Psikoterapik yaklaşımlardan birisi olan Transaksiyonel Analizci Yapıya göre BİR BİREY DİĞERİYLE İLETİŞİME GİRERKEN İKİ EGONUN KARŞILIKLI İLİŞKİSİNDEN BAHSEDİLİR.

Normal şartlarda bir birey başka bir insanla iletişimde değilse tek ego varmış gibi kabul edilir. Bu yaklaşıma göre birey başka bir bireyle iletişime girdiğinde ego yapısının farklılaştığı görülür.

Her insanda ego 5 yaşından sonra üç şekilde var olmaktadır:

1- Ebeveyn Egosu

2- Yetişkin Egosu

3- Çocuk Egosu

Normal bir insan günlük hayatını ortalama %60-70 oranında yetişkin tipte sürdürür. Geriye kalan kısımda ise şartlara göre ebeveyn ve çocuk ogolarından birini bürünerek yürütür.

BU İLİŞKİLER ANAHTAR KİLİT ŞEKLİNDE ÇALIŞIR.

İşte işin can alıcı kısmı bundan sonra başlıyor. Bizler konuşmalarımızla mimiklerimizle ses tonumuzla davranışlarımızla o anki egomuzu aktive ediyoruz. Bu otomatik olarak işleyen bir mekanizmadır.

Bir çok iletişim kazasının ve beceriksizliğinin arkasında UYGUN ANAHTAR KİLİT İLİŞKİSİNİN KURULMAMASI YATMAKTADIR.

Kişi vermek istediği mesajı karşıya doğru egosuyla vermeyi bildiğinde karşısındakinin doğru egosu harekete geçmekte anahtar kilit sistemi çalışmakta ve sorunsuz ve uyumlu iletişim kurulabilmektedir.

Evliliklerde ikisi de başlı başına iyi insanlar oldukları halde anahtar- kilit denklemini oturtamayıp mutluluğun kapısını açamayan çiftler çoktur.

Çocuğuna yaklaşımında uygun egosunu aktive edemeyip bir türlü kendi evladıyla iletişim kuramayan ebeveynler çoktur.

İlişkilerimizde ANAHTAR-KİLİT SİSTEMİNİ HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN ÖNCE KENDİ YAKLAŞIMLARIMIZI BİR FARK EDELİM.

Not: İlişki Koçluğu almak ve Etkili İletişimin sihirli formüllerini kendi üzerinizde etkinleştirmek isteyen dostlaradresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

YÜKSEL KÖKSAL – Kişisel Gelişim Profesyoneli