insanın başkalarını eleştirmesi - kendine bakması ile ilgili söz - kişisel gelişim yazıları - mutlu olmak - sinirlenmemek için napılır

Hayata Güzel BakmakMutlu Olmak İçin neler mi yapmak lazım aslında gülümsemek yeterli her durumda ve sinirlenmemek. Neyse kişisel gelişim yazılarımıza paylaşmaya devam ediyoruz arkadaşlar bugün size iyimserliğe dair bir paylaşımımızı sunuyoruz.

İYİMSERLİK ANDI

Kendine söz ver:
Güçlü olacağına ve akıl huzurunu hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyeceğine;

Karşılaştığın insanlarla sağlık mutluluk ve bolluk konuşacağına;
Arkadaşlarına onlarda özel bir şey olduğunu hissettireceğine;
Her olayın aydınlık yanını göreceğine ve optimist olacağına;
Hep en iyiyi düşüneceğine en iyi için çalışacağına ve en iyinin geçekleşmesini umacağına;

Başkalarının başarılarına da kendi başarına sevindiğin kadar sevineceğine;

Geçmişte olan hataları unutacağına ve gelecekteki başarıları görmeye odaklanacağına

Her zaman neşeli bir yüz ifadesi taşımaya çalışacağına ve karşılaştığın her canlıya bir gülümseme sunacağına;

Kendini geliştirmek için çok zaman ayıracağından başkalarını eleştirmeye zamanın kalmayacağına;

Endişelenmeyecek kadar geniş kızmayacak kadar asil korkmayacak kadar cesur ve sorunların varoluşuna izin verebilecek kadar mutlu olacağına söz ver.

Kafanız mı karışık… Nedeni kararsızlığınızın çizmeyi çoktan aşması olabilir. Çoktan seçmeli bir hayatta seçenekler arasında gidip gelirken bir yandan da pek çok fırsatı kaçırıyoruz. Oysa denklem net: “kararsızlık = yararsızlık“… Alışverişe çıktığımız zaman hep ikilemde kalıyoruz sosyal hayatımız ise sırf son noktayı koyamadığımız için kör topal ilerliyor. Kararsızlığımız biraz çizmeyi aşmaya başlamadı mı?

İnsanın kararsız kalması ne kadar da zor. Yolunu kaybetmiş gibi oradan oraya savrulur hayatına bir yön çizemez. Çoktan seçmeli hayatta onun cevabı a b c d ve e seçeneklerinden hiçbiridir. Kararsızlık insanın içini acıtır azap çektirir pişmanlık yaşatır. Yıllar geçse de hep elinden kayıp giden fırsatları düşünür. Ne yazık ki birçoğumuz şimdilerde böyleyiz. Dönem dönem kararsızlıklar yaşıyoruz yapmamız gerekenleri hep öteliyoruz. Alışverişte çocuklarımızı yetiştirirken kısacası sosyal yaşantımızı sekteye uğratacak şekilde kararsızlığımızla baş başa kalmış durumdayız. Tamam bir parça kararsızlık güzel. En azından aceleci kararlar vermemizi engeller ama dediğimiz gibi bu kararsızlığın sadece bir parçası. Her durum karşısında “Bir türlü karar veremiyorum. Eyvah şimdi nasıl karar vereceğim?” diyorsanız çağımızın hastalığı kararsızlığın nedenlerini ve çözüm yollarını açıklıyoruz.

HER ŞEY ÇOCUKLUKTA BAŞLIYOR

Kararsızlığımız aslında hep çocuklukta yaşadığımız olaylarla bağlantılı. Çünkü çocuklar kendi başlarına hareket etmeye kafası karışıkbaşladıkları andan itibaren seçim sürecine giriyor. İşte tam da bu dönemde anne-babalara büyük görev düşüyor. Çocuklara seçim yapabilme özgürlüğü vermeleri gerekiyor. Psikolog Doktor Ferahim Yeşilyurt “‘Sen bilmezsin. Ben senin yerine karar veririm’ demek çocuğun karar verme davranışının gelişimini sekteye uğratır. Çocukluktan beri hangi yemeği ne kadar yiyebileceğinin kararı kendisine bırakılmayan bir kişi yetişkin olduğu zaman nasıl karar verebilir ki? Böyle bir ortamda büyüyen kişiler çoğunlukla kararsızlıkyaşar önemli kararları bile bir büyüğüne bırakır kendisi yerine kararları bir başkasının vermesini bekler” diyor.

SEÇENEKLER DÜNYASINDA İŞLER ZOR


Neden kararsız kalıyoruz ve bu durum son zamanlarda herkeste sık rastlanılıyor? İngiltere’deki Bristol Üniversitesi’nden Sosyoloji Profesörü Harriet Bradley’e göre bu durumun tek sorumlusu günümüzdeki seçenekler dünyası. Bu kadar seçeneğin karşısında kafamız karışıyor. Sonsuz seçenekler karşısında hep yenilikleri yakalamanın peşindeyiz. Tamam Bradley’in dediği gibi kişisel özgürlüklerimiz genişliyor ama bu seçenekler bizi seçim yapmaya ve sorumluluk almaya zorladığı için stres ve kaygı oluşturuyor. Stresin ve kaygının birleşimi de bizi kararsızlığa sevk ediyor. Kuşkusuz tüketim toplumuna dönüşmemiz de kararsızlığımızda kilit rol oynuyor.

KARARSIZ KALMAMIZIN NEDENLERİ

Özgüven eksikliği
“Hayır” diyememe
“Başkaları ne der?” korkusu
Yetiştiriliş tarzı
Gelecek kaygısı
Bedel ödemekten korkma
Sorumluluktan kaçma..