Çalışanların Yeni Sorumluluğu
Markayı yaşamak: Yeni trend bu. Bu defa konu salt pazarlama tarafını değil insan kaynaklarını ve çalışanları daha çok ilgilendiriyor.

Uygulama Amerika'da pek çok marka arasında gündeme alınmış durumda. Kısaca markayı yaşamanın tarifi şu: Firmalar artık çalışandan iş ve sosyal yaşamda kendi markasını kullanmasını tüketmesini tercih etmesini beklemekle kalmıyor markanın arkasında durduğu değerlere de sahip çıkmasını bekliyor.

Bugüne dek yaygın olan çalışanın marka sadakati anlayışını örneklersek Microsoft çalışanı toplantıya elinde iphone ile girmiyorken ya da Ford çalışanı Toyota kullanmıyorken bugün çalışandan artık sosyal sorumluluk uygulamalarına da sahip çıkması bekleniyor. Amerika'daki uygulamalara baktığımızda Bu sadakat çalışanın kendi inisiyatifiyle veya şirket prensipleri doğrultusunda yönlendirmeyle hatta bazen yaptırımlar doğrultusunda gelişebiliyor.

EVDE DE UYGULUYOR MU

Örneğin marka "yeşil" hareketini destekliyorsa ve üretim süreçlerinde doğayı kirletmemek adına gerekli tedbirleri alıyorsa aydınlatmada geri dönüşümlü ampuller kullanıyorsa çalışanının sosyal hayatında ailesiyle birlikte bu değerlere sahip çıkmasını bekliyor. Yani çalışan da evinde geri dönüşümlü ampul kullanıyor mu çöpleri geri dönüşümlüler ve plastikler olarak ayırıyor mu? Bunun ölçümlenmesi ve çalışan performans değerlendirme süreçlerine yansıtılması da sözkonusu. Nasıl ölçümleneceği nasıl takip edileceği sorusuna onlar da cevap arıyor. Türkiye'de bu tip uygulama var mı ben kişisel araştrımalarım sonucunda bir bilgiye ulaşamadım. Uygulamaya girse yasaklar ülkesiyiz diye protesto edebilecek duyarsız ve sorumsuz bireyler çıkar mı düşünmeden edemedim.

MODA RÜZGARI OFİSE KAÇSIN

Kadın giyiminde son birkaç sezondur devam eden kol ve omuz detaylarından sonra gündemde yaka detayları var. Profesyonel yaşamla çelişmeyen çok işinize yarayacak takip edilesi bir akım. Dikkati yüzünüze odaklamak bir yandan da güncel bir gardıroba sahip olmak için çok doğru bir hareket. İlham kaynağı olması için size birkaç örnek...

CEKET KURALLARI
Kol boylarına dikkat!
Hanımlar ceketlerle ilgili kurallar bizim için de var. Bilek kemiğinizi geçen kol boyları takımın tüm duruşunu bozduğu gibi sizin de etkinizi zayıflatıyor benden hatırlatması.

BEYLER İÇİN SİHİRLİ DEĞNEK: KRUVAZE CEKETLER

Bahar geldi vitrinler değişti o kadar çok kruvaze ceket hırka göreceksiniz ki önyargıları kırıp bu kesimle tanışmanın zamanıdır.

Kruvaze ceket kesimi bir klasik olmasına rağmen herkese hitap eden bir tarz değildir. Neden? Hem mutlaka iliklenerek kullanım gerektirir ki rahatına düşkün beyler için bu biraz zahmetlidir hem de ince bedenlerde şık dursa da kilolu beyler için biraz sıkıntılıdır. Özellikle gençler fazla olgun bulduklarını söylerler kruvaze ceketi.
Siz ceketinizi iliklemeye razıysanız ben size kruvaze ceketle de ince görünmenin sırrını verebilirim:

- Öncelikle ceketin iliklendiği yerin alçak kesim olması önemli yani daha göbek deliğinize yakın bir derin V kesimi avantajlı olur. Böylece yakalar sivrilir ve uzarken siz tıpkı mono ceketlerdeki gibi daha ince görünürsünüz.

- Bir de sadece 1 veya 2 düğme iliklensin kalanı dekoratif olsun ki ceket iki kat kumaşla potluk yapmasın. Hem de siz ilikleme esnasında yorulmayın!

Gördüğünüz gibi modada kuralları önyargıları kırmak hiç zor değil bir çözüm bulunur.

Bir soru bir cevap

Sigorta sektöründe çalışıyorum ince kıravatları beğeniyorum tavsiye eder misiniz?

Haklısınız kıravatlar inceldikçe inceldi yakalarla beraber. Ama 2 parmak kalınlığındaki kıravatlar geleneksel sektörler için fazla iddialı kalır. Siz en iyisi güncel ama daha klasik bir görüntüyle güven mesajını pekiştirmek için eni 6 cm olan kıravatlardan yana kullanın tercihinizi. Ne çok geniş ve demode ne çok dar ve podyumdan fırlamış bir görüntü olur.

AYIN YANLIŞ STİLİ
ALİ DEMİR / ÖSYM BAŞKANI


Malum icraat ve açıklamalarını zaten biliyoruz. Birazcık daha çağdaş bir giyim zevki olsaydı keşke. Podyum görüntüsü beklemiyoruz ama kahve tonları onunla uyum içinde olmadığı gibi ekose ceket ve şal desen kıravat da dinamik bir görüntü vermiyor.


Yazan : Suna Kabadayı