Kişisel Gelişim İle İlgli yazılar - Kendimize Nasıl Davranmalıyız


Bugün deniz kenarındaki çay bahçesinde oturmuş söylediğim çayın gelmesini bekliyordum. Yaklaşık iki yıldır tanıdığım ve şimdilerde ikinci iş olarak çay bahçesinde servise yardım eden beyefendi çoğu zaman olduğu gibi sinirliydi. Ben çayımla birlikte böreğimi yiyip denizin ve güneşin keyfini çıkarmayı seçtim ve çevremdeki insanların enerjilerine kendimi kapamadan o an kendime odaklanmak istedim ve bir süre bunun keyfini çıkardım. Çayım bitmiş bilinçli nefesler alarak denizi seyrederken bir hanım geldi ve boş masa olmadığı için yanıma oturup oturamayacağını sordu. Ben de onu buyur ettim. Benimle göz teması kurmaya ve iletişim kurmaya hevesli görünüyordu. O an kendimle olmak istediğimden denizi seyretmeye devam ettim.

Daha sonra bahsettiğim sinirli beyden bir çay istedi ama beyefendi bu isteği duymasına rağmen kadına duyduğuna ve çayı getireceğine dair bir geri bildirimde bulunmadı. Kadın duruma biraz bozuldu ama duygusunu ifade etmedi. Çayı bir iki dakika içinde geldi ve zaten gergin olan adama sular ne zaman gelecek diye sordu ve su kesintisi ile ilgili de söylenmeye başladı. Adam daha da sinirlenerek kadına bana bir şey sormayın gerginim diye bağırdı. Bense bu arada paramı ödeyip gitme vaktimin geldiğini fark edip nazikçe oradan ayrıldım. Oradan ayrılarak kendimi onurlandırdım ve keyifli bir yürüyüşe başladım.

Yukarıda anlattığım adam belli bir siyasi görüşün sıkı taraftarı ve bu konuda yazılar da yazıyor. Dünyada ve Türkiye’de olan olayları haksızlık olarak görüyor ve boş yere acı çektiğini düşündüğü insanları her söylemiyle savunuyor. Kendi yaşamında da pek çok haksızlığa uğradığını daimi bir şekilde anlatıyor sinirleniyor ve haksızlığa uğramış insanlar için var gücüyle savaşıyor. Yaşamdan nefret ediyor ve her şeye söyleniyor. Sadece güzel doğa fotoğrafları çektiğinde dışarıdaki güzellikten etkilenip keyifle o fotoğrafları insanlara gösteriyor.

Bu adam dünya nüfusunun çoğu gibi dünyada yaşanan ayrılık( Dualite) bilincine örnek teşkil eder nitelikte aslında. Olmasını istediği gibi bir hayatı yaşayamadığı için başkalarını devleti sistemi kısaca her şeyi suçlayarak yaşıyor. Tüm bu sinirlendiği keskin bir şekilde yargıladığı şeylerin kendine karşı hissettikleri olduğunun farkında değil. Bunun farkına varabilmesi için yaşamını kendisinin yarattığının sorumluluğunu alması gerekli ama bu zor iş. Başkalarını suçlamak ise işin kolayı ama bana sorarsanız bütün karmaşanın ve mutsuzluğun oluşmasının sebebi. Sorumluluk alıp kendini onurlandırsa kendine sahip çıksa değersizlik duygusundan kaynaklanan haksızlığa uğramışlık hissi de bitecek. Kendisine haksızlık edenin kendisini onurlandırmayanın kendisi olduğu anlayışına kavuşacak. Sürekli ödün verdiğine kızıp başka insanları azarlaması yani başkalarından çalması gerekmeyecek. Fotoğraflarda gördüğü güzelliğin kendi güzelliği olduğunun farkına varacak. Haksızlığa uğramışlığını yansıtan deneyimleri sona erecek ve yaşamdan aldığı yansımalar kendini onurlandırdıkça güzelleşecek.

Suların kesik olmasına kızan hanıma gelecek olursak insanlarla bir şeylerden şikâyetçi olmak için sürekli iletişim kurma isteğindeydi ve sonuçta diğer adam tarafından azarlandı. Benimle de aynı temasa geçmek istedi ama ben o an temasta olmayı seçmedim. Yaşama dair kabul edemediği tarafları anlatıp sızlanarak aslında çözümsüzlükten besleniyordu. Yakaladığı insanı söylenmeleriyle bayarak enerjisini tüketiyordu. Kendi içinde çözümsüzlükleriyle meşgul olduğundan adamın sinirli olduğunu umursamadan yangına körükle gidiyordu. Basbayağı karşısındaki insandan besleniyordu ama farkında bile değildi. Pek çok insan kabul etmese de söylenmekten sızlanmaktan çözümsüzlükten beslenir. Aslında niyetleri bir çözüm bulmak değildir sorunların olması yaşamı anlamlı kılar onlar için. Yaşama ve kendine teslim olup çözümü istese hemen oracıkta çözümün onu beklediğini fark eder. Hatta sorun diye gördüğü şeyin aslında sorun olmadığını fark eder. Kendini ve yaşamı onurlandırsa teslim olsa huzur içinde bir yaşamın onun hazır olmasını beklediğini görür.

Bana gelince; önceden olsa adama ve kadına sinirlenir ve kafa dinlemek için gittiğim yerde bana saygısızlık ettiklerini düşünürdüm. Kadının konuşma isteğini ise kırılmasın ayıp olmasın diye geri çevirmez ve istemeden anladığım kadarıyla da ona rehberlik yapmaya çalışırdım. Önceki deneyimlerimden kendime saygısızlık edenin kendim olduğu gerçeğini anlamış olmamdan dolayı ve kendine sahip çıkmanın kıymetini sert deneyimlerle öğrenmiş olmamdan dolayı bugün kendimi onurlandırdım ve ne yaşamak istediğime kendim karar verdim. İnsanları kırmama duygusu kendiniz de kırılmak istemiyorsanız iş başında olur. İnsanlardan belli beklentileriniz ve hesaplarınız vardır. Bu duyguya başkalarını onurlandırmak ya da saygı duymak demek yanlış olur çünkü içinde beklentilerinizin karşılanmasına dair sürüyle duygu vardır. Bugün kimse benim tarafımdan kırılmadı hoş kırılsalar da pek umurumda olmazdı galiba ..) Farkında olmadıkları için birbirlerinden çalarak birbirlerini kırdılar. Üstelik ne olup bittiğini hiç anlamadılar ve hikâyelerini yaşamaya devam ettiler.

Bütün bu olup biteni nasıl mı gördüm? Bu duyguların hepsini yaşadım da ondan. Bütün bunları geride bırakmak için bu kısır döngüden çıkmak için dışarıdan beslendiğiniz taraflarınızı görüp içinize alma cesareti gerekiyor beklentilerinizi ve neden kırılmak istemediğinizi niye bir şeylere karşı durduğunuzu fark etmeniz gerekiyor.

Başkalarının istediği gibi biri olmak zorunda değilsiniz kendi sesinize kulak verin ve o anı nasıl deneyimlemek istediğinize siz karar verin. Kendinizi onurlandırın onurlandıramıyorsanız da nedenlerini fark edin ve o parçalarınızla bütünleşin. Kendinizi onurlandırdığınızda her şeyi de oldukları haliyle onurlandırmış olursunuz. Neyi nasıl seçeceğinizi de siz belirlemiş olursunuz. Sizin kendinizi onurlandırmanızdan istediğiniz gibi yaşamanızdan rahatsızlık duyanlar olursa da onları kendileriyle baş başa bırakarak kendilerine bakmalarını sağlamış olursunuz. Size kızarlar belki saldırırlar çünkü beslendikleri ve beklentilerinin olduğu alan yok olmuştur. O ana kadar sizi içlerinde yargılıyor olsalar da beslendikleri için tam tersi bir tutumla yakın davranmış bile olabilirler. Siz beslemeyi bırakınca saldırıya geçip geçmişte sizi yargılamış oldukları taraflar da ortaya dökülüverebilir. Deneyimlerimden bildiğim üzere bunların hepsi olabilir. İşte asıl o ana kadar dürüst olmamak beklentilere yönelik davranmak onurlandırmamaktır. Saygı duymamaktır.

Siz kendinizi onurlandırırken aynı zamanda hizmet etmek amacında olmadan başkalarına hizmet etmiş olursunuz. Siz özgürleşince sözleriniz değil davranışlarınız oluş haliniz örnek olur insanlara. Üstelik içinde örnek olma isteği olmadan.

Kendinize değer verin kendinizi onurlandırın. İşte o zaman özgürce yaşayabilirsiniz.

huzur ve ışık ile.