İlgi Takıntısı

İlgi takıntısı olan kişi bir konuya saplanıp kalır ve bütün vaktini takıntılı olduğu alanla ilgili araştırmalar yaparak geçirir. Takıntısıyla ilgili alanda çalışan uzmanlarla görüşür aynı soruları defalarca sorar. Yakınlarına ve arkadaşlarına aynı bilgileri onlarca kez verir ve her anlatışında aynı heyecanı yaşar.

İlgi takıntısı çok çeşitli alanlarda görülebilir; kimi otomobillerle ilgili bilgiler toplar kimi hayvan çeşitleriyle ilgilenir kimi de spora ilgi duyar.

İlgi takıntısı spor olanlar davranışlarıyla kendilerini çok kolay belli ettirirler. Fanatik diye nitelenen kişiler aslında saplantılı kişilerdir; çünkü bu kişiler sporla yatıp sporla kalkarlar. Bizdeki yansıması futboldur. Özellikle önemli maçlarda şiddetli kavgalara yol açar takıntılı olduğu takım için canı pahasına kavgaya tutuşur. Kimi canından olur kimi de korkusuzca can alır. Tuttuğu takım yenildiğinde ya hakemi ya teknik direktörü ya da bir futbolcuyu suçlayarak bildiği bütün küfürleri eder. Biten maçların ardından günlerce konuşur bir uzman edasıyla yorumlar yapar teknik adamları eleştirir. Takımının bütün maçlarını izler varını yoğunu takımı için harcar.


İlgi takıntısı at yarışlarında da çok görülür. Takıntılı kişi atlardan başka bir şey düşünmez; servetini at yarışlarına yatırır. Elinde avucunda bir lira kalmadığı ve eşi dostu kendisini terk ettiği halde yine de at yarışlarından vazgeçmez. At yarışı oynamak için hırsızlığı bile göze alan vardır.