Kişisel Olarak Ne Yapmalıyız?

Bir eğitim yöneticisi olarak eğitim öğretim etkinliği içinde olan herkesi ilgilendiren ne söyleyebilirim ve eğitimin daha etkili daha verimli olması için ne tavsiye edebilirim diye düşünürken düşüncelerim bir kısmı aşağıdaki gibi döküldü kelimelere….

- Hedeflerimiz olmalı.Bu hedefe ulaşmak için bir gayretimiz olmalı. Başarıya ulaşmak için yöntemlerimizi de değiştirirsek sonuçlar mutlaka değişecektir. Bu yolda öğrencinin hayata hazırlanma sorumluluğu üzerimizde iken ufak tefek şeylerle zaman kaybetmemeliyiz. Ceza ile motive edilemeyen bir nesli eğitiyoruz. Olumlu yöntemler belirlemeli ve engellemek yerine yönlendirmeliyiz.- Olumlu bir atmosfer içinde; sevgi- saygı çerçevesinde yüreklendirici bir dayanışma içinde olmalıyız. Birbirimizden farklı olmamıza rağmen dün aynı yolda hep birlikte hareket ettik ve birbirimizi tamamladık. Bugün de tavır birliği içinde hep birlikte hareket etmeliyiz.

Aslında herkes birilerinin önünde veya arkasında olmak yerine yanında olmayı ister. İnsanlara tepeden bakarsak kendini aşağıda hisseder ve yanımızda olmazlar. Her dışsal baskı içsel bir tepki yaratırmış. Dolayısıyla birini sözle (yargılamak vb.) veya davranışlarımızla itersek ya direnecek ya da çekilecektir.

Söylemlerimizde ve eylemlerimizde bu hususlarla hareket etmek bizi rahat güvenli güçlü mutlu ve başarılı kılacaktır.- İlgililer bilgili olmalı tabi ki bilgililerde ilgili. Bu amaçla öğretmenler ve idareciler kendini geliştiren kitaplar okumalı. Kitap okumayan bir öğretmen çoğunlukla öğrenciliği döneminde edindiği bilgilerle hareket edeceğinden içinde yaşadığı zamana uyumu güçleşecektir.- Kendini geliştiren insanlar yaşadıklarını yinelemek yerine yeniler… Bugün; eskiye dair keşkelerle geleceğe dair korkularla ve hatta eski zaferlerini bile anımsayarak değil tecrübelerimizin de yardımı ile yeni kazanımların peşinde koşarak yaşanır. – Her hareket kendi şartlarında gerçekleşir. Şartlar değiştikçe davranışlar da değişir. Eskiden hoş olmayan bir şey şimdi farklı değerlendirilebilir. Aynı olay bile farklı açılardan bakıldığında farklı algılanır.-

Pozitif olmak olumlu iyi niyetlerle çalışmak ve üretmek bir insanın kendine yapacağı en büyük fayda ve aslında iyiliklerdir.- Hayata nasıl bakar isek hayatın da bize öyle bakacağı ve sonuçta ektiğimizi biçeceğimiz düşünceleriyle bu hayat denen BİRİ VEYA HERHANGİ BİRİ OLMAK yolculuğunda herkese iyi yolculuklar dilerim.