Duygularınızı tanıyor musunuz?
İnsanların en çok zorluk çektiği şeylerden birisi de benlik bilincinin farkında olup kendi duygularını tanımamasıdır.

Benlik insanın kendi kişiliğine ilişkin kanıları kendini tanıma ve değerlendirme biçimidir. Ve benlik bilinci doğduktan itibaren başlar bir yaşına gelindiğinde benlik bilincinin temeli oluşmuştur. Dört beş yaşına gelindiğinde ise kişide kendisi hakkında o kadar güçlü bir yargı oluşmuştur ki bu bir ömür boyu sürer.

Çocukları gözleyecek olursanız onların duygu ve davranışları arasında pek fark yoktur. Mutlu olduklarında bütün bedenleriyle gülerler üzüldüklerinde de bunu bütün bedenleriyle yansıtırlar. Yani o an bulundukları ortamdan dolayı ne hissetmeleri gerektiğini düşünüp uygun olanı seçmek gibi bir çabaları yoktur.
Fazlasıyla doğaldırlar ve onların bu rahatlığı maalesef ki yetişkinler tarafından bir cezayla ödüllendiriliyor. Bunun sonucunda da çocuk büyüdüğünde içine kapanık karamsar donuk yüzlü kafası hep karışık bir yetişkin olacaktır.

Örneğin; eve gelen misafire “çok şişmansın” diyen bir çocuk muhakkak engellenecek hatta cezalandırılacaktır. Bu durumda çocukta “kimsenin yüzüne doğruyu söylememem gerekiyor” kanısı oluşacaktır.

Bu durum ileriki yıllarda kişide kendi iç benliğinin yanı sıra bir de dış benlik oluşturur. Kişinin dışa yansıyan daha çok başkaları tarafından değerlendirilen ve davranışlarına yansıması ile de ölçülen bir yandı dış benlik. İç benlik ise dışarıya pek yansımayan yani bireyin kendini tanımladığı biçimdir.

Biz farkında olsak da olmasak da bedenimiz duygularımızı belirtir. Bazı duygular her insanda farklı davranışlarla kendini gösterir. Örneğin; biri sıkıldığında saçıyla oynarken diğeri ise başka şeylerle ilgilenmeye başlayabilir. Bu durumu bilip kendinde olduğu kadar başkalarında da gözlemleyip anlamlandıran birey kurmuş olduğu iletişimde o denli bilinçli olur. kendisini böylesine gözlemleyebilen birey olayların neden olduğu duygu ve düşünceleri tanır. Bu da bireye kendi yaşamını ilişkilerini kendisi yönetme şansını hiç eksiksiz sunacaktır…