özgüven güneşi - kendini geliştirme - özeleştiri - kendinden yana olmak

Özgüveninize gölge düşüren şeylerden başta geleni geçmişiniz ve izini silemediğiniz hatalarınızdır. Hepimizin “hata” olarak nitelendirdikleri vardır. Peki hata sizin için tam olarak ne demek? Başarısız olmak mı? Yanlış insanlarla birlikte olmak ve ya bir şeyleri yanlış yapmak mı? Siz hatayı ne olarak nitelendirirseniz nitelendirin bunda anlamanız gereken tek bir nokta var. Elinizden gelenin en iyisiydi! O zamanki gereksinim ve farkındalığınızın sınırları içinde verebileceğiniz en iyi kararı verdiniz. O kadar. Bizler bir şeyi hata olarak adlandırıyorsak şuan o anki düşüncelerimize göre daha geniş bakış açılı ve deneyimli olduğumuz içindir.

Gül bahçesindeki güzel kokuları duyamıyorsan kusuru gönlünde ve burnunda ara. / Hz. Mevlana

Hatalar üzerine değinilmesi gereken diğer bir konu da bunu sürekli zihninizde canlandırıp özgüveninizi zedelemektir. Ne yapmış olursanız olun onun bedelini zaten ödediniz ve deneyim edindiniz daha da güçlendiniz. Okuduğum bir kitapta eski bir kızılderili kabilesinin bir duası aklıma kazınmıştı; Her gün hata yapmalarına izin vermesi için Tanrı’ya dua ediyorlardı. Hataların onları daha da güçlendirdiğinin farkındalardı ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirmişlerdi! Biz neden fark etmeyelim?

ELEŞTİREN İÇ SES


Bir işin üstesinden gelemediğiniz zamanlar kendinize “beceriksiz” dediğiniz oldu mu? Ve ya buna benzer bir örneğiniz var mı? Bravo! Eleştiren iç sesinizi yakaladınız. Şimdi yapmanız gereken onu etkisiz hale getirmek sıvayın kolları.

Eleştiren iç sesin özgüveninizi düşürmede payı çok büyüktür. Size hak etmediğiniz yakıştırmalar yapar sizi başkalarıyla kıyaslar. Aşırı genelleme yaparak ufacık bir şeyi gözünüzde büyütür ve kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Güzel bir iş çıkardıysanız bunun içinde ufacık bir kusur bulur ve yaptığınız iş size yetersiz gibi görünür. Bu gibi durumlarda onu fark edin ve o an size hissettirdiği her ne var ise bundan kurtulun. Onun kırıcı sözleri yerine kendi olumlu sözlerinizi kullanın bir süre sonra etkisiz kaldığını göreceksiniz. Sizin karşınızda hiçbir şey duramaz.

Öncelikle belirtmek istediğim şey zaman kavramında geçmişin ve geleceğin olmadığıdır. Geçmiş zamanda değil beyinde kalan andır. Takvim ve saati kullanmak sadece hayatı kolaylaştırır. Lâkin siz beyin takviminizin geçmişini kullanıyorsanız bu sizi şimdiki zamandan bile geri bırakacaktır.

Geleceğe odaklı planlarla dolu bir yaşantınız olabilir. Geleceğe programlı olmak onu daha güzel kılabilir fakat bu sizin “şimdiki zamanınızı” çalmasın. Planlarınızı yapın fakat yaşadığınız hayatı dolu dolu geçirin güzel günler yarınlarda değil tam şu anda olsun. Zaten güzel geleceğin sırrı şimdiki zamandan en fazla verimi almaktan geçer.

Kendinizden yana olun

Yüksek bir özgüven yetiştirmek istiyorsanız kendinize öncelik tanıyın. Fikirleriniz düşünceleriniz ve yaptıklarınız ne olursa olsun değerlidir. Sizde bunu kavrayın ve başkalarının fikrinden önce kendinizinkine önem verin. Yaratıcılığın ve özgünlüğün anahtarı budur. Başkaları tarafından düşüncelerinizin çürütülmesine izin vermeyin. Bu sizi hataya götürecek bile olsa sizin için en iyisidir. Tarih boyunca en büyük başarıların ardında çılgın ve benimsenmemiş fikirler yatmıştır. Onlar kimseye kulak asmamışlardı yollarından kimse alıkoyamamıştı. Sizde milyonlarca insandan farklı olabilirsiniz.

Dişlerinin arasında olmasına rağmen bazen kendi diline bile hakim olamıyorsan başkalarının söylediklerini önemsememelisin. / Benjamin Franklin.

FARKLILIKLAR VE YENİLİKLER


Yaptığınız her yenilik hayatınıza farklı bir renk katar. Daha yaratıcı olmanızı ve farklı insanlar tanımanızı sağlar. Zengin bir kişiliğiniz olmasını istiyorsanız yeniliklere açık olmalısınız. Güncellenmeyen ve parçaları yenilenmeyen bir bilgisayarın yüksek niteliklere sahip olmasını bekleyemeyiz değil mi? Aksine ömrü çok kısadır.

Her zaman her zaman yapmış olduğunuz şeyi yaparsanız; her zaman sahip olduğunuz şeye sahip olursunuz.

Yeniden doğan ve daha çok ışık saçan özgüven güneşiniz için hepinize yüreğimden GÜNAYDIN diyorum. Yaşamınıza saçtığınız ışığınız daim olsun.

Sevgilerimle..

Yazan : Mustafa ÖZGÜL