Ayakkabılar!

Saçın ve yüzün mülakatı yapan kişi tarafından muntazam bulundu mülakatçının bundan sonra gözlerinin kayacağı ilk yer ayakkabıların olacaktır. Ayakkabıların mutlaka tertemiz olmalı! Yeni boyanmış olması çok büyük bir artı olacaktır.

El sıkışmanın önemi!

Mülakatçı ile tanışma aşamasında ve mülakat sona erdiğinde el sıkışılır. Bu durumda mülakatçının elini kendine güvenir bir şekilde sıkmalısın. Çekingen ve yumuşak bir el sıkışması yerine sıkı ve emin bir el sıkışması her zaman daha doğru bir izlenim bırakır.

Hızlı ve kendinden emin adımlar…

Mülakatçı kısa bir tanışma aşamasından sonra seni bir toplantı odasına yönlendirecektir. Buraya hızlı ve kendinden emin adımlarla yürümelisin. Böylece “ne istediğini bilen” bir izlenim ortaya koyarsın.

İlk kelimelere dikkat!

Konuşmanın ilk aşamasında mülakatçına bir teşekkür etmeyi sakın ihmal etme! Takdir görmekten herkes hoşlanır. Bu ilk kelimelerde mülakatçının adını söylemek ise daha fazla artılar toplamana yarayacak. Unutma ismini duymak her zaman kişiyi mutlu eder!

Göz kontağı ve beden dili…

Mülakatçın ile kendinden emin bir göz kontağı kurmalısın. Mülakatçın onu canıgönülden dinlediğini anlamalı.

Konuşurken mülakatçıya doğru hafif eğilmek ise konuşmanın içinde olduğunun bir göstergesi olacaktır. Bu da hala istekli ve kararlı olduğunun işaretçisidir.