Temizlik Takıntısı
Oldukça bilinen ve yaygın bir takıntı çeşididir. Temizlik takıntısı olan birey devamlı kirlenme korkusuyla veya mikrop bulaşma kaygısıyla yaşar. Mikropların kendisine bulaşıp bulaşmadığını düşünüp durur. Dokunduğu nesnenin üzerinde “ya ölümcül bir mikrop varsa” diye düşünür ve bu kaygıdan kurtulmak için soluğu lavaboda alır. Ellerini dakikalarca yıkadığı halde içi yine rahat etmez “ya sabun bu mikrobu yok edemiyorsa” bu defa ellerini alkolle yıkar. Kaygılı düşünce yine peşini bırakmaz: Ya mikrop içime girdiyse...

Takıntılı kişi endişe verici düşüncelerden kurtulmak için çabaladıkça yeni yeni kaygılandırıcı düşünceler doğar. Rahatsız edici düşüncelerin ve bu düşüncelerin verdiği sıkıntıdan kurtulmak için yapılan eylemlerin sonu gelmez. Bu sebeple sürekli huzursuzdur.

Kaygılı birey korku ve endişelerinden kurtulmak için mikrobun bulaşmasını engelleyen abartılı yollara başvurur ve devamlı temizlik yapmakla meşguldür. Banyodan ve lavabodan çıkamaz. Defalarca ellerini sabunlar yıkar tekrar sabunlar tekrar yıkar. Giydiği bir giysiyi yıkamadan bir daha giyemez. Mikrop bulaşır diye başkasıyla öpüşmez tokalaşmaz kimsenin kendisiyle temas etmesine müsaade etmez. Çevresindeki nesnelere dokunmamaya gayret eder veya eldivenle dolaşır (kimi olayı daha da abartır; dışarı çıkmaz bütün zamanını evde geçirir). Paraya iğrenerek dokunur ve parmak uçlarıyla tutarak cüzdanına koyar. Dokunacağı nesnelerin üzerine kâğıt mendil koyar. Her yerde yemek yemez meyveleri defalarca yıkar yiyeceklerini kendisi hazırlar. Başkasının kullandığı kaşık tabak çatal bardak vb. eşyaları kullanmaz. Kuaföre giderken kendi tarağını saç fırçasını makasını götürür; özel eşyalarına kimseyi dokundurtmaz.


Kimi hastalarda kan yağ kıl böcek vb. nesnelere karşı tiksinti oluşur. Kişi yemeği yemeden önce dakikalarca yemekte kıl olup olmadığına bakar yemekte veya yemeğin yakınlarında kıl görürse o yemeği asla yemez. Sürekli üzerinde etrafında kıl olup olmadığını kontrol eder. Karşısındaki kişinin omuzlarını dikkatlice süzer kıl görürse huzursuzlaşır. Saçı olmayanlarla ilişki kurmamaya özen gösterir. Saçından kıl dökülmesin diye saçına tarak vurmaz veya saçını her zaman usturaya vurur.