Neden Hayatı Zehir Ediyorsunuz
Kişisel Gelişim Yazıları - Neden korkularınla hayatını zehir ediyorsun - Hayatı zehir etememek için

Acaba üniversite sınavını kazanabilecek miyim? Ya iflas edip batarsam? Ya çocuğum kaza geçirip ölürse? Ya kanser olursam? Ya işten çıkarılırsam? Ya beni aldatıyorsa? Ya annem ve babam ölürse? Ya tüm sevdiklerimi kaybedip bu hayatta yapayalnız kalırsam? Ya eşim beni bırakıp giderse? Ya iş bulamazsam? Ya oğlum askerden dönmezse? Ya ihaleyi alamazsak? Daha sayayım mı bitip tükenmek bilmeyen korkularınızı? Bu korkular tüm hayatınız boyunca sizi adeta boğmuyor mu? Her yaşta ayrı korkulara kapılmıyor musunuz? Gençken üniversiteyi kazanamama korkusu çalışırken işinizi kaybetme korkusu içinizi kaplamıyor mu? Peki bunların arkasından uykusuzluk stres depresyon sizi adeta yaşayan bir ölüye çevirmiyor mu? Bir korku bitip ardından hemen bir diğeri başlamıyor mu? Hasta olduğunuzda “ya iyileşemezsem ya kansersem ya hastane parasını ödeyemezsem…” diye yeni korkular birbirini takip etmiyor mu?

Neden bir insan kısacık dünya hayatını böyle korkularla kendisine zehir eder biliyor musunuz? Neden nefsi bir türlü yatışmaz? Neden panik atak nöbetleri geçirir? Allah’a teslim olarak yaşamak nedir bilmezde ondan. Yaşadığı her anın daha o doğmadan önce kaderinde yazıldığını bilmez de ondan. Allah’ın hayatı boyunca güzellikle de zorluklarla da kendisini imtihan ettiğini bilmez. Tüm gücün Allah’a ait olduğunu bilmez her şeyi kendi elinde sanır. Bu yüzden de ümitsizce çırpınıp durur hayatı boyunca çabalar ve hep korku içinde yaşar. İşte böyle iman etmeyen bir insan hayatı boyunca tevekkül etmenin Allah’a dayanıp güvenmenin konforunu rahatlığını bilmez.

De ki: “Allah”ın bizim için yazdıkları dışında bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü”minler yalnızca Allah”a tevekkül etmelidirler.” (Tevbe Suresi 51)

Eğer Allah size yardım ederse artık sizi yenilgiye uğratacak yoktur ve eğer sizi ”yapayalnız ve yardımsız” bırakacak olursa Ondan sonra size yardım edecek kimdir? Öyleyse mü”minler yalnızca Allah”a tevekkül etsinler. (Ali İmran Suresi 160)

Ömrünüz boyunca birbirini kovalayan korkularınızı yenmenizin tek yolu Allah’a iman etmenizdir. Yalnızca O’nu dost ve veli edinmenizdir. Ben yirmi yıl önce Allah’a iman ettim ve yirmi yıldır da hiçbir şeyden korkmadım üzülmedim telaşa kapılmadım. Çünkü hayatımdaki her anımı Rabbimin hayırla yarattığını biliyorum. Ben yalnızca Allah’tan korkarım. O’nu razı edememekten korkarım. Onun dışında dünyaya yönelik korkular taşımam. Eğer iman etmeyip dünya hayatına sarılır ahireti unutursanız işte o zaman dünya sizden kaçar sizde kovalayıp durursunuz. Şeytan da sizi endişeden endişeye kaptırır. Üzüntüden üzüntüye sürükler. Bu yüzden bir türlü huzurlu olamazsınız. Geceleri korkuya kapılmaktan bir türlü uyuyamazsınız. Hâlbuki iman ederseniz bu dünya için değil ahiret için yaşarsınız. Allah yolunda harcadıkça Allah bereketinizi artırır. Sağılığınızı dinçliğinizi güzelliğinizi arttırır. Hastalanırsanız bu imanınızın artmasına Allah’a yakınlaşmanıza vesile olur. Malınızdan mülkünüzden olsanız Allah için yaşadığınızdan ahirette karşılığını alacağınızı bilirsiniz. Sonuçta iman eden bir insan için her şey hayırla sonuçlanır.

En nihayetinde aciz bir insansınız. Bir tabak yemekle doyar üzerinize yalnızca bir kıyafet giyebilirsiniz. O zaman bu hırs niye? Neden kendinize şu kısacık hayatınızı zehir edesiniz? Neden Allah’a iman edip huzur içinde yaşamak varken her akşam yatağa huzur içinde girmek varken ızdırap içinde yaşamınızı sürdüresiniz? Allah’a iman edin ve tevekkül etmenin sonsuz konforunu yaşayın. Daima tüm kainatı yaratan Allah’ı dost edinmenin rahatlığını içinizde yaşayın…

Hiç şüphesiz Biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi 49)

Eğer onlar yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O”ndan başka İlah yoktur. Ben O”na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O”dur.” (Tevbe Suresi 129)