Meditasyon Nedir?
Kişilikte meditasyonun önemi - içe dönük olmak - kaçmayı bırakmak kabullenmek

HAYATA RAĞMEN İÇE DÖNÜN ……

Meditasyon iç dünyaya yapılan bir yolculuk. Oysa hayatta yapılacak bu kadar çok şey varken insan nasıl olur da kendi merkezinde kalır? Ama korkmayın. İnsan kendine yaklaştıkça dünya da ona daha dostça davranıyor. Aslında “dışarısı” diye bir yer yok. Siz kendi içinizde mutluysanız karşınıza sadece mutluluk çıkıyor; mutsuzsanız da sadece hüzün. Meditasyon yapmanın en önemli kazanımlarından birisi de kabul. Bu başınıza gelebilecek her şeyi kabul etmeniz anlamına geliyor. Siz kötülükleri de yürekten kabul edip size neler öğrettiğine bakabildiğiniz o zaman artık sizi ne korkutabilir?

Meditasyon yapan insan için modern zamanların insanını sınırlayan zaman ve ölüm kavramları aslında sadece zihnin yarattığı birer yanılsama.

AKTİF ÇAĞA AKTİF MEDİTASYON ……

Meditasyon teknikleri de insanlık gibi değişim geçiriyor. 2500 yıl önceki insanlar doğanın içinde yaşıyorlar doğal şeyler yiyorlardı. Araba gürültüsü yoktu ülkeler birbirlerini bombalamıyordu. İnsanlar bugüne kıyasla daha barışçıl daha doğal daha sakindiler. Daha az şey düşünüyorlar daha az kaygılanıyorlardı. O insanlar için kıpırdamadan saatlerce oturarak meditasyon yapmak daha kolaydı. Oysa şimdi beynimizde zihnimizde ve ruhumuzda 2500 yıl öncesine kıyasla çok daha fazla ihtiyacımız olmayan şey var. Bedenlerimiz toksin depolarına dönüşmüş durumda. Çünkü sağlıklı ve doğal besinler tüketmiyoruz. Kahve ve içki içiyor; uyuşturucu kullanıyoruz. Oksijen değil egzost soluyoruz. Doğayla bağımız kopuk. Bu nedenle kendimizden de kopuğuz. Bizim oturup sakince meditasyon yapabilmemiz için önce bunlardan arınmamız gerekiyor.

Yeni çağın meditasyonları arasında yer alan “Osho Aktif Meditasyonları” tam da bunu yapıyor. Bu meditasyonlarda önce paradoksal bir şekilde normal hayatta olmadığımız kadar aktif oluyoruz. Önce içimizdekileri atıyoruz sonra oturup kendimizi izliyoruz. Ama endişelenmeyin bir süre sonra hem meditasyonda hem de günlük hayatta dinginliği yakalamaya başlıyorsunuz.

KAÇMAYI BIRAKIN SADECE KABULLENİN ….


Çoğu insanın sandığının aksine meditasyonun bir kaçış değil; bir kabulleniştir. Meditasyonu insanlar hayatlarındaki kötü bir şeyden kurtulmak için yapma eğilimindeler. Bu büyük bir yanlışlık. Hatta başlangıçta meditasyonu kötü hissettiğiniz zaman değil; iyi hissettiğiniz zaman yapın. Çünkü iyi hissettiğiniz zaman kendi benliğinize daha yakınsınızdır. Böylece kısırdöngüyü de kırmış olursunuz. Meditasyon bir ilaç da değildir. Her ne kadar yarattığı sonuçlar ilaçlar kadar etkili olup pek çok sorunu çözse dahi ona bu muameleyi yapmayın.

Biraz düşünürseniz ilaçlar aslında bir tür uyuşturucudurlar. Onlar sizi sürekli hasta tutacak potansiyele sahiptirler. Neden? Çünkü hasta olursunuz ilaç alırsınız ilaç alınca hasta olmaktan kurtulacağımızı bilerek hasta olmak için kendinize açık kapı bırakırsınız. Bu bir kısır döngüdür.

Tabii ki başlangıç evrelerini atlattıktan sonra meditasyonu kendinizi kötü hissettiğinizde de yapacaksınız. Ama iyi hissettiğinizde sakın bırakmayın. Çünkü çağımız insanının meditasyona başlamak için hakikaten kendini kötü hissetmesi gerekiyor. Çünkü insan yanılsamaları sürdürme eğilimi taşır. Bu da bizi yeniden mutsuzluğa götürür.

NEREYE BAKTIĞINIZA DİKKAT EDİN….


Esas mesele resmin tamamını görmek: Bazen mutlu bazen mutsuz oluruz. Meditasyon sizi mutluluk-mutsuzluk döngüsünün dışına çıkartıyor. Meditasyon sizi mutluluğa götürecek diye bir şey yok. Ama sizi bilgeliğe götüreceği kesin. Meditasyona başladığınızda önceleri mutluluklarınız kadar mutsuzluklarınızı da daha yoğun yaşayacaksınız. Ve bu kaçınılabilecek bir şey değil. Ama meditasyonun en heyecan veren yönü şu: Artık mutsuzluklarınızı da o yoğunlukla yaşama gücüne sahip olacaksınız. Onunla incinmeden başa çıkabileceğinizi bileceksiniz ve onu kabul edeceksiniz. Çünkü hayat iyi ve kötünün birlikteliğinden oluşur. Meditasyon size aslında bir şey yapmak zorunda olmadığınızı öğretir.

Meditasyon yaptıkça durumları kabullenmeyi olasılıklara açık olmayı deneyimlersiniz. Şayet varoluş tek bir organizmaysa biz de onun bir atomu bir hücresi bir parçasıyız. Hayat sürüyor biten ya da başlayan bir şey yok. Ölümde bile bu böyle. Hepimiz sürekli bir oluş halinde yaşıyoruz. Meditasyon hali durup olan her şeyi izlemek ve fark etmek demek. Olan şeye karşı tavır almak zorunda değiliz. Onun farkında olmamız yeterli…