9 Adımda Kendinize Olan İnancınızı Geliştirin
1)Yaşamda herhangi bir amaca ulaşmak için başarılı olacağınıza inanmanız gerekir. Bunu yapmazsanız büyük ihtimalle başarısız olursunuz. Amaçlarınızın her biri için ta kalbinizin derinliklerinde bunları başaracağınıza gerçekten inanıyor musunuz? Herhangi biri için yanıtınız hayırsa aşağıdaki 9 adımlık süreç bu inancı geliştirmenize ve hedefinize ulaşmak üzere kendinize güveniniz tam olarak dev adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.1) Sonucun imkan dahilinde olduğundan emin olun.

Belki de bir başkası bu hedefe ulaştı ya da benzeri bir başarı elde etti. Farklı bir şık olarak bu işin yapılabileceği konusunda içiniz rahat olsun.

2) Sonucun sizin sayenizde mümkün olduğuna inanın.

Hedeflere ulaşma kabiliyetimiz konusunda genellikle sınırlayıcı inançlarımız vardır. Sizi sınırlayan inançlarınızı kontrol etmek ve bunlar için önlem almak önemlidir. Amacınız hedefin yalnızca mümkün olduğunu değil sizin sayenizde mümkün olduğunu hissetmektir.

3) Sonuca ulaşmayı gerçekten isteyin.

Bir hedefe ulaşmayı ne kadar çok istersek ona ulaşmak için üzerinden atlayacağımız engeller de o kadar büyük olur ve sonuçta kendimize olan inancımız da o ölçüde artar. Gerçekten istediğiniz bir hedefi seçin ve hedefinize ulaştığınız takdirde elde edeceğiniz temel değerleri anlamaya çalışın.

4) Sonucu hak ettiğinize inanın.

Pek çok insan içten içe başarıyı hak etmediğine inanır. Harekete geçmeye çalıştıklarında bu inanç onları kısıtlar; motivasyonlarını kaybederler ve başarısız olurlar. Unutmayın hedefinize doğru tutarlı bir biçimde çalışırsanız elde ettiğiniz tüm başarıları hak edersiniz.

5) Hedefinize ulaşmak sahip olduğunuz diğer inanç ya da değerler ile çelişmemelidir.

Bir girişimci bir yandan milyonlar kazanmak isterken diğer yandan çok parası olan insanların açgözlü olduklarına inanabilir. Hedefiniz diğer inanç ve değerleriniz ile örtüşmüyorsa bilinçaltınız bu hedefe ulaşıp ulaşmamanız konusunda şüphe duymanıza yol açarak sizi engelleyebilir. Herhangi bir çelişen inancı ve değeri anlamak ve uzlaştırmak bütün varlığınızın desteğini alarak hedefe doğru ilerlemenizi sağlar.

6) Bir plan yapın.

Araştırmaya ve plan yapmaya zaman ayırmak hedefinize nasıl ulaşacağınızı açıkça görmenizi sağlar. Plan ne kadar iyiyse hedefin ulaşılabilirliği konusunda kendinize olan güveniniz de o kadar artar.

7) Plandaki her adımı atabileceğinize inanın.

Nihai hedefler genellikle öyle büyük ve uzak görünür ki bunaltıcı bir hal alır. Hedefinize ulaşmak en basit anlatımla başarılabilir küçük adımlar atmak demektir. Planınızdaki her adımın üstesinden gelebileceğinize emin olmak nihai hedefinizi de başarabileceğiniz anlamına gelir.

8)Planın adımlarını gerçekleştirebileceğinize inanın.


Gerçekleştirebileceğiniz bir planınızın olması bunu yapacağınız anlamına gelmez. Genellikle bu planın uyması gereken başka taahhütlerimiz ve sınırlamalarımız olur. Bu nedenle planınızdaki adımları atmaktan sizi alıkoyabilecek engelleri düşünmeli ve bu konuda çalışmalısınız. Daha sonra ne olursa olsun planınızı yaşama geçirmek için çabalamalısınız.

9) Hedefinize ulaşma ihtimalinizin olduğuna inanın.


Hedefinize ulaşma ihtimalinin % 80’in üzerinde olduğuna inanmayı amaçlamalısınız. Gözünüzde nihai hedefinize ulaştığınızı canlandırmak ve sahip olduğunuz son şüpheleri de ortadan kaldırmak başarılı olacağınıza inanarak harekete geçmenizi sağlayacaktır.

Yazar: Nick Best