Kişisel Gelişimin Kuralları - Kişisel Gelişimin Temel Kavramları - Kişisel Gelişimde 14 Temel Kavram

KİŞİSEL GELİŞİMLE İLGİLİ ON DÖRT TEMEL KAVRAM

1. Sürekli öğrenme: yaşam boyu kişisel gelişimi kendinize sorumluluk edinin unutmayın ki hayatın her alanında başarının sırrı kişisel gelişimdir ve bu sizin en değerli hazinenizdir.

2. Pozitif olun: Değiştirilemeyecek olanı kabul ederek her şeyin olumlu tarafını bulun ve olumlu sonuç için ne yapılması gerekeni yapın. Şartların durumunuzu belirlemesine izin vermeyin sizin durumunuz sonuçları yönlendirsin. Gülümseyin ve olumlu bir tutum edinmenize yardımcı olması için mizahtan yararlanın ve bunu insanlarla paylaşın.

3. Kişisel mükemmellik: Yaptığınız her şeyin en iyisini yapmak için çaba gösterin. Eğer yaptığınız şey yapmaya değiyorsa iyi yapmaya da değer. Sadece üstün sonuçlar elde etmek için değil aynı zamanda başarısızlığa uğradığınızda keşke daha fazla didinseydim demek yerine pozitif kalabilmek için. Mükemmelinizi yakalamak için güvenli minimum riskli patikaları izlemek yerine yaratıcı olmaya bakın.

4. Dürüstlük: Yaptığınız her şeyde doğruluk ve dürüstlüğünüzü koruyun. Güven ve başkaları tarafından saygı görmek kazanılması zor şeylerdir ancak küçücük bir yalanla kalıcı olarak kaybedilebilir. Dürüstlüğün en temel değerlerinizden biri olduğunu düşünün ve ne pahasına olursa olsun ona bağlı kalın.

5. Kendinizi bilin: Siz güçlü ve zayıf yönlerinizle benzersiz bir bireysiniz diğerleri de öyle. Başarılı bir insanın farkı güçlü yanlarını artırmış zayıf yanlarını da belirlemiş olmasından gelir ki böylece öğrenme ve uygulama yoluyla bu alanları geliştirebilsin. Kendinizi başka insanlarla kıyaslamadan kabullenin dikkatle bakarsanız kendinizle ilgili gurur duyacağınız ve müteşekkir olacağınız pek çok şey bulursunuz.

6. Yaşadığınız Anın Kıymetini Bilin: mutluluğu şimdiki zamanda arayın etrafınızdaki basit şeylerde bile örneğin; doğada iyi bir konuşmada ya da iyi bir yemekte. Geçmişe veya geleceğe takılı kalma sizden bugünü çalar. Bunu destekleyecek tekniklerden bazıları şunlar olabilir; doğayla iç içe olmak ve derin düşünme(meditasyon).
7. İyi İletişim: insanlarla iyi iletişim kurmayı öğrenmek önemli bir hünerdir ki bu iyi konuşmayı iyi yazmayı iyi dinlemeyi ve beden dilini içerir. Neredeyse herkes bu becerilerini geliştirilmesi gereken alanlar bulur ve bu sürekli bir dikkat gerektirir. İyi bir dinleyici olmak gelişmeyi istemeniz gereken en önemli alanlardan biridir insanlara karşı samimi bir ilgi duyun bu harikalar yaratacaktır.

8. Hataları Kucaklayın: Hatalar kişisel gelişimim ön koşuludur; cesaret ve başarı ya da güvende ve ortalama olma arasında bir seçim yapmak zorundasınız. Hatalar siz onları tekrarlamadığınız sürece öğrenmek deneyim edinmek için birer fırsattır. Eğer başarısızlığınızdan bir şey öğrendiyseniz sırtınızı sıvazlayabilirsiniz. Bunu aynı şekilde diğer insanların hataları için de uygulayın bu anlayışla onları da bağışlayın.

9. Değişimi Kucaklayın: Değişim yaşamın sürekli bir parçası kişisel gelişim ve başarının tamamlayıcısı ayrılmaz bir parçasıdır. Değişime karşı heyecan duyun ve değişime karşı açık ve olumlu olun. Olumlu değişimin başlatıcısı olarak bir lider olun. Değişimden korkuyorsanız kişisel gelişimden korkuyorsunuz demektir ki kendini geliştirme kendini değiştirmektir.

10. Değerinizi Arttırın: Kişisel gelişim kendi kendine bir aktivite değildir ilişkilerinizden tutun da iş hayatınıza ve kariyerinize kadar insanların gözünde değerinizi arttırır. Birçok insan başkalarını değiştirmeye odaklanır ki bu insanın kendine değiştirmesi kadar zordur. Kendinizi içsel olarak değiştirerek dışsal bir fark yaratın.

11. Verici Olun: Verici şefkatli sevgi dolu ama hep mütevazı olmaya çaba gösterin bilin ki herkes verdiğini alır. Bu yaşamda mutluluğa ermenin bir sırrıdır.

12. Denge: Hayatın her alanında dengeyi arayın aile hayatınızda ilişkilerinizde kariyerinizde işinizde sağlığınızda eğlencenizde ve maneviyatınızda.

13. Şükran Duyun: Hayat bize sunulmuş bir hediye ve fırsattır bunun için müteşekkir olun. Eğer manevi bir inancınız varsa öğretilerin temel ilkelerini takip edin ve onları olduğunuz şeyin bir parçası yapın.

14. Sizi Heyecanlandıran Şeyleri Bulun: hayatta sizi heyecanlandıran şeyleri bulun ve onlarla oynayın. Sizi heyecanlandıran ve motive eden şeyleri kucaklamanız başarıya ve mutluluğa daha çabuk yaklaşmanızı sağlar ve oraya varmanız için gereken şeyleri yakınınıza çeker. Bu tutum yukarıdaki diğer bütün ilkeleri destekleyecek ve birleştirecektir.