Siz Hiç Kendi Hayatınızı Yaşadınız mı
kendini yaşamak - hayata pozitif bakabilme - mutluluk kendi elimizde - kişisel gelişim yazıları


Elbette her insanın bir yaşantısı vardır. Burada kast ettiğimiz kendini yaşamak. Hepimiz nefes alıp veriyor yeri gelince hüzünleniyor yeri gelince seviniyor bazen hayata ümitle bakıyor kalbimizin pır pır attığını hissedince Allah’ım iyi ki hayattayım sağlıklıyım yaşamak ne kadar da güzel diyor bazen de yeise düşüyor; gözlerinizin feri sönüyor belki sabah tekrar güne başlamak size o kadar da cazip gelmiyor.

Buraya kadar bir sorun yok gibi gözüküyor; siz siz olduğunuz sürece ama siz eşinizin eşiyseniz kayınvalidenin geliniyseniz annenizin çocuğuysanız orada bir sorun var demektir. Siz siz değilsiniz yaşam sizin yaşamınızın değil diğer kişilerin yaşamı oluyor. Sonuç mu tabi ki hüsran. Sizin algılamanız farklı onların ki farklı. Bir durum size başka bir şey hissettirir onlara başka sizin için önemli olan onlar için önemsiz olabilir. Duyduklarımızı gördüklerimizi hissettiklerimizi kendi beyin haritamıza göre algılıyor ve ona göre yaşamınızı siz oluşturuyorsunuz.

Kimi insanlar yaşamlarını bir diğer insana göre öyle odaklamışlardır ki her durumda

Acaba eşim buna ne der?

Eğer bunu yaparsam kayınvalidem yanlış anlar mı?

Bu davranışım babamın hoşuna gider mi?

Arkadaşım bu konuda üzülür mü?

Bir süre sonra öyle bir noktaya gelirsiniz ki dibe vurmak üzeresinizdir. Bir de farkındalığınız arttıysa işiniz daha da zordur. Çünkü hayatınızı bir başka insana göre yaşamış kendinizi yok saymış siz siz olmaktan çıkmışınızdır. Belli bir süre sonra mutsuz olmak bizim kaderimiz değil kendi seçimimiz olmuştur.

Bu tip kişilere Psikoloji de ‘Bağımlı kişilik bozukluğu ‘ denilmektedir. Psikoloğ’a başvurma nedeni; depresyon mutsuzluk gibi farklı nedenlerle olup altta yatan sorun ise bambaşkadır.

Eğer başkalarına göre yaşamaya devam ederseniz; başka kişilerin desteğini almadan en önemsiz meselelerde bile karar vermekte zorlanırsınız.

Yaşamınızın hiçbir alanın da sorumluluk sahibi olmak istemez hep başkalarının yardımına ihtiyaç duyarsınız.

Karşınızdaki insanlarla aynı fikirleri düşünmediğinizde bile tepkilerini çekerim onları kaybederim diye kendi fikirlerinizi açıkça ifade edemezsiniz.

Onları kaybetmemek için onaylamadığınız davranışlar da bile bulunabilirsiniz.

Planlarınızı hayata geçirmekte başarısız olursunuz çünkü başkasına göre yaşamaktan kendinizi ortadan kaldırmış o yüzden de kendinize güvenemediğinizden bir işi kendi başınıza yapamaz kendi başınıza karar veremez kendiniz olamazsınız. Bunun neticesinde de başta özgüven problemi yaşarsınız sonrada özgüven eksikliğine dayalı birbirine bağlı birçok sorunla uğraşmak zorunda kalırsınız. Bunlardan biri de bağımlı kişilik bozukluğudur.

Böyle bir durumda hem kendinizi mutsuz etmiş hem de karşınızdakileri mutsuz etmiş olursunuz.

Herhangi bir davranışımızı ya da duygusal oluşumumuzu büyük acılarla bağdaştırırsak ne pahasına olursa olsun o davranıştan kaçarız. Hayatımızda neyin değişmesini istiyorsak o oluşumu zevke bağlıyıp değiştirebiliriz. Böyle bir durumda başkasına bağımlı yaşamaya büyük acılar sonuç her ne olursa olsun kendimizi kendimiz gibi yaşamaya büyük bir keyife bağlamamız gerekiyor.

Unutmamamız gerekiyor ki bizi biz yapan hayatımızdaki olaylar değil o olayların ne anlama geldiğine inandığımızdır.

Siz kendi adınıza karar vermezseniz sizin adınıza muhakkak birileri karar verecektir.

Seçim sizin; ya kendi hayatınızı yaşayacak ya da başkasının hayatını yaşamaya çalışacaksınız.

Eğer yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız siz 'siz' olun sizi yaşayın