Kendinizi Motive Etmeye Hazır mısınız
Kendimizi Nasıl Motive Ederiz - Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalı

Çoğu zaman geçmişte yaşamış veya şu an yaşamakta olduğumuz birçok faktörden dolayı (yetiştirilme şekli veya sosyal çevre) “yapmanız gerekenleri” yapamaz hareketsizlik anlamına gelen “atalete” düşeriz. Ve bunu bütün hayatımıza yansıtırız.

Mesela işinde başarısız veya mutsuz olan bir kişi bunu hayatının her alanında hisseder. Çünkü kişi yaşadığı her olumlu veya olumsuz koşulu genelleştirir. Oysaki yaşanan her durum veya olay kendi içinde bağımsızdır. Bunu genelleştiriyor olmak kişinin yaşadıklarına bahaneler bulmasını kolaylaştırır.

Unutmayın ki sizin hayatınızda istediklerinize ulaşmak için daha fazla bahanelere ihtiyacınız yok. Dış faktörleriniz her ne olursa olsun sizin bu “eylemsizlik” halinden çıkmanız gerekir. Bunun içinde kurumunuzun sizi motive etmesini beklemek yerine önce sizin kendinizi motive edebilmeniz gereklidir. Özellikle de kendi içinde rekabetin çok arttığı ve durumu idare etmeye çalıştığınız işlerinizde buna çok ihtiyaç var.

Nedir bu motivasyon?
Bir işi başarmak veya yapmak için bizi harekete geçiren besleyici güçtür. Yani bir işe başlamanızı ve devam ettirmenizi sağlayan “içsel güdü”. Kişinin gelişimine hız kazandırmasının yanında konu üzerinde konsantrasyon kolaylığı da sağlar.

Nasıl motive oluruz?
Öncelikle çalışma arkadaşlarınızla olan diyaloglarınızda kullandığınız cümlelerin daha yapıcı ve olumlu olmasına özen gösterin. Bu sizin hem daha olumlu bir ortamında çalışmanızı hem de size ve çalışma arkadaşlarınıza motivasyon sağlar.

Çalışma ortamınızı “sürekli öğrenim platformu” olarak görmeye çalışın. Bu platformda başarı yanında başarısızlıklara da ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü her bir başarısızlık başarıdan daha öğreticidir. Ancak geçmişteki başarısızlıklarınızı takılıp hata yapma ve kaybetme korkusuyla riske girmekten kaçıyorsanız istediğiniz noktaya ulaşmada daha çok beklemeniz gerekecek.

Bu yüzden başkalarının size hatalarınızı söylemeden önce kendinizle yüzleşin. Yaptığınız hatalardan ders çıkarın ve düzeltmeye başlayın. Unutmayın ki gayret edip başarmak hiçbir şey yapmıyor olmaktan daha iyidir. Hayallerinizi ancak ve ancak siz gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içinde hedefinize odaklanmalı inanmalı ve cesur olmalısınız. Her zaman nereden nereye geldiğinize bakın. Ve gitmek istediğiniz yöne doğru…

İşiniz ve kendinizle ilgili bir takım bahaneler bulmayı ve mazeretler üretmeyi bırakın. Sürekli olumsuzu düşünerek veya kendinizi en kötüsüne hazırlayarak bir yere ulaşamazsınız. Bu size mevcut konumunuzu korumaktan başka bir şey sağlamaz. Geçmiş tecrübelere ve yaşanmışlıklara karşı inatçı olup daha fazla fikir üretin. Size söylenen “hayır” cevabını kabul etmeyin.

Başarılarınızı başkalarının takdir ve değerlendirmelerine dayanarak değil hedefinizle kıyaslayarak ölçün. Bu kıyaslamayı da sizin motivasyonunuzu besleyen ana kaynak olarak kullanın.

alıntıdır