Yalanı Yakalama Becerisini Sahip Olun! Hikayesi Uydurma mı
Tek bir soru sorarak bir insanın yalan söyleyip söylemediğini anlayabileceğinizi göreceksiniz. Bu tekniği karşınızdakinin bahanesini test etmek istediğiniz her koşulda kullanabilirsiniz.
Diyelim ki bir kadın eşinin söylediği gibi arkadaşlarıyla sinemaya gitmediğinden hâttâ sekreteriyle bir kaçamak yaptığından şüphelenir. Sâdece sinemaya gidip gitmediğini sorarsa yanıt elbette "evet" olacak. Çünkü gittiyse evet diyecek gitmediyse de yazdığı hikayeye bağlı kalmak için yine evet diyecektir. Kadın da ona inanmalı mı inanmamalı mı bilemez. Bu psikolojik teknikle kadın uydurma "bir olay" yaratır ve eşinin tepkisine bakar.

Örneğin "Ya sinemanın önünde büyük bir kaza olduğu için trafiğin dün gece kilitlendiğini duydum doğru mu" diye sorabilir. Şimdi tek yapması gereken arkasına yaslanıp eşinin yanıtını dinlemektir. Bu durumda koca bariz bir kelime oyunu ile karşı karşıyadır. Sinemada değilse orada kaza olup olmadığını bilemez çünkü orada değildi. Trafik varsa ve trafik olmadığını söylerse kadın adamın sinemada olmadığını da anlar. Ama yanıtı ne olursa olsun bir conundrum ile karşı karşıya kaldığında her yalancının yaptığını yapacaktır: Ne yanıt vereceği konusunda tereddüt edecektir.

Unutmayın sinemaya gitmiş olsaydı hemen "Yok canım hiç trafik yoktu. Neden bahsediyorsun?" derdi. Ama yalancı emin değil çünkü orada değildi. Bu yüzden tereddüt edecek ve kendini ele verecektir. Her şey bir yana muhtemelen sizin söylediğinizi onaylayarak yanlış yanıtı verecektir çünkü sizin bu haberi uydurduğunuzdan haberi yoktur.

Her şey detaylarda saklı. Ne kadar detaylı anlatırsa onun söylediğine o kadar inanabilirsiniz. Uydurma hikayeler boşluklarla doludur belirsiz ve özettir. Onun hikayesi ne kadar açık? Conundrum tekniğini kullanmak için tek yapmanız gereken bir kanıt sunup onun tepkisini ölçmektir.

İnsanların İçini Okuyun

Yapmanız gereken karşınızdakini hiçbir şeyle suçlamayan yalnızca ima eden bir soru sormaktır. Sonra yanıtını değerlendirerek saklayacak bir şeyi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Örneğin bir kadın kocasının sekreteriyle ilişki yaşadığından şüpheleniyor. Durduk yere belki yemekten sonra şöyle diyebilir "Biliyor musun tatlım? Bence patronum Jim´in sekreteriyle aralarında bir şey var." Sonra tek yapması gereken tepkiyi gözlemlemektir. Eşi soru sorup konuyla yakından ilgilenirse kadın onun da aynı şeyi yapmadığından emin olabilir. Ancak rahatsız olup konuyu değiştirmeye çalışırsa benzer bir durumda olduğunu anlayabilirsiniz. Kadın da eşinin tutumundaki bu ani değişimi hemen fark eder.

Başka bir örnek verelim. Satış elemanlarınızdan birinin ofis malzemelerinden çaldığını düşünüyorsunuz. Direkt olarak "Şirketten çalıyor musun?" diye sormak onu hemen savunma pozisyonuna sokar ve doğru yanıtı almanızı neredeyse imkansız hale getirir. Suçlu değilse size hırsızlık yapmadığını söyler.

Suçluysa yalan söyleyip yine hırsızlık yapmadığını söyler. Bu yüzden "Jill bana bir konuda yardımcı olmanı istiyorum. Satış departmanından birinin ofis malzemelerini kişisel kullanım için eve götürdüğünü fark ettim. Bunu nasıl durdurabileceğimiz hakkında bir fikrin var mı?"gibi bir yaklaşım edinin.

Olaylarla bir ilgisi yoksa muhtemelen size öneride bulunacak ve onun fikrini aldığınız için mutlu olacaktır. Ancak suçluysa onun çok huzursuz olduğunu fark edeceksiniz ve büyük ihtimalle size onun asla böyle bir şey yapmayacağını söyleyecektir.

(*)Herkese Her İstediğinizi Yaptırın -Dr. David J. LIEBERMAN