulur ve devam eden satırlarda yer alan bazı tavsiyeleri de dikkate alarak o kadar daha çabuk organize olursunuz.

  Alışkanlıklarınıza dikkat edin karakteriniz olur!

  Verimliliğimizi etkileyen karışıklıklardan biride ofis düzeni ve organizasyon ile ilgili alışkanlıklarımızdır. Burada ofis ve ev düzenini bıçakla keser gibi bölmemiz pek mümkün değil çünkü birçok konuda evdeki yanlış alışkanlıklarımız genel verimimizi etkiliyor. Düzen deyince genellikle aklımıza öncelikle gelen titiz insanlar aklımıza gelir. Bu kişilerden çok titiz evde her şeyi dosyalıyor. Etrafta dağınık bir şey görmeye tahammülü yok şeklinde bahseder bu durumu bir olumsuzluk gibi görürüz. (şu gerçek ki toplum olarak düzeni sevmiyoruz) İş hayatımdaki ilk patronum çok titiz bir kişiydi. Çalışırken ayrı renklerde kalemler kullanır. Konularına göre ayrı renklerle not alırdı. Tabii üniversiten yeni mezun genç yöneticiler olarak patronumuzun titizliğine anlam vermekte zorlanırdık ve biz aramızda o yöneticimize çok titiz tutucu vs gibi sıfatları uygun görürdük. Halbuki o belki yılların verdiği tecrübelerini alışkanlık haline getirerek olumlu davranış biçimine dönüştürmüştü. Şunu unutmayın davranışlarınız zaman içinde alışkanlık haline gelerek karakterimizin olumlu ve olumsuz yönlerini oluştururlar.

  Düzenli bir ofis verimli bir çalışma ortamıdır

  Çalışma alanınızın organizasyonu verimliliğiniz üzerinde önemli payı olan ve çoğunlukla göz ardı edilen bir konudur. Çalışma hayatımda müşteri ziyaretleri sırasında çok modern ve lüks ofisler görüyorum. Ancak tasarımlarda verimlilik konusu henüz bizim için yeni bir konu ye da verimli çalışmaya uygun teknoloji ile entegre mimari çözümler henüz bizim yaşantımıza girmedi. Bu ofislerde ya çok fazla elbise dolabı var ya yeterli dosya dolabı yok ya da dolaplar çalışma masamıza 5 metre mesafede. Ama baktığınız zaman birçok özelliği yetersiz eğitim veya eski alışkanlıklar nedeniyle kullanılmayan bilgisayar sistemleri deri kaplı mobilyalar İtalyan lambalar en pahalı çiçekler.

  Başka bir ofis örneği ; masa arkasında büyük bir ceviz kütüphane. Kütüphanede on senedir dokunulmamış kitap ve dergiler bir sürü broşür ve reklam kalorifer ve pencere kenarlarında bakımsız çirkin kötü saksı ve çiçekler masanın üzerinde ne ararsanız var adeta Salı pazarı.

  Şimdi bu iki uç örnekten hareketle tavsiyelerimi şöyle sıralayabilirim:
  Öncelikle ofislerimiz de çalışma ortamını tasarlarken verimlilik ve iş akışını dikkate almamız lazım. Kullandığımız malzemeler sağlam sade ancak kullanışlı olmalı gösterişi değil kullanışlılığa prim vermemiz lazım.

  Her türlü ıvır zıvır ve gereksiz malzemenin çekmece ve dolaplarda tutulması zihinsel yorgunluğu ve dağınık görüntüyü engeller.

  Ofisiniz ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara (kilit elemanlarınız dokümanlarınız) mümkün olduğunca yakın olsun böylece daha etkin çalışabilirsiniz.

  Dosyalarınıza koltuğunuzdan kalkmada erişebilecek şekilde yerleştirin ( bu aşamada U veya L masa düzenini öneririm.) Böylece dosyalarınıza kaldırılması gereken evrak masanızın üzerinden daha çabuk kalkar.

  Sık kullandığınız eşyaları hep aynı yerde ve el altında tutun ki ihtiyacınız olduğunda kolay erişesiniz. Diğer eşyaları ise göz önünden uzak tercihen çekmecelerde tutun. Sık kullandığını eşyalarınızı hep aynı yere koyun örneğin;anahtarlarınızı her zaman aynı yere koyun ! kırtasiye malzemeleri makas bant zımba vs


  Düzenli Bir Ofisin Yararları

  Vakit Kazandırır

  Odaklanma İmkanı Sağlar

  İş Arkadaşlarınız Aradıklarını Kolay Bulurlar

  Stres seviyeniz azalır

  Önemli olanla önemsizi ayırmış olursunuz


  Çalışma masanız sizin iş tezgahınızdır depo olarak kullanmayın !

  Masa düzeni ile ilgili alışkanlıklarınız var mı ?

  Bir saklama düzeniniz yoksa verimli çalışmanız mümkün değildir. Ofislerde gördüğümüz başka bir aksaklık da çalışma masalarının üzerlerinin adeta bir kütüphaneye dönüşmüş olmasıdır. Masamızın üzerinde bilgisayarımız günlük iş dosyamız ve ajandamızın dışında başka bir şey olmamalıdır. Nedense masamızın üzerini bit pazarına çevirmeyi çok seviyoruz. Masamızı kişiselleştirmek istiyorsak bunu abartmamız lazım. Sadece sevdiklerimizin bir fotoğrafının yer alması yeterli..bunun dışındaki her şey çekmecelere veya dosya dolaplarına kalkması gerekir.

  Bir projeyle dosyayla işiniz bitmediği zaman masa üzerinde bırakmayın. Devam eden işler dosyanıza not koyup dosyayı göz önünden kaldırın.. Masanızın üzerinde günlük ihtiyaçlarınızın dışında bir şey kalmasın.

  Tavsiye: Unutmayın masanız sizin çalışma tezgahınızdır. Tezgahın üzerinde sadece üzerinde çalıştığınız malzemenin bulunması lazım. Günlük çalışma programınız ve yapılacak işler dosyanız dışında başka hiçbir şey yer almamalı. Korkmayın temiz bir masa boş bir zihnin belirtisi olmadığı gibi dolu bir masa da çok çalıştığınızı göstermez

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  SORUNA DEĞİL ÇÖZÜME ODAKLANIN!

  Doğru soruyu sor ve beyninin hayatını yönlendirecek cevabı bulmasına izin ver.

  Kişinin nasıl hissettiğini ve ne yaptığını saptayan yani eylemlerini yönlendiren yaşamını şekillendiren olaylar değil yaşam deneyimlerini kendi kendine nasıl değerlendirdiği ve yorumladığıdır.

  Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak... Bizim aslında her an yaptığımız şey sorular sorup o soruların cevabını beklemek yada aramak. O halde yaşamımızın kalitesini arttırmak istiyorsak kendi kendimize sormayı adet edindiğimiz soruları değiştirmek zorundayız.

  Yapılan araştırmalarda başarılı gözüken insanla başarısız insanlar arasındaki fark; Başarılı insanların daha iyi sorular sormaları dolayısıyla daha iyi cevaplar almaları. Aynı zamanda insanların yaşam kalitelerindeki fark sürekli sordukları sorular arasındaki farktan gelir.

  Özürlü insanların güçlü sorular sorarak belli alanlarda uzmanlaşarak sağlıklı insanlardan çok daha başarılı sonuçlar elde ettiklerini görmüşsünüzdür. Neden ben tanrım? Ne yararı var? Denemeye ne gerek var? sorularını sormak yerine bu durumu nasıl kullanabilirim? Beni sınırlıyormuş gibi gözüken özrüme rağmen başkalarının hayatlarına nasıl katkıda bulunabilirim? sorularını sordukları için sınırlarını aşarak başarıyı yakalayabilmişlerdir.

  Sorduğumuz sorular aynı zamanda bizim sınırlarımızı da belirler. Hayatımızdaki bütün sınırlarımızı kendi kendimize sorduğumuz sorular belirler ilişkilerimizden gelirimize yeteneklerimize kadar.

  Sorular bilinçaltımızın dileklerimizi yerine getirmesine izin veren sihirli birer araçtır. O yüzden soru sorarken dikkatli olmalıyız. Bilinçaltımız sorduğumuz soruları birer emir olarak algılar. Ve cevabını bulmak için otomatik bir program başlatır. Bilinçaltı olumsuz -me -ma eklerini algılamaz. Bunu yapmaMAlıyım dediğinizde bilinçaltı bunu yapmak istediğiniz bir şeymiş gibi algılar ve bunu yapmanız için elinden geleni yapar. Bu yüzden yapmak istemediğimiz şeylere değil yapmak istediğimiz şeylere odaklanmalıyız. Yalnız sorduğumuz sorular değil sormadığımız sorularda hayatımızı etkiler.

  Sorduğumuz sorular bizim odak noktamızı belirler. Karşınıza çıkan her türlü sorun için kullanabileceğiniz sizi probleme değil çözüme odaklayacak olan soruları aşağıda bulabilirsiniz. Bu sorular sizi soruna değil çözüme odaklayacaktır. Tabii ki kullanırsanız

  Problem çözen sorular:


  Bu problemin harika yanı nedir?

  Neler henüz mükemmel değil?

  Bunu istediğim hale getirmek için neleri yapmaya istekliyim?

  Bunu istediğim hale getirmek için neleri yapmamaya istekliyim?

  Bunu istediğim hale getirmek için gerekenleri yaparken bu süreci nasıl zevkli kılabilirim?

  O zaman bütün bunlardan çıkan sonuç sürekli olarak sizi güçlendiren soruları sormakla ilgili alışkanlık kazanmanız gerekir.

  Özellikle kriz anlarında güçlendirici soruları sormak gerekir.Her sabah uyandığımızda kendi kendimize otomatik olarak sorular sorarız. İşe gitmek zorunda mıyım? İşyerinde ne tür zorluklar beni bekliyor? Acaba trafik ne kadar kötü? sorularını sormak yerine sabahları aşağıdaki soruları sorarak nasıl bir gün geçireceğinizi belirleyebilirsiniz. Unutmayın sorularınızın kalitesi gününüzün kalitesini belirleyecektir.

  Bu yazıyı okuyup geçenlerden olacağınızı sanmıyorum. Kendi kendine kazık atacak tiplerden değilseniz bu soruları not alın ve sabahları kendi kendinize sorarak yaşamınızda bir fark yaratın. Bunu bugün yapın. Ertelemeyin.

  Güçlendiren sabah soruları


  Şu anda hayatımda beni mutlu eden şey ne?

  Şu anda hayatımda bana heyecan veren şey ne?

  Şu anda hayatımda neyden gurur duyuyorum?

  Şu anda hayatımda neye minnet duyuyorum?

  Şu anda hayatımda en çok neyden zevk alıyorum?

  Şu anda hayatımda adanmış olduğum şey ne?

  Kimleri seviyorum? Kimler beni seviyor?

  Bu soruların her birine birkaç cevap bulmaya çalışın. Eğer bir cevap gelmezse ne olabilirdi kelimesini ekleyin. Örneğin şu anda hayatımda mutlu eden bir şey olsaydı ne olabilirdi?

  Yaşamınızda gerçek anlamda bir değişiklik yaratmak istiyorsanız bireysel gelişiminiz için bu soruları sormayı alışkanlık haline getirin. Bir süre sonra bu soruların alışkanlıkla otomatik olarak çıktığını göreceksiniz.

  Unutmayın ki problemler biz onları problem olarak gördüğümüz için vardır. Bir problemle karşılaştığımızda doğru soruları sorarak probleme değil çözüme odaklanabiliriz.

  Başarılı gözüken bir insanla başarısız insanlar arasındaki bir diğer fark da; başarısız insanlar probleme takılır kalırlar. Problem onların odak noktası olur. Başarılı insanlarsa problemle karşılaştığında doğru soruları sorarak hemen çözüme odaklanırlar. Bu durumu nasıl tersine çevirebilirim? Bu durumdan nasıl yararlanabilirim? Bu durumdan ne öğrenebilirim? Soruları bizi direk çözüme odaklayacaktır. Yapmamız gereken sadece soruyu sormak. Cevabını bilmek zorunda bile değilsiniz. Sadece doğru soruyu sormanız odak noktanızı değiştirecek ve çözüm kendiliğinden gelecektir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  FARKLILIK HERGÜN YARATILIR!

  İnsanı alışkanlıkları belirler. Dolayısıyla hayatında özel başarılara imza atanların nasıl farklılık yarattığını anlamak için öncelikle onların alışkanlıklarını izlemek gerekir. Hayatında farklılık yaratmak isteyenler de öncelikle alışkanlıklarını gözden geçirmelidir.

  Para ile satın alınamayan birçok değer ancak zamanın etkin kullanımıyla kazanılabilir.

  Sağlıklı yaşam sağlam bir vücut yüksek bilgi düzeyi kültür sevgi dolu bir ilişki ağı toplumsal saygınlık bu konulara ilişkin günlük alışkanlıklar ile kazanılır.

  Şampiyonluk için koşan atletler yarışın koşulduğu saniyelerde değil ondan önceki hazırlık döneminde kazanırlar. Antremanları aksatmayan her gün farklılık yaratabilenler yarış koşulurken önemli avantaj sağlarlar.

  Takımında sadece ilk onbirde oynayanları değil aynı zamanda geniş bir yedek kadroyu da formda tutabilen antrenörleri lig maratonundaki sakatlıklar cezalar korkutmaz.

  Her gün düzenli olarak dişlerini fırçalayanlar daha sağlıklı dişlere sahip olurlar. Her öğün yemeğine dikkat edenler aşırı kiloları taşımak zorunda kalmazlar. Düzenli olarak egzersiz yapanlar daha az sakatlık yaşarlar.

  Düzenli olarak okuma alışkanlığı edinenlerin araştırmaya zaman ayırma disiplini olanların bilgi düzeyi de güncelliğini yitirmez. Merakını yitirenler güncelliğini de yitirir.

  Her gün çevresi ile güleryüzlü ilişki kuranlar onları iyi ve kötü günlerinde unutmayanlar önemli bir sosyal birikim elde ederler. Böylesi bir birikim ancak zaman içinde elde edilir. Dolayısıyla zamanı iyi kullanmayanların sosyal sermayesi de düşük olur.

  Toplumsal güven de ancak zaman içinde kazanılabilinen kırılgan bir değerdir. Söylemlerle eylemlerin tutarlılığı ve toplum için değer yaratabilmiş olmak toplumsal güven kazanılmasının temelini oluşturur.

  Elektronik çağda eylem söylem tutarsızlıklarının açığa çıkma hızı da önemli ölçüde artmıştır. Dolayısıyla davranışlarıyla farklılık yaratmak isteyenlerin tutarlılık konusuna özel önem vermeleri gerekiyor.

  Farklılık yaratmak bireyler için olduğu gibi kurumlar için de sürekli ve düzenli bir uğraştır.

  Şirketler de yetkinliklerinin güncel kalabilmesi için sürekli geliştirilmesi gerektiğini iyi anlamalıdır. Geliştirilmeyen yetkinlikler rekabetin mutlaka gerisinde kalır. Müşterinin kalite anlayışı beklentilerinin aşılmasıdır. Bu tanım sürekli gelişmenin gerekliliğini ifade eder. Çünkü beklentiler karşılandıkça yerlerini daha yüksek beklentilere bırakırlar. Dolayısıyla dün mükemmel olarak kabul edilen bir hizmet seviyesi bugün ancak yeterli yarın ise yetersiz olarak nitelendirilecektir. Bu nedenle beklentiyi karşılamak ancak sürekli gelişme ile sağlanabilecek bir düzeyi ifade eder.

  Müşteri sadakati elde etmek hem onun beklentilerini her zaman karşılamakla hem de özel durumlarda özel tedbir alabilecek esnekliği göstermekle sağlanır.

  Ürün geliştirmek için araştırma ve geliştirmeye düzenli olarak kaynak ayırmaksızın müşterinin gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verebilecek fırsatları yaratmak da çok güç olur.

  Toplumsal sorumluluk konusuna düzenli olarak eğilmeyen şirketler kamuoyunda bir risk ile karşılaştıklarında bu konuda güvenilirlik kazanmak için çok geç kalmış olurlar.

  Özetle gerek kişisel boyutta gerekse kurumsal boyutta farklılık yaratmak istiyorsak her gün yaptığımız aktivitelere dikkat etmeli düzen ve disiplini sağlamalıyız. Büyük başarılar her gün üst üste konan tuğlalarla inşa edilir. Her bir tuğlanın iyi yerleştirilmemiş olması veya zayıf olması zaman içinde tüm duvarın sağlamlığını etkiler.

  Bu nedenle hem kendimizi yönetmekte hem de kurumlarımızı yönetmekte her gün daha iyisini başarmayı her gün farklılık yaratmayı hedeflemeliyiz.

  Yaşam kalitemizi artırmak ancak bu anlayışla sürekli olarak yönetim kalitemizi artırmakla gerçekleşebilecek bir hedeftir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BAŞARILI İNSANLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ NELER?

  Bazı insanlar kendilerinin ve başkalarının hayatlarında önemli ve olumlu gelişimler sağlarlar ve başarılı olarak kabul edilirler. Başarılı insanlar üzerinde yapılan araştırmalar onların birçok ortak noktasının olduğunu ortaya koyuyor.

  Öncelikle başarılı insanların yüksek bir özgüvene sahip olduğu belirlenmiş. Bir başka ifade ile başarılı insanlar kendilerine değer verir ve güvenirler. Bu özgüven onların yaratıcılık için gerekli olan heyecan ve cesarete sahip olmalarını sağlar. Dolayısıyla özgüveni olan insanlar kendilerine ulaşılması güç hedefler koymaktan çekinmezler. Ardından da bu yüksek hedefe odaklanarak onu gerçekleştirme yönünde en büyük adımı atmış olurlar.

  Başarılı insanların hayatta belirlenmiş kişisel hedefleri ve değerleri vardır. Hangi misyona hizmet ettiklerini iyi bilirler ve başarılı olduklarında dünyanın nasıl değişeceği konusunda bir vizyona sahiptirler. Kişisel hedefleri konusunda gerçekçi ve net beklentileri vardır. Bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirir ve bu stratejileri uygularlar. Bu stratejiler bireysel yetkinlikleri ve ilişkileri geliştirecek hedefleri ve zaman planlamasını kapsar.

  Başarılı insanlar aynı zamanda kendi davranışları ve gelecekleri için sorumluluk üstlenirler. Sorumluluk üstlenen insan insiyatif alır risk alır ve geleceği şekillendirecek adımları belirler ve atar. Bu yaklaşım onlara daha hızlı öğrenme fırsatı sağlar.

  Bu insanlar geleceği gözlerinin önünde canlandırmak için özel çaba gösterirler. Hayal etmek gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Hayalleri gerçeğe dönüştürürken izlenen bir başka yol da bu hayalleri başkalarıyla paylaşmaktır. Sözlü ve/veya yazılı olarak hayallerini tekrarlayan insanlar hem bu hayalleri daha netleştirmiş olurlar hem de kendilerin toplum önünde hayalleri ile özdeşleştirerek kişisel sorumluluklarını pekiştirirler.

  Başarılı insanlar yenilgileri kabullenip onları aşma konusunda kararlılık gösterirler. Gerçeklerle yüzleşmeyi başkalarının deneyimlerinden faydalanarak hataları önleyebilmeyi bilirler. Odaklandıkları hedef doğrultusunda ilerlemeyi gözleyip davranışlarını değiştirmekten kaçınmazlar.

  Başarılı insanlar kendileriyle barışıktırlar. Dolayısıyla yaşamlarında yüksek düzeyde stres yoktur. Ruhsal ve bedensel olarak formda ve zindedirler. Bu onların hedeflerine odaklanabilmelerini sağlar. Onlar uzun vadeli hedeflere odaklanır kısa vadeli kazançlar için uzun vadeli hedeflerinden vazgeçmezler.

  Zamanlarını etkili kullanırlar. Hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli az sayıda ancak önemli adımlara odaklanırlar. Hedefleri doğrultusunda fedakarlık yapmaktan çekinmezler.

  Disiplin başarılı insanların ortak özelliklerindendir.

  Başarılı insanlar sadece zihinsel zekalarıyla değil aynı zamanda duygusal zekalarıyla da farklılık yaratırlar. İnsan ilişkilerine önem verirler. Olaylara karşıdakinin gözüyle bakabilirler. İnsanlara değer verir onlarla karşılıklı kazan-kazan türünde ilişkiler kurmaya özen gösterirler. Beraber çalıştıkları insanlara heyecan verir onlara yetki kullanacak geniş alan bırakırlar.

  Başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri de kendilerini sürekli olarak geliştirme çabasında olmalarıdır. Her zaman yeni bilgilere açıktırlar. Her hatayı bir öğrenme fırsatı olarak görürler. Başkalarının deneyimlerine yakın ilgi gösterir onlardan öğrenmeye çalışırlar.

  Bu özellikler öğrenilebilir özelliklerdir. Dolayısıyla gençlerimizi eğitirken bu özellikleri kazandırmaya da özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki Ağaç yaşken eğilir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BU YIL HAYATINIZIN EN İYİ YILI OLSUN!

  Yazan: : Charles M. Marcus


  Yepyeni bir yılın başı. Bir önceki yıla ve eldekilere bakmak; kazandığınız zaferleri ailenizle ve arkadaşlarınızla geçirdiğiniz anları iş hayatında yaptığınız isabetli seçimleri değerlendirmek için harika bir zaman. Ne var ki kişisel ve mesleki gelişiminizi sağlamak için geriye dönüp sizi zorlayan konuları ve pek iyi gitmeyen işleri de kabullenmek gerekir.

  Şimdi birkaç dakikanızı ayırıp hayallerinizi ve hedeflerinizi düşünün. Hangi alanlarda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz? Sizin için gerçekten önemli olan nedir? Hangi zorluklarla başa çıkmak istiyorsunuz? Bu yılı hayatınızın en iyi yılı yapmak için bir iki dakikanızı ayırıp aşağıdaki 11 öneriyi enine boyuna inceleyin:

  1.Kendinize meydan okuyun


  Ne yapmak istediğiniz hakkında açık bir vizyona ve odağa sahip olun; zaman çerçevenizi belirleyin. Her zaman olabileceğinizin en iyisi olmaya kendinizi zorlayın. Başarmak istediğiniz konuyu gözünüzde canlandırın. Onu zihninizde görün. Hedeflerinizi yazın; eylem planı hazırlayın ve başarılı olacağınızdan hiçbir zaman şüphe duymayın.

  2.Sevgiyi bulun


  Çevrenizde sevgi dolu ve destekleyici insanlar olsun. Hayal çalanlardan ve sizi alaşağı edecek insanlardan uzak durun. Yaşamınızdaki özel insanlara ilgi ve şefkat gösterin ve onların bu şefkatinizi görmelerini sağlayın.

  3.Kaliteli zaman geçirin

  Yaşam çok kıymetli. Her günün tadını çıkarın. Erken kalkın; kendi kendinize ve sevdiklerinizle birlikte kaliteli zaman geçirin. Yürüyüşe çıkın; egzersiz yapın; kitap okuyun.Yalnızca sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamana değer vermekle kalmayın; yalnız geçirdiğiniz zamanın da kıymetini bilin.

  4.Rahatlama alanınızı genişletin

  Günde en az bir kez sizi rahatsız edecek bir şey yapın. Kendinizi itin; ne kadar uzağa gidebildiğinize kendiniz de şaşıracaksınız. Unutmayın; korkunun diğer ucunda özgürlük vardır. Hareketsiz kalmak büyümemektir. Potansiyelinizi tam olarak kullanabilmek için kaygılarınızı bir yana bırakın hedeflerinizi yükseltin.

  5.Tutkulu olun

  Yaptığınız her şeyde tutkulu olun. Tutkunuzu vücut dilinizde gülüşünüzde ve sesinizde gösterin. Gözleriniz parlasın. Tüm dünya coşkunuzu görsün ve duysun; tutkunuzu hissetsin.

  6.Başkalarına hizmet edin


  İnsanlar için bir rol modeli ve akıl hocası olun. Topluluk içinde gönüllü olun ve hedeflerine ulaşmaları için başkalarına yardım edin. Dünyanız yeteneklerinizi paylaşmanız ve zamanınızı harcamanız için daha zengin ve iyi bir yer olacaktır. Kalıcı bir miras bırakın.

  7.Küçük şeylere takılmayın

  Kontrol edemediğiniz küçük şeyleri bir yana bırakın. Kendinizi o kadar da ciddiye almayın. Mükemmelliğin her zaman tek seçenek olduğunu sanmayın. Yaşamın kusurlarının sizi üzmesine izin vermeyin. Rahatlayın; işler kötü gittiğinde komik tarafları görmeye çalışın; olan bitenden ders çıkarın. Hogörülü olun gülümseyin. Enerjinizi küçük şeylere harcamayın; yapmanız gereken daha önemli şeyler olduğunu hatırlayın.

  8.Dürüst yaşam sürün

  Her zaman kendinize karşı dürüst olun. Yaptığınız her şeyden gurur duyun. Kimliğiniz ve temsil ettiğiniz şey ile övünün. Başkalarını kusurlarıyla kabul edin. Yakın çevrenize empati ve iyi niyet ile yaklaşın. Onurlu olun. Yaşamda belli bir amacınız olsun ve değerlerinizle gurur duyun.

  9.Minnettarlığınızı gösterin


  Size herhangi bir zamanda yardım etmiş insanlara minnettar olduğunuzu gösterin ve teşekkür edin. Sizinle temasa geçen birine elde yazılmış bir mektup gönderin. Bir arkadaşınızı ya da sevdiğiniz bir kimseyi arayarak sizin için ne kadar önemli olduklarını hissettirin. İşinde başarı gösteren bir meslektaşınızı ya da iş arkadaşınızı tebrik edin. İnsanlara onları takdir ettiğinizi ve onlarla yakından ilgilendiğinizi gösterin. Nazik davranışların hiç maliyeti yoktur; ama büyük anlamı vardır.

  10.Başarıyı kutlayın

  Başarılarınızdan gurur duyun. Küçük başarılarda bile kendinizi ve başkalarını kutlamaya zaman ayırın. Öte yandan alçakgönüllü ve onurlu olun; sizin kadar şanslı olmayan insanlara karşı duyarlı davranın.

  11.Pozitif tutum sergileyin
  Pozitif tutuma sahip olmanın ve kendinize inanmanın büyük önemi vardır. İyi niyetli olabilirsiniz; kararlı olabilirsiniz; ama kendiniz ve yaşam hakkında pozitif tutuma sahip olmadan başarılı olamazsınız. Hayaller ölür; hedefler yok olur ve zihninizdeki ve kalbinizdeki berrak mavi gökyüzünün ve güneş ışığının yerine karamsarlık ve karanlık çöker.

  Unutmayın; insanlar bazen onlara söylediklerinizi ve onlar için yaptıklarınızı unutabilirler; ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmazlar. Bu yılı hayatınızın en iyi yılı yapmakla kalmayıp aynı hedefe ulaşmalarını istediğiniz diğer insanlara da yardımcı olacağınız konusunda kendinize söz verin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş