İş Yeri - İş Yerinde Mutlu Olmak İçin 10 Yöntem - İşyerinde Mutlu nasıl Oluruz

Hayatımızın en önemli bölümü işyerinde geçiyor. Ailemizden çok iş arkadaşlarımızı görüyoruz. Duygusal ve ruhsal pek çok tatmini işyerinde yaşıyoruz. Peki böyle bir dönemi daha sağlıklı ve mutlu geçirmenin yolu ne olabilir?

Ünlü insan kaynakları şirketi Monsterın yaptığı araştırma bu konuda önemli bir rehberlik yapmış:

* Kişisel problemlerinizi kişisel tutmaya özen gösterin: Kişisel meselelerinizle fazlaca uğraştığınızda işinize konsantre olmakta güçlük çekersiniz. Hiç kimsenin kişisel yaşamı tamamen problemsiz olamaz öncelikle bunun farkına varın. Nasıl eve gittiğinizde işi unutup kendinize ait zamanın değerini bilmeniz gerekiyorsa aynı şekilde işte de işinize odaklanabilmeniz ve verimli olabilmeniz için kişisel sıkıntılarınızı evde bırakmalısınız.

* Ofisinizi yuvaya dönüştürün: Günün en az 8 saatini işinizde geçiriyorsunuz. Bu yüzden ofisinizi size ait kılın. Çalışma alanınızı şirket politikası izin verdiği ölçüde kendinize göre dekore edin ve ofisinizde olabildiğince konforlu ve rahat olmaya çalışın.

* Kendinize bir ofis destek sistemi kurun: Sizinkine benzer geçmiş ve hayat tarzlarında olan iş arkadaşlarına sahip olmak ofiste üzerinizdeki baskıyı alacaktır. Duygularınızı sizi anlayan kişilere paylaşmanız stresinizi büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır.

* Sağlıklı beslenin ve bol bol su için: İyi beslenmek ve bol bol su içmek işyerinizdeki enerji ve genel tutumunuzda büyük fark yaratacaktır.

* Organize olun: Elinizdeki iş yükünü tamamlamak için kendinize bir program çizelgesi hazırlayın. İş yükünden boğulduğunuzu ve nasıl başa çıkacağınızı düşündüğünüzde işteki memnuniyetsizliğinizi arttıracaktır. Bu yüzden proaktif olup kontrolü elinize alın. Kendinizi çok daha memnun güvenli ve motive hissettiğinizi göreceksiniz.

* Hareket edin: Ofiste masa başında çalışmak bazen çok hareketsiz ve sabit bir iş hayatına sebep olabiliyor. Bu yüzden hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için mesai süreniz içerisinde zaman zaman yerinizden kalkıp biraz hareket etmeye gayret edin.

* İş arkadaşlarınızı değiştirmeye çalışmayın: Kimseyi değiştiremezsiniz. Yalnızca sizin onlara verdiğiniz reaksiyonu değiştirebilirsiniz. Başka kişilerin hareketlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin. Yalnızca anlaşmazlıkları çözmenin yollarını arayın ve rahatsız edici durumların oluşmasını önlemeye çalışın.

* Kendinizi ödüllendirin: İşinizin dışında kendinize bir ödül belirleyin. İster arkadaşlarınızla akşam yemeği ister sinema ister spor olsun arada sırada kendinizi şımartın. Evdeki stres nasıl işinizi olumsuz etkilerse aynı şekilde hayatınızın olumlu yönleri de ofisteki motivasyonunuzu etkileyecektir.

* Arada bir soluk alın: Ayaklarınız kapalı durun kollarınızı yanlarda sabit bırakın ve derin nefes alın. Gün içerisinde bunu sık sık tekrarlayın.

* Pozitife odaklanın: İşte sevdiğiniz şeyleri belirleyin. Bunlar yalnızca sevdiğiniz iş arkadaşlarınız veya ofisinizde pencereden gördüğünüz güzel manzara gibi basit şeyler de olabilir. Eğer aklınızda işinizle ilgili sevdiğiniz pozitif noktalara vurgu yaparsanız işiniz daha keyifli hale gelecektir. Negatif şeyler hakkında üzülmek sizi zaman içerisinde boğacaktır.