Pozitif Ve Negatif Enerji
enerji hayatımızda nasıl çalışır - gelişim - kişisel gelişim - pozitif ve negatif enerji ve hayatımız

POZİTİF VE NEGATİF ENERJİ HAYATIMIZDA NASIL ÇALIŞIR

Negatif ve pozitif enerjinin dengelenmesi


Namaste. Bu haftaki yazımda negatif ve pozitif enerjinin ne anlama geldiğine değinmek istiyorum. Negatif ve pozitif duygu ve düşünceler neler? Negatif ne demek? Pozitif ne demek? Negatif duygular tahmin ettiğiniz gibi nefret öfke korku kıskançlık üzüntü gibi çoğunlukla istemediğimiz beğenmediğimiz hatta hissetmekten çoğu zaman kaçtığımız duygular değil.

Neşe ve hatta sevgi bile negatif olabilir. Çünkü negatif duygu ve düşünceler hareketsiz yani bloke olmuş olanlardır. İngilizce''de duyguların ''emotion'' ve ''feeling'' olarak iki ayrı kelime ile ifade ediliyor olmasının sebebi de bu. Emotion pozitif yani anlık yaşadığımız üzerinde fazla vakit sarf etmeden akıp giden hareketli yani pozitif duygular.

Bu hareketli duygular yani ''emotion''larımız bizi canlı pırıl pırıl yapan genç tutan enerjiler. Üç yaşında bir çocuğun gözlerindeki ışıltı saçlarının ve teninin canlılığı bitmeyen enerjisi pozitif enerjiler sayesinde oluşuyor. Oysa 70''li yaşlardaki insanların genelinin enerjisi oldukça düşüktür gözleri donuk bakar cildi cansız bedeni güçsüzdür.

Yaşımız ilerledikçe enerjimizin düşmesine ışıltımızı canlılığımızı kaybetmemize sebep olan şey bedenimize ve tüm enerjetik bedenlerimizde yer alan negatif yani bloke olmuş hareketsiz enerjilerdir. Peki bu enerjiler nasıl oluşur? Neden bedenimizde bu enerjilerden bu kadar çok var? Her tür duygu ve düşünce hareketli olmadığı anlık şekilde akmadığı zaman yani durdurmaya çalıştığımızda ''negatif''e dönüşüyor.

Herhangi bir duyguyu örnek alalım. Örneğin korku. Korkunun kendisi bu duyguyu yaşıyor olduğumuz anda pozitif bir enerji. Ancak bizler korkudan korkuyoruz. Bu nedenle bu duyguyu yaşamaktan kaçıyor ve korktuğumuzu hissettiğimiz her an onu durdurmaya çalışıyoruz. Durdurduğumuz ve yaşamamız gereken zamanda yaşamadığımız tüm duygular ise negatife dönüşüyor. Sevmediğimiz ve bu şekilde bastırdığımız en favori duygularımız nefret korku kıskançlık öfke...

Oysa bizler sevgi dahil olmak üzere neşe sevinç mutluluk gibi duygularımızı bile bastırabiliyoruz. Öfkeler korkular en sevmediğimiz en beğenmediğimiz duygularımız arasında oldukları için negatif duygu dendiğinde aklımıza ilk gelen duygular bunlar oluyor tabii ki. Ve bastırdığımız duygular bir süre sonra öyle bir hal alıyor ki birbirimizi öldürebilecek yoğunlukta nefret dolu hislere sahip olabiliyoruz. Negatif düşünceler ise zihnimizden atamadığımız durmadan düşündüğümüz düşünce alışkanlıklarımız.

Hareketsiz ve sıkışmış enerjilerden kurtulmanın tek yolu ise enerji çalışmaları yapmak.. Nefes terapisi aktif meditasyonlar ve kundalini yoga bunun en iyi yolu.. Bu çalışmaları denemek isterseniz Etiler''de benim de özel seans verdiğim OWO kişisel gelişim ve meditasyon merkezine gelebilirsiniz. Burada bedendeki negatif enerjileri entegre ederek hareketlenmesini ve pozitife dönüşmesini sağlayan birçok çalışma yapılmakta.