İç Huzura Giden Yol
iç huzurunun önemi - huzurlu olabilmek - iç huzuruna nasıl ulaşabilirsiniz - iç huzuruna ulaşma stratejileri

Hayatta gerçek zenginlik iç huzurdur.

İstediğinizi elde etmiş olmanız ya da ihtiyacınız olan şeyi elde etmek için hala çalışıyor olmanız gerçekten fark etmez. Eğer iç huzuru deneyimlemiyorsanız acınacak bir haldesinizdir. Acınacak durumda olmanın toplumda “kabul görmüş” belli dışa vurumları vardır. Bunlardan biri sürekli ilaçların etkisi altında olmaktır. Diğeri ise şiddettir. Doktor değilim ve bunu tıbbi bir tavsiye niyetiyle söylemiyorum. Size sadece sağduyu ve dünyayı ve kendinizi yeni bir ışıkta görebilmeniz için bir fırsat öneriyorum.


İç huzura ulaşabilmeniz için kullanabileceğiniz 3 strateji vardır. Dakikalar içinde iç huzura hiç bir karşılık ödemeden ulaşabilirsiniz. Açık söylemek gerekirse iç huzur halihazırda herkese açıktır. Hiçbir şirket ya da ülke onun patentini alamaz. Hiç kimse onu bir şişeye koyup satamaz. İç huzurunuz olduğu zaman uzun süren yararlı etkileriyle tatmin olmuş ve mutlusunuzdur. Benim amacım bu zenginliğe nasıl ulaşacağınızı size anlatmak. Böylece sonsuza kadar onun tadını çıkarabilirsiniz.


Çoğu insan tüm hayatları boyunca iki yakalarını bir araya getirmekte zorlanır. Siz de onlardan biri misiniz? Herkesin kendinden geçerek çalıştığı bu toplumun sorunu ne? Hayatlarımız ciddi bir koşuşturmanın içinde geçiyor ve bu böyle olmak zorunda değil.


Size bir tavsiye: Her şeyi en kısa sürede deneyimlemeye alışıksınız ancak iç huzur hemen bir tuşla gelen bir deneyim değildir. Bilgisayarınızdaki bir simgeye tıklıyorsunuz ve istediğiniz şey hemen önünüze geliyor. Bir ilaç alıp kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Ya da bir alışveriş merkezine gidip ne isterseniz alıyor dakikalar içinde mutluluğu tadıyorsunuz. Televizyonu açıp kendinizi eğlenceli bir programın kollarına bırakıyorsunuz. Yaşamın tüm bu kolaylıkları iyi ve keyiflidir ancak hepsi içsel tembelliği besler.


Bu tembellik ruhunuz ve kalbiniz için zararlıdır. Geliştirdiğiniz bu küçük tembellik alışkanlığı sizi diğer tembelliklere bağımlı kılar. Bu küçük tembellik alışkanlıkları kalbinizin ve ruhunuzun yaşama ve başarma arzusunu elinden alır. Ayrıca ciddi düşünmeyi içeren bir şey yapmanızı da engeller. En son ne zaman bir kitap okudunuz? Bir elektronik alet kullanmadan en son ne zaman yaratıcılığınıza ulaştınız? En son ne zaman hayatın sessizliğinin keyfini çıkardınız? Ya da en son ne zaman kalbinizi ve ruhunuzu tatmin eden şeyleri fark etmek için durdunuz?


İç huzur ağır bir konu ya da dini inançlarınızla ters düşen bir şey değil. Ben sadece şu anki alışkanlık ve rutinlerinizi nereye inşa ettiğinizi anlamanıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu medenileşmiş dünyadaki birçok insanın temel bakış açısına dikkatinizi çekmek istiyorum. Size son bir sorum var. Alışkanlıklarınızı yıkmaya ve iç huzurunuzu inşa etmeye hazır mısınız?


İşte söz verdiğim gibi sonsuza dek sürecek olan iç huzura ulaşmanız için size 3 yeni strateji:

Yeni fikirler ve Algılar

Hayatı yeni bir ışığın altında görmeye istekli olun. Fikirleriniz ve düşünceleriniz algınızı oluşturur. Algılarınız her gün üzerinde yürüdüğünüz zemin gibidir. Bir süre sonra zemini doğal karşılarsınız. O zaman halıyı kaldırmanın zamanı geldi. Size tanıdık geleni kaybetmek üzere olduğunuz için bu önce sizi rahatsız edebilir. İç huzur yaratıcılığınızı kullanma pratiğinden geçer. Her gün aynı fikir ve düşünceleri kullanmak ne kadar yaratıcıdır? Eğer insanlar eski düşünce tarzlarında düşünmeye devam etselerdi şu an ampül bilgisayar ya da iPod gibi hayatı onlarsız düşünemeyeceğiniz icatlar olur muydu?

Alıştırma: 30 gün boyunca her gün öğlenleri ve akşamları 5’er dakikanızı o gün deneyimlediğiniz yeni bakış açısını tarif etmek için kullanın. Eğer değişime hazırsanız bu sizi “normal” bakış açınızdan çıkaracaktır.


Enerjik Yaşam

Her gün uyumu amaç edinerek yaşayın. Sizin neşe ve mutluluğu ifade etmenize destek olacak ne varsa hayatınıza girmesine izin verin. İyi özelliklere bakın ve onları ifade edin. Diğer insanların ve durumların olumsuz taraflarını fark etmek için kullandığınız dikkati azaltın. Uyum arayın ve nerede uyum buluyorsanız oraya gidin. Bu da spontane olmayı beraberinde getirir.

Alıştırma:
Sabah kalktığınızda ilk iş olarak gün içinde yapacağınız iki uyumlu aktiviteyi bir kağıda not alın.

Tamamlanmış insan aktiviteleri

Yaratıcılığınızı yükselten aktivitelere katılın. Bu televizyon izlemeyi video oyunları oynamayı bilgisayar kullanmayı veya mesaj çekmek ya da oyun oynamak için cep telefonu kullanmayı kapsamaz. Yaratıcılığınızı yükseltecek aktiviteler yeni fikirler sunan bir kitap okumak meditasyon yapmak egzersiz yapmak günlük tutmak olumlamalar keşfetmek ya da doğada vakit geçirmek olabilir. Bu kendinizi yenilemek ve ruh ve kalbinizle kurduğunuz bağlantının gelişmesine izin vermek için uygun zamandır.

Alıştırma:
Her hafta başında haftanın her günü 30 dakika yaratıcılığınızı kullanacağınız bir zaman planlayın. Bu zaman işinizle ya da kariyenizle ilgili olamaz.

Steu Mann


alıntı