Sadece Başarmak mı
Barış Barış Yazıları - Kişisel Gelişim Yazıları - Kişisel Gelişimde Başarının Önemi

Sadece Başarmak (mı?)

Sadece ve sadece başarmak hepsi bu. Bir tünelin sonunu yakalamış olmak. Zafer kazanmış olmak. Ne kadar güzel duygular değil mi. Öyle mi gerçekten? Başarmak her zaman iyi mi? Oysaki herkes sizden bunu bekliyor. Siz de bu hedefe kitleniyorsunuz. Zihninizde zafer dakikalarının görüntüleri uçuşuyor. Bu rüyada hiçbir tehlike yok mu?

BAŞARININ DOĞASI

Başarı duygusu akademik anlamda özellikle içsel motivasyonun önemli bir kaynağı olarak görülmüştür. Hedefe ulaşma ferdin fıtratında olan bir duygu. Bu duygu sayesinde uzaya çıkıyor fabrika kuruyor akademisyen oluyor mahallenin en güzel kızını tavlıyoruz v.s. Bir tür meydan okuma hali.

Bununla beraber sosyal kabul ihtiyacımız da bizi başarılı olmaya doğru itiyor. Ortamın beğenilen üyesi olmak isteği bizleri bir şeyleri ortaya koymaya itiyor. Sokağa çıktığımızda aile toplantılarına katıldığımızda meslektaşlarla bir araya geldiğimizde beğeni dolu bakışların üzerimize dönmesi gururumuzu kabartıyor.

SOSYAL KABUL TUZAĞI
Başarı isteğinin temelindeki bu sosyal kabul ihtiyacı bazen son derece tehlikeli bir tuzak halini alıyor. Kabul görme isteği haddi aştığında çok sinsi bir girdap insanı uyuştura uyuştura içine çekiyor. Ben de yırtmalıyım duygusu yavaş yavaş hayatınızdaki her şeyin yerini almaya başlıyor. Birden nefes aldığınız her an sadece bir şeyler başarmaya çalışmaktan ibaret oluyor.

BAŞARMAK MI KÖTÜ BAŞARAMAMAK MI?
Tuzak bi kere kuruldu mu artık değerler sisteminizde başka hiçbir şey kalmıyor. Aile dostluk idealler v.s. değerlerin hepsi rafta tozlandırılmaya bırakılıyor. Sonuçta yaşamınızı çevreleyen tek şey yap ve başar kelimelerinden ibaret olunca bu hedefe ulaşmak da ulaşamamak da ayrı bir dert oluyor.

Başaramadınız mı yaşamınızı anlamlandıran tek değer elinizden uçup gidiyor. Geriye mutsuz kızgın küskün birini bırakıyor.
Başardıysanız ise üzerinize kibirden ibaret son derece çirkin bir elbise yapıştırıyor. Artık küçük dağların yaratıcısı siz oluyorsunuz. İstediniz ve başardınız çünkü. Başkaları yapamadı siz yaptınız. Peki şimdi elinizde ne var?

SİHİRLİ SÖZCÜK “DENGE”

Değerler sistemi daha dengeli olan bir kişi için başarmak dengenin son derece değerli bir parçası ama sadece bir parçası. Eğer ruha huzur vermekse amaç yaşamda başarmanın yanına başka ihtiyaçları da serpiştirmek gerekiyor. Yoksa yönünü şaşırmış gemi gibi nereye çarpsanız zarar veren o da olmazsa kendini batıran bir gemiye dönmek de var işin içinde.