Kişisel Gelişim İmaj ve Kariyer
ergenlik dönemi duygusal geliş - gelecek ve kişisel gelişim - kişisel gelişim - kişisel gelişim imaj ve kariyer hakkında

Kişisel Gelişim İmaj ve Kariyer

gözyaşıİnsan isteyerek üzebilir mi sevdiğini? Ya isteden olmuştur ya da sevdiğini sandığı halde sevmiyordur. Eğer seviyorsa elinden geleni yapmalıdır aynı durumun tekrarlanmaması için her ne kadar kendisi acı çekeceksede…

İşte o gün anladım senden uzak durmam gerektiğini seni üzdüğüm gün. Senin beni sevmemene senin benden nefret etmene katlanabilirm ama seni üzmeye asla. Seni üzdüğüm her saniye için özür dilerim. N’olur affet beni…

Çoğu zaman bizi rahatsız eden sitelere rastlarız fakat elimizden birşey gelmediği için kapatmakla yetiniriz. Eğer sizi rahatsız eden konu sitenin çocuk istismarlığı yapması sağlık için tehlikeli madde teğminine yardımcı olması ya da uyuşturucu ve benzeri bir maddeye özendirmesi kumara fuhuşa yönlendirmesi Atatürke karşı saygısızlık vb konular içermesi ise bu sitelerin kapatılmasını sağlıyabilirsiniz.Tek yapmanız gereken yerlere şikayette bulunmak. Sakıncalı gördüğümüz siteleri şikayet edelim ve yarınlara güvenilir bir internet ortamı sunalım.

gülümseSabahın bir köründe kalkarsınız daha uykunuzu alamadan giyinip kuşanıp koştur kuştur durağa gidersiniz. Bir dizi insan… Hepsi de birbirinden daha somurtkan olmak için gizli bir yarışa girmişlerdir sanki… İşinize ya da okulunuza vardığınızda aynı manzaranın bir başka versiyonuyla karşılaşırsınız.

“Yav” dersiniz kendi kendinize “Bir Allah’ın kulu da güne güzel başlamaz mı?”

İnanın bu sorduğunuz soruyu her insan bir şekilde kendisine soruyor.

Hadi sabahı bir derece anlarım. Kargalar kahvaltı başına oturmadan kalkmanın verdiği bir mahmurluktur. Tabiri caizse daha afyonunuz patlamamıştır. Peki öğlen? Akşam? İkindi vakti? Akşam üstüSabahın bir köründe kalkarsınız daha uykunuzu alamadan giyinip kuşanıp koştur kuştur durağa gidersiniz. Bir dizi insan… Hepsi de birbirinden daha somurtkan olmak için gizli bir yarışa girmişlerdir sanki… İşinize ya da okulunuza vardığınızda aynı manzaranın bir başka versiyonuyla karşılaşırsınız.

“Yav” dersiniz kendi kendinize “Bir Allah’ın kulu da güne güzel başlamaz mı?”

İnanın bu sorduğunuz soruyu her insan bir şekilde kendisine soruyor.

Hadi sabahı bir derece anlarım. Kargalar kahvaltı başına oturmadan kalkmanın verdiği bir mahmurluktur. Tabiri caizse daha afyonunuz patlamamıştır. Peki öğlen? Akşam? İkindi vakti? Akşam üstü?…

En basiti gideriz fotoğrafçıya “Abi” ya da “Hanım Abla biraz tebessüm edin şimdi” der. İşte o an ‘nerden çıktı bu yaa!..‘ deriz. O anda dünyanın en zor işidir bu.

Gülümsemek neden bu kadar zor hala anlayabilmiş değilim. İş kızmaya söylenmeye surat asmaya gelince çekinmiyoruz maşallah.

Oysa bir gülümseme için nerdeyse bir ‘oynayamam yerim dar’ demediğimiz kalıyor. (o kadar kızmışım ki yazarken suratımın davul gibi gerildiğini hissediyorum)

Yüzümüzde toplam 60 kas bulunmaktadır. Şimdi suratınızı bir asın bakıyım…

Şu anda bir somurtmak için toplam 40 kasınızı hareket ettirdiniz. (birkaç dakika bu pozisyonda durursanız kaslarınızın yanı sıra duygularınız da harekete geçecek. Amman değişmeden hemen diğerine geçelim…)

Şimdi de gülümseyin Hadiiiii… Bu yazıyı nerde okuduğunuz beni ilgilendirmez. Kafede okula işte. Somurttunuz şimdi de bunu deneyin… GÜLÜMSEYİN

Ve sadece 20 kasın hareketiyle kendinizi daha rahat ve mutlu hissettiniz değil mi? O zaman gülümsemenin formülü için şöyle diyebilir miyiz:

GÜLÜMSEMEK = Minimum enerji+ maksimum fayda

Değerli Hocam Sn. Dr. Ala ELCİRCEVİ’nin yanında başladığım ilk kenelik zamanlarımda (Allah Allah bu kene lafı da nerden çıktı diyorsanız bakınız çok özgeçmişim) bana ilk olarak sürekli gülümsemem gerektiğini çünkü bunun gerek eğitim verirken gerekse günlük hayatta bana çok katkısının olacağını söylemişti. Gerçekten de çok çok çok haklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum…

İletişim kurarken sihirli bir anahtar gibi kullanabilirsiniz gülümsemeyi… Kendi yüzünüzle birlikte başka yüzleri de aydınlatmış olursunuz. Fena mı işte???

Tamam hadi bırakın beni… Deyin ki Özge kafasına göre yazmış! Yapılan araştırmalar da benimle aynı görüşü paylaşıyor:

The Sun gazetesi Psikolog Dr David Lewis’in 109 denek üzerinde yaptığı araştırmaya geniş yer verdi. Buna göre gülümsemek 16 bin sterlin (40 bin YTL) ya da 2 bin çikolataya eşit değerde. (Not: Saygı değer eğitimci arkadaşım Ramadan Balkı bu kısmı okuduğunda durmadan gülümsemeye başladı ve sonunda sordu “Özge sana 40 bin YTL değerinde gülümsedim lütfen paramı alabilir miyim? )

Çünkü gülümseyen bir yüz fotoğrafı gösterilen denekler kendilerine para ve çikolata verildiğinde aynı oranda mutlu oldu.

Alman Dr. Heiner Uber ”Gülme Prensibi” adlı kitabında gülmenin yararlarından bahsetmiş. Burada sizinle paylaşmak istiyorum:

1- Kötü huylu tümörlerle mücadele eder
2- Soğuk algınlığından korur
3- Şeker hastalığına karşı korur
4- Tansiyonun dengede kalmasını sağlar
5- Vücuttaki ağrıların azalmasını sağlar
6- Stresi yok eder
7- Mutlu hissettirir
8- Saldırgan ve sinirli olmayı engeller
9- Fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlar
10- Sindirime yardımcı olur

Hani her sabah soruyorduk ya “Bir Allah’ın kulu da güne güzel başlamaz mı?” diye bugün sizin sayenizde bir kişi bu soruyu sormasın kendisine. Ne dersiniz? Hoş olmaz mı?

ALINTIDIR.