Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz ergenlik döneminde kişilik gelişimiyle ilgili sorularımızı yanıtladı. İşte anlattıkları:

- Ergenlik dönemindeki gençler neden hırçın olur?
Ergenlik dönemi değişim dönemidir. Hormonal olarak değişime uğrarlar ve bu kişilik değişiminden fiziksel değişime kadar pek çok şeyi etkiler. Gençlerin kendi vücutlarındaki bu hızlı değişimlere karşı şaşkınlık ve endişe duyguları fazla olur.

- Ergenlik dönemindekiler bu durumu nasıl atlatabilirler?
Vücudundaki değişikliklere uyum güçlüğü etrafındaki kişilere karşı davranış şekillerinde ve tepkilerinde kendini gösterir. Ergenliğin erken dönemlerinde duygusal dalgalanmalar sık görülür. Bir gün depresif ertesi gün keyifli olabilirler. Kendine güven duygusu azalabilir. Ergenler genelde annelerine daha yakındır babalar ile ilişkilerinde ise daha kapalıdırlar. Kız çocuğu- baba ilişkisi daha da uzaktır. Ancak ergenlikte mutlaka kuşak çatışması olmaz. Yakın ve sıcak aile ilişkileri ergenin sağlıklı gelişimini hızlandırır.

- Ergenlikte arkadaşlık ilişkileri değişir mi aileler bu dönemde arkadaş seçimine müdahale etmeli mi?
Daha erken gelişen erkek çocukları fiziksel olarak daha güçlü ve popülerken; daha geç gelişenler çocuk muamelesi görürler. Bu nedenle karşı cinsle ilişkilerinde güvensiz ve çekingen olurlar. Bu kendine güvensizlik ergenlik döneminin sonunda ortadan kalkar. Kızlarda ise tam tersi bir durum var. Erken gelişen kızlar kendilerinden büyük erkeklerle arkadaş olurlar. Bu tür arkadaşlıklar cinsel deneyim ve madde kullanımı gibi deneyimlerin yaşanması riskini artırır. Dikkatli olmak gerekir.

- Çocukların cinsel kimlikleri ergenlikte mi belirlenir?
Ergenlik döneminde yaşının olgunluğuna ulaşamamış ergenlerde cinsel kimlik sapmaları gözlenebilir. Aslında homoseksüelliğin temelinin anne karnındaki hormonların durumuna göre atılıp atılmadığı araştırılıyor. Ancak ergenlik veya ergenlik öncesinde yaşanmış cinsel tacizler erkeklerde homoseksüel korkuların ortaya çıkmasına neden olur. Korkuları daha çok kızlık zarı ile ilgili olan kızlara cinsellik konusunda bilgi verilmeli ve yanlış inanışlara kapılmasına engel olunmalı.

KIZLAR BASKI ALTINDA!
Kız çocuklarının ailelerinin erkek arkadaşlarını desteklememesi kızların daha baskı altında olduğunu gösterir. Bu durum kırsal kesimde ve alt sosyoekonomik düzeyde karşımıza daha çok çıkar.

KARŞI CİNSİ ALGILAMA
- Karşı cins algısı tam anlamıyla ergenlik döneminde mi başlar?
Çocukların cinsel kimliklerini kazanmaları ortalama üç yaş civarında olur. Ancak seksüel belirtiler ergenlikte seks hormonlarının salgılanmasıyla ortaya çıkar. Erkeklerde testosteron kızlarda ise östrojenin artması ile birlikte karşı cinse karşı seksüel istekler de artmaya başlar. Bu artış seks hormonlarının salgılanmasının arttığı ergenliğin ortalarında daha belirgin hale gelir. Ancak karşı cins algısı sadece bu hormonların salgılanması ile alakalı değildir psikolojik durumdan da önemli ölçüde etkilenir.