Disiplin İlizyonu
Barış Barış Yazıları - Disiplin Ve Gelişim - Disiplinin Kişilik Gelişimine Katkıları


Bir önceki yazıda hiyerarşi kültürünün ne olduğu üzerinde durduk. Bu yazıda ise kurumlarda çok sık görülen ve genellikle bahsettiğimiz kültürün etkisyle ortaya çıkan ve benim "disiplin ilizyonu" olarak adlandırdığım yazının etkilerinden bahsedilecek.

Disiplin ile ilgili birçok tanım yapmak mümkün ama çok kabaca "bir sosyal grupta otoritenin (anne baba müdür pir v.s.) uyulmasını istediği kurallar sistemi" olarak tanımlamak mümkün.

Hayatı kuralsızlık olarak tanımlayanlardan değilseniz disiplin gerekli ve sağlıklı bir kavram olarak göze çarpmalıdır.

Yukarıdaki cümleyi okuduktan sonra bir düşünün size biri disiplin dedğinde aklımıza olumlu imajlar mıoluşuyor. Hiç sanmam. Peki neden? Madem ki anarşist değiliz neden bu kelimden ürküyoruz.

Çünki disiplin bir çok sosyal yapıda (ev okul işeri v.s.) sorunları örtmekte bir şal gibi kullanılıyor da ondan.Otorite kendisi ile ilgili eleştiriyi disiplini sıkılaştırıp abartarak susturuyor.

Nasıl mı? Basit bir örnek

- Anne beni başka arkadaşlarımla karşılaştırma bundan hoşalnmıyorum.
- bunu aklına o mustafa sokuyo di mi. bundan sonra benden habersiz hiçbir arkadaşınla görüşmeyeceksin.

Nasıl harika bir çözüm. yorgan gitti kavga bitti dimi. peki arkadaşlarıyla görüşmesi tehlikeli idiyse neden daha önce yapabiliyordu?

Sadece ailede mi böyle? hani müdürünüze o bulduğu çözümün yanlış olduğunu sözylemiştiniz.

Son zamanlarda verdiğiniz kahve molaları göze batmaya başlamış olamsın sakın bi düşünün. birden önünüze her personel sadece saat 10;da 5 dakika mola verebilir yazısı geldi mi?

Bu ve benzeri hikayelerin ortak noktası şudur.Bir örgütteki dsiplin sistemini ortak verimliliği (genel anlamda) sağlamak için değil de mevcut sorunların üstünü örtmek için kullanılmaya başlandı mı orada dsisplin ilizyonu oluşur.

siz işi sıkı tutarsan bak böyle herşey motor gibi gider diye kendinizi avutursunuz. Bu arada oğlunuz mustafa gizli gizli buluşur ama size yalan söyler işçiniz kahve molası vermez ama kahveyi bilgisayar döker vesaire

çözüm? - o kurallar ne için konulduysa onun için uygulanmalı
- kendisine kural konan buna ne için uymak zorunda olduğunu bilmeli

Katı ve esneklikten uzak ve tutarsız disipli modelelri iflasa mahkumdur.