Kariyer Yazıları - Gelişim Yazıları - Gelişim sorunları

Zeki çalışkan birçok insan iş hayatının başında önyargılara takılıyor. Bu önyargılar geçerli anlayış ve alışkanlıklar parlak bir kariyere giden yolu tıkıyor. İşte genç insanları ya da iş yeri değiştirenleri kariyerinde engelleyen 10 temel takıntı.


1- Bu işyerinde motivasyon yok!

· Sen kendi kendini başarıya motive edemezsen bunu kimse başaramaz.

· Başkalarından motivasyon beklemeden önce sen işini elinden geldiğince iyi yapmaya çalış.

· Bozulan moralini düzeltmeyi başkasına bırakma. Kendini en iyi ancak sen tanıyabilirsin. Kırılan kalbini yine sen tamir etmeye bak. Verimli çalışmak için başkasından rica minnet bekleme.

· Unutma motivasyonun Türkçe si yönlendirmek ve güldürmektir. Kendini bir koyun yerine koyma.

2- İş arkadaşlarım hiçbir şey bilmiyor.

· Devir ekip çalışması devri. Sen kendini yabancı dilinle ve diplomanla belki bir yıldız olarak görebilirsin ama tek başına ulaşacağın başarıların sayısı çok kısıtlı olacak. İşteki sorunlar dahi de olsa tek bir kişinin üstesinden gelemeyeceği kadar karmaşıktır. Arkadaşların sana sen onlara muhtaçsın. Ofis-boy Hüseyinin bile gönlünü etmek sevgisini kazanmak zorundasın.

3- Bu kadar paraya bu kadar çalışılır!

· İşte bir numaralı kariyer katili eleman sloganı. Ücretin gerçekten düşük olabilir. Ancak sen verimini düşürdüğünde işyeri çok az zarar görür.

· Esas zararı sen kendin görürsün. Bu kısır döngüye bir kez girdin mi çıkman çok zor olabilir. Vitesi bilerek kendi potansiyelinin altına düşürdüğünde beyin hücrelerinin suyu çekilir. Gençliğin dinamizmini kaybeden ve bir erken emekli adayı gibi olursun. Sen elinden geleni yaptığında kıymetini bugün anlamıyorlarsa yarin muhakkak anlarlar.

· Burada değerin bilinmiyorsa başka bir yerde bilinir.

4- Diplomaya aldıktan sonra da mı okuyacağız. Bu kadar bilgi bana yeter.


· Tam ağza biber koyulacak bir söz. Tüm koşulların hızla değiştiği bir ortamda yenilikleri izlemediğin takdirde geride kalırsın.

5- Müdürüm beni anlamıyor.
Şef de nedense bana taktı.
· Müdürün işi başından aşkın. Seni anlamaya pek vakti yok. Zaten onun da kendine göre kırk tane sorunu var. Başka bir işyerine gitsen de durum pek farklı olmayacak zaten. Kendi işini üretimini ve yaratıcılığını masanın üstüne koyduğunda herkes seni bal gibi anlar. Ağlayıp sızlamak sürekli bahane ve mazeret üretmek sana hiçbir şey kazandırmaz.

6- Ben tek başıma ne yapabilirim ki. Zaten kimse yeni bir şey üretmiyor.


· Sorunlara zorluklara hemen teslim olma. Her sorunun muhakkak bir çözüm yolu vardır. Düşündükçe sen de bir çıkış yolu bulabilirsin. Araziye uyup böyle gelmiş böyle gider dersen ilerideki masadaki dinozor dan bir farkın kalmaz.

7- Bu işi hiç mi hiç sevmiyorum!

· Eskilerin dediği gibi Aşk olmadan meşk olmaz. Sen işini sevmiyorsan işin de seni sevmez. İşine sarılmadığın takdirde kariyer merdiveninde yükselmek hayal olur. Çünkü işteki yaratıcılık ve yüksek performans ancak gönüllü çalışıldığı takdirde ortaya çıkar. Beyin ancak yürekten güç alıyorsa bir şeyler üretebilir.

8- Yarın kendime yeni bir çalışma programı hazırlayacağım.

· Babanın yıllardır söylediği gibi bugün başlanmayan bir işe yarın da başlanmaz. Yarın dedikçe günler aylar haftalar çok çabuk geçer. Bir de bakarsın ki kariyerinde tur kaybederek sonuncu olmuşsun. Dağarcığında bir şeyler varsa hemen yapmaya basla. Hemen simdi!

9- Ah bir green card alabilsem!

· Sorunlar ve gerekli çözümler senin zayıf omzuna ağır geliyor. Kaçmak yepyeni bir ortamda yeni bir hayata başlamak istiyorsun. Ancak Amerikada da hayat kolay değil. Üstelik orada elemanlardan beklenen çalışma standardı buradakinden daha yüksek. Ayrıca dışarı giderken zaaflarını hatalarını Atatürk Hava Limanında bırakamazsın. Onlar da seninle gelecek. Sen alışkanlıklarını değiştirmedikten sonra ne yapsan faydası yok. Sairin dediği gibi Başka diyarlara başka denizlere giderim dedin. Bundan daha iyi bir kent vardır nasıl olsa Yeni ülkeler bulamayacaksın bulamayacaksın yeni denizle Hep aynı kente varacaksın. Başka bir kent bekleme sakin

10- Raporu bir kez daha okumaya gerek yok. Yanlış varsa biri düzeltir herhalde.

· Üzerine aldığın her işi eksiksiz yapmaya çalış. Kendi yanlışlarını kendin bul onları başkasının yakalamasına fırsat verme. Mükemmelliğe belki kimse ulaşamıyor ama yine de sen eksiksiz ve hatasız bir ürün ortaya koymaya çalış. Ürünüm isin giderek hayatin kalitesinin bir ekstra emekle bir fazladan özenle yükseleceğini hiç aklından çıkarma.

· Vasatlık sıradanlık ve özensizlik seni hiç bir zaman teslim almasın.