Neredesin Kumarbaz
olumlu sonuçların gözardı edilmesi - kişilikte kayıp kazanç odaklı yaşamak


Ellili yılların sonlarında en büyük şehrin üç büyük fabrikası olan işçi semtinde dünyaya geldi.

Babası hızar atölyesi olan bıçkın esnaflığının yanı sıra tek eşli duramayacak kadar ayran gönüllü olmasa beklide birçok okul bitirirdi.

Ellenip ayaklandıktan erkek çocuğu olduğunun farkına vardıktan sonra babası bir başka kadınla birlikte boğazın karşısına yerleşti.

Okuma sevdası hiç olmamıştı! Birde babası genç bir kadınla değerlerine ihanet edince şaşkına döndü.

Gel zaman git zaman hızar atölyesinin ülkenin her yanından ağaç alımlarını üstlendi ve hatta aldığı ağaçları başka firmalara yüksek karlarla satmayı da becerdi. Hızar hane kereste fabrikasına dönüştü ve babasında lanetlediği evine ilgisizlik vebası ona da bulaştı.

O kadınların dost edilmesinden yana değildi fakat gece hayatını ve oradaki kadınların cinselliğini seviyordu. Birde Kumarı.

Çok yıldızlı otellerin çok yıldızlı kumar mekânlarında ki ışıltılı hayata bayılıyordu.

Evlilik mi?

Neredeyse has bel kader adres belirlemecesine elkızı ile resmen heyecanlı bir evlilik yapmamışımıydı?

Boğazda bir dönümlük arazi içinde deniz kenarında alt katı hizmetlilere tahsis edilmiş üç katlı villada oturtmuyor muydu?

Kendisi bu dünyadan aldığı zevkleri doyasıya yaşamalıydı.

İş yeri ile ikametinin bulunduğu bu kasabanın devlet görevlilerine devlet dairelerine cömertten de öte davranarak itibarını zirve yaptırması gururunu fazlasıyla okşuyordu

Kendisini ne kadar muteber hissediyordu! kumar masası etrafında.

Meydan okumak meydan okurken emniyette olmak ne büyük zevkti.

Masa etrafına doluşup insan insana yüz yüze kumar oynamayı becerememişti KOLLU canavarlarla arası ne kadar iyiydi kendiside şaşmaktaydı.

İşinde deli ve hayallerine sığmayan para kazanıyor ve her akşam neredeyse düzenli lüks otellerin kumarhanelerine gidiyordu.

Kazanmak mı?


Kumarda kazansa da cebinde kalmıyordu ki. Kumar sonrası hizmeti kaliteli yerlerde misafirlerini ağırlıyor su gibi para harcıyordu.

Sattığı kerestenin yerine yenisini koymamaya vade ile aldıklarının bedelini ödememeye başladı.

Bunların geçici olduğunu kendisni sıkarsa gerekli parayı temin edeceğini sanıyordu. Hep neredeyse eğlencesine denecek şekilde kumar oynamıştı kazanmak niyeti ile oynayarak bu beladan sıyıra bilirdi. Artık sıtkı sadakatla kaybetmeme niyetiyle ve kazanmak için çıkmıştı kollu canavarların karşısına. Buda ne ihanet ediyordalga geçiyordu adeta makinalar. Kazanmalı kaybını telafi etmeliydi! Kaybı katlandıkça katlanıyor jetonlar tükendikçe yenileri için varını yoğunu ortaya koyuyordu.

Kaç kez hayatını sonlandırmayı düşünmüştü sayısını hatırlamıyordu. Kahrolasıca şansı!!!.

Yüreği ağzında kazanmalıyım hırsıyla kaybattikçe küçülerek kahroluyordu.

İcralar başlamış malbeyanlarında bulunmadığından hapsen tazzik kararları çıkmıştı.Sağdan soldan kumara gidecek paralar borç alıyor ertesi günede kaybedip kumar oynadığına bin pişman oluyordu.

Artık bir araya gelmeyen şekillerin/rakkamların ve kağıtların bir araya gelmesinde neler olacağını hayal eder uyanıkken/uyurken hayalinde kumar oynar olmuştu.

Önünde eğilenlerkendisine yaltaklananlar görmemeyekendisine görünmemeye başlamışlardı.

Nasıl görsünlernasıl görünsünlerki?Hemen kumara gidecek kadar parayı denklemek için neredeyse tehdit ediliyorlardı.

Kumarhaneler Devletçe kapanmışkaybettiklerini geri alma imkanıda elinden alınmıştı.Uzunca bir süre kimseye görünmemişalacaklılarından kaçar olmuştu.

Hayat devam etmek zorundaydı.

Kereste fabrikası yok pahasına elinden alınmışo güzelim evi satılmış beş parasız kalmıştı.

Utana sıkılalanetler okuyarak sokaklara çıkmışiş aramaya başlamıştı.Hiç bir tanıdığı kendisine iş vermeyi düşünmüyordu.Gerçi bir sanatı-beceriside var sayılmazdı ya.Liseden arkadaşı yerel yönetimde Başkandıkendisinin yanına gittiğinde Şöför olarak görev vermesine neredeyse sevinemedi.Nasıl sevinsinki bir gecede bahşiş olarak çevresine saçtığı paraya bir ay çalışmak zorundaydı.

Şimdimi?Kumar oynamayı hiç düşünmesede evine aldığı rakıyla teselli olmaya devam ettiği rivayet olunur.

Genellikle erişkin nüfusun %1 ila 3 ünün patolojik kumar oynama ölçütlerine uyduğu varsayılır.

BU ORAN psikiyatrik HASTALARINDA alkol–madde BAĞIMLILARINDA ON(10)KAT KADAR ARTIŞ GÖSTERİR.

Kumarbazlığa alkol ve madde bağımlılığı yüksek oranda eşlik etmektedir.

Majör depresyon iki uçlu duygu durum bozukluğu anksiyete bozuklukları dikkat eksikliği/hiper aktivite bozukluğu narsistik ve anti sosyal başta olmak üzere kişilik bozuklukları kumarbazların yaşam öykülerinde saptanan psikiyatrik bozukluklar olabilir.

Büyük kayıplara karşın KUMAR oynama davranışının kontrol altına alınamaması ilerleyici seyri olarak kendisini gösterir.

Olumsuz sonuçların göz ardı edilmesi gibi tanı kriterlerine sahiptir.

Madde bağımlıları gibi aynı uyarımı yaşamak için zaman içinde daha fazla PARA yatırma ve kumar oynamadığı zaman HUZURSUZLUK yerinde duramama depresif mizaç ve yoğunlaşma zorlukları gibi belirtiler gösterir.

Maddi olarak elinde bulunan veya bulunmasını umduğu şeyleri ;
Kayıp/kazanç odaklı ortaya koyan kumarbaz itibarıailesiruh ve beden sağlığınıda maddi varlıklarıyla birlikte kaybeder. Yukarıda tanımını bulunan Kumar tutkusunun tedavisi vardır.Konusunda ehil ruh sağlığı uzmanlarına başvurmaktan çekinilmemesi tedavinin ilk adımıdır.