Öğrenci ve yeni mezunlar nasıl özgeçmiş hazırlamalı

Öğrenciler ve yeni mezunlar özgeçmişlerini hazırlarken genellikle ne yazmaları gerektiğinden emin olamazlarAncak eğer özgeçmiş hazırlamanın amacını anlıyorsanız bu o kadar korkutucu olmamalı. Özgeçmiş işi almanızı sağlayacak ya da hayat hikayenizi anlatacak bir yazı değildir. Bir özgeçmişin amacı okuyanda ilgi yaratmak ve görüşmeye çağrılmanızı sağlamaktır; ona şu soruyu sordurmalıdır: "Bu aday şirketime bir değer katabilir mi?"

Eğer özgeçmiş yazınızda bu sorunun cevabını verebiliyorsanız işverenler sizinle tanışmak isteyecektir. Şirkete katabileceğiniz değeri göstermek için potansiyel işverenin ne aradığını da bilmeniz gerekiyor.

İnsan Kaynakları uzmanı Louise Fletcher'ın önerilerine göre öncelikle ilginizi çeken ilanlara göz atın. Genellikle istenen özelliklere dikkat edin. Mümkünse bir İnsan Kaynakları uzmanıyla görüşüp işe alırken nelere dikkat ettiklerini öğrenin. İlgilendiğiniz sektörle ilgili yayınları ve gelişmeleri takip edin. Böylece işveren için nelerin önemli olduğunu görüp özgeçmişinizi bu konulara göre yönlendirebilirsiniz.

Birçok öğrenci ya da yeni mezun ilgi çekici bir özgeçmiş yaratmak için yeterli deneyimlerinin olmamasını bir eksiklik olarak görüyorlar. Ancak fazla endişelenmenize gerek yok. Staj deneyimleriniz gönüllü çalışmalarınız okul kulübü çalışmalarında yaptıklarınız gibi geçmiş deneyimlerinizi düşündükçe aslında konuşacak çok şeyiniz olduğunu göreceksiniz. Önemli olan şirkete değer katmanızı sağlayacak özelliklerinizi ve yeteneklerinizi öne çıkarmaktır. Özgeçmişinizde deneyimleriniz yetenekleriniz gibi size ait konulara yer verebileceğiniz gibi aşağıdaki başlıklara da dikkat etmelisiniz.
Olumlu kişisel özellikleriniz

Teknik ve bilgisayar bilgileriniz
İlgilendiğiniz uzmanlıkla ilgili aldığınız kurslar ya da katıldığınız seminerler

Eğitim bilgileriniz

Kısa dönem ya da staj deneyimleriniz
Diğer başarılarınız; dizayn ödülü yarışmalardaki dereceleriniz gibi...
İş deneyimi (ilgilendiğiniz pozisyonla ilgiliyse ücretsiz çalıştığınız işlere yer verebilirsiniz).

Gözden kaçmaması gereken bir diğer unsursa özgeçmişin dizaynı. Birçoğumuz buna dikkat etmesek de içeriği kadar bir özgeçmişin dizaynı da çok önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki özgeçmişinizin dikkat çekmek için tam 20 saniyesi var. Özgeçmişinizin dizaynı ve yapısı için kitaplardan ve internetten yararlanabilirsiniz.

Özgeçmişinizi hazırlarken yazının başında da belirttiğimiz gibi okuyan kişinin amacını göz önüne alın: "Bu aday şirketime bir değer katabilir mi?" Eğer ilgili yeteneklerinizi kişisel özelliklerinizi ve başarılarınızı öne çıkarabilirseniz özgeçmişiniz doğru kapıları açacak görüşmeye çağrılmanızı sağlayacaktır.